| anonim_4396 a întrebat:

De ce au un fix muierile sa-si angajeze baby-sitter tot muiere? Ce, noi masculii nu suntem in stare sa baby-sitter-im? Trebuie sa le dam tz*atz*a la copii, sau ce?

34 răspunsuri:
| Hirako a răspuns:

"Pentru ca divulgaritatea umanistica a unui om s-ar putea retusa pe un blastom al nonsalantei nonconformistice.Numai ca aceasta republistica interumana s-ar putea repudia pe un anumit tronson umanitar. As vrea ca totul, in aceasta zi a unui prohod pe care divinitatea interumana se putea codifica o impartasanie pura, s-ar putea restructura pe un anumit disconfort plurirenascentistic umanitar. Eu am venit ca sa confirm, sunt intr-o urbanistica, intr-o cazuistica medicala a unui univers transvers."

Acum serios... Doar cele inculte au fixul asta. Daca au avea cat de putina minte si-ar da seama ca si barbatii sunt parinti cel putin la fel de buni ca si ele happy

| anonim_4396 explică (pentru Hirako):

Sunt mai buni! Nu trebuie sa se machieze juma' de ora ca sa fuga pana la colt sa cumpere iaurtele Danonino, sunt in stare sa care caruciorul pe scari, sa aspire cu o mana in timp ce il leagana pe ala micul cu ailalta... chestii la care cucoanele pot doar sa viseze...

| AtateaConditii a răspuns:

Poate se da la mamicalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da ce, nu te las eu?! Na, 10 lei sa te faci frumos! Sa-l tii be barbat'miu occupat!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce faci blondo? iar ai baut de dimineata si vorbesti in dodii?
Ia zi tu, sa-l injur pe asta de crede ca femeile sunt toate un spirit matern, de la 20 de ani la menopauza? Si nici nu stie sa gateasca, ii e frica ca trece pe parizer daca mandra lui are o zi proasta...
Sau sa il las in plata Domnului, ca pe toti barbatii neputinciosi, ce se tin de fustele nevestii de frica sa nu manance conserve de fasole de la Metro laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Lasa-l tu ca poate-I contagios. Nu stiu cum e cu spiritul matern, dar in mine la 20 de ani s-a trezit asa un chef de sex nebun ca numai la copii nu ma gandeam eu. O fi de-aia de-I spune sa faca o data pe luna, la ovulatie ca noi suntem facute sa fim mame bla bla bla bla s.a.m.d. ce stiu eu? Spiritul meu matern se opreste la spirit ca maternul danseaza pe vreun bar pe undeva. L-am cautat, fuge de mine rau de toooot. big grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma uitam aseara pe discovery, la documentarul aala naspa cu masina de-a intrat pe trotuar, in Australia, si a facut praf o familie. Il stii? Nu conteaza, eu ti-l povestesc oricum, ca si asa n-am momentan ce face (nu vrea nimeni sa ma angajeze baby-sitter, sa am si eu job, ha, ha)
Deci bunica tinea carutul, tata ia pe bebe in brate, sa-i dea suzeta, bunicul e la 2 metri, sa arunce un ambalaj la gunoi (tare ciudati australienii astia, auzi tu... sa arunce ambalaje la gunoi!), iar mama, binenteles, e in magazin sa isi cumpere o oja rolling on the floor
Boon, si intra o muiere cu masina pe trotuar, drept in ei! (Muierea tot muiere la volan, chiar si in Australia!)
Bunicul e cu spatele, nu realizeaza, e luat pe sus ca o popica si omorat.
Bunica face un gest maternal instinctiv, ala de a ramane blocata de frica, ha, ha, ha. Moare si ea rolling on the floor
Tatal in schimb, face un gest paternal instinctiv. Se intoarce cu kuruu la dezastru, si il strange pe bebe (avea vreo 6 luni bebe) la piept, desi n-are tate sa-l alapteze.
Boon, deci masina il ia pe sus, si se infig toti intr-o vitrina de magazin, ca in filmele cu prosti. Camerele de monitorizare din magazin filmeaza toata scena, sa aiba ce baga patronii pe youtube.
Cine crezi ca se cacaie dupa 2 minute sa iasa dintre masina si vitrina? tatal, of course, care prin pozitia de rugby adoptata instinctiv, s-a salvat pe sine insusi (cu 2 fracturi de bazin si sold), si pe bebe fara nici o zgarietura, dar nervos ca i-a sarit suzeta din gura.
Se intinde bietul om pe jos, sar vecinii sa-i ia plodul, nu il da ca e al lui, ii pune pe aia sa ii caute suzeta, sa o curete de praf si cioburi, sa o bage la bebe in gura, sa taca naibii ala din plans ca il dor oasele si-asa,... si dupa vreo 5 minute apare si mandra lui cu oja in mana, relaxata, sa vada cine mai misca.
Mda, ala baby-sitter!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nasol cu accidentul, dar au scapat frumos. Si eu cred ca barbat'miu o sa aiba grija si de bebe si de mine. Si-asa-I dau lacrimile cand vorbim de bebe al nostru, iar eu n-am absolut nimic. Plus ca mai si calculeaza el in locul meu cand si cum sa-l concepem deci... pare rau pentru baiatul ala ca n-a avut sansa sa-si dezvolte insticte paterne. Si prin avion am vazut multi care aveau grija de bebe in timp ce mamele se uitau la film.

| Leutzbv a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai uitat sa pui semnul intrebarii :0

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Fiti-ar avioanele alea pline de bebe! rolling on the floor
Am nimerit odata langa o familie cu 2 puradei de-aia, hraniti cu Red Bull la suzeta, de topaiau si urlau ca taiati cu drujba! Pana n-am luat eu situatia in mana, sa le dau tabletul meu sa joace naibii Angry Birds 4 ore, n-am reusit sa dorm... ce parinti tampiti, sa-si suie plozii in transatlantic fara sa le dea nimic de facut interesant!
Dupa 4 ore mi sa- terminat bateria de la galaxy pad, anyway! rolling on the floor
Asa ca a trebuit sa ii invat carti! Popa prostu' pe pedepse, gen du-te pana la stewardese si cere-i 3 servetele, chestii rolling on the floor

| PulbereDeStea a răspuns:

Pentru ca nu aveti instinctul matern.O femeie buna la suflet poate avea grija de copilul oricui.Deoarece adora copii, si se comporta ca si cu proprii ei copii.La barbati este mai greu.Nu toti au rabdare cu un copil, iar cei care au, la un moment dat o pierd.

| anonim_4396 explică (pentru PulbereDeStea):

Adica, cum ar veni, in alegere se "pune raul in fata"? Cum s-ar comporta baby-sitter-ul cand e singur cu copilul, atunci cand isi iese din pepeni?
Nu stiu ce sa zic, am vazut la stiri o groaza de reportaje cu femei ce-au maltratat copiii altora, cand erau singure cu ei, dar n-am vazut nici una cu barbati ce-au maltratat copiii altora... nu cumva e un cliche stupid? O sicriminare nefondata?
eu cred mai curand ca orice familie tinde sa aleaga o femeie baby-sitter ca au senzatia ca sunt mai "docile" in activitate... un fel de roboti de casa, daca pricepi nuanta.
Si raspunsurile voastre nu fac decat sa-mi confirme ipoteza: discriminati prin mentalitate, nu prin dovezi reale!

| PulbereDeStea a răspuns (pentru anonim_4396):

Da este adevarat ca exista femei care maltrateaza copii, de aceea am si zis ca o femeie cu suflet bun, o femeie care iubeste copii poate sa se ocupe de copilul oricui pentru ca iubeste copii.Barbatii se obisnuiesc mai greu, dupa parerea mea. Daca va fi nevoie sa doarma un barbat cu un copil timp de 2-3 zile si il va trezi din somn.Nu sti ce copil o sa grijesti, pote va fi un rasfatat va trebui sa ii faci toate mofturile.Cum va fi? Va dati cu capul de pereti atunci?

| anonim_4396 explică (pentru PulbereDeStea):

Alo, vecina de la 2! laughing
Ce baby-sitter doarme cu copilul clientului?!
Nu divaga de la subiect, ca divaghez si eu si ne intindem la cafele rolling on the floor

| PulbereDeStea a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca parintii sunt cu functii importante si vor trebui sa plece din oras pentru cateva zile pun copilu in bagaz si pleaca? laughing)) Daca intervine ceva si vor trebui sa plece cine are grija de ala micu daca nu po sa il duca cu ei.

| anonim_4396 explică (pentru PulbereDeStea):

Sa-l lase la bunici! rolling on the floor
Hai, nu, pe bune... poti sa o convingi tu pe fiica-mea sa doarma si cu maica-sa? Ca ea numai cu mine vrea sa adoarma, zice ca inventez povesti frumoase si nu ma agit in pat, ca maica-sa.

| PulbereDeStea a răspuns (pentru anonim_4396):

OK.Asta ii partea a doua daca fica ta se intelege mai bine cu tine decat cu sotia ta.Asta pentru ca se simte mai apropiata de tine, comunicati si este bine ca un tata sa comunice cu fica lui.(Spun asta pentru ca eu nu am avut parte de asa ceva)

| anonim_4396 explică (pentru PulbereDeStea):

Te-as mai tine de vorba, ca mi-esti simpatica... dar trebuie sa ma duc cu copiii in parc, sa-i aerisesc. Si cum nevasta-mea e ocupata momentan sa se vopseasca blond, tot pe mine cade magareata... mai vorbim, pa!

| Abh a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pare ca esti o exceptie de la regula.Majoritatea tatilor "fug" de implicarea in cresterea si educarea propriilor progenituri.

| Ahead a răspuns:

Pentru ca ele de mici se joaca cu papusile, au asta in sange. asa sunt genele lor.
Noi baieti suntem atrasi de masini inca de mici si de super eroi si tot felul de chestii total diferite fata de ele.

Deci ele au aceasta latura de cand se nasc si pot fi afectuase, grijuli cu copii.
Funda?

| Broadway a răspuns:

Voua va lipseste instinctul matern.

| Leutzbv a răspuns (pentru Broadway):

happyhappyhappy

| anonim_4396 explică (pentru Broadway):

Da-te in... era sa zic eu acum! De parca faceti copiii singuri, cu sperma la eprubeta!

| Broadway a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis eu ca nu participati la conceperea lor? Sincer, nu prea iti inteleg frustrarea. Ai vrut sa te angajezi ca baby-sitter si te-au refuzat?tongue

| anonim_4396 explică (pentru Leutzbv):

Si tu nu te mai hlizi atat!
Desi femeile bucataresc mai mult, barbatii sunt mai buni bucatari.
Desi femeile gospodaresc mai mult, barbatii sunt mai buni la batut covoare si aspirat.
barbatii sunt mai buni si la carat carutul pe scari, la plimbat copiii in siguranta prin parc, la mesterit Lego si alte joculete impreuna, la schimbat pampersii, pacalit picii sa inghita iaurtul cu biscuiti, pieptanat fetite cu codite (la facut codite nu! recunosc!) mii de chestii pe care voi n-aveti timp sa le faceti ca lumea, fiind ocupate sa vorbiti pe mobil sau sa va uitati la telenovele... ce naiba e aia instinct matern? O scuza sa va doara burta lunar?

| anonim_4396 explică (pentru Broadway):

Da! E una din Titan care tocmai a intrebat pe TPU daca e vreo doamna (sau domnisoara, de parca mai gasesti domnisoare la 21 de ani) de minim 21 de ani, sa o angajeze baby-sitter. Pai ce, asta e discriminare, si se pedepsepste cu 10 rigle la fund conform legilor UE! laughing

| Broadway a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau ca ai avut de-a face doar cu femei care vorbesc non-stop la telefon si se uita la telenovele happy

| Broadway a răspuns (pentru anonim_4396):

Incitantlaughing

| Leutzbv a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene, esti cam confuz :0

| anonim_4396 explică (pentru Broadway):

Sa mor eu daca nu cred ca e o mentalitate de cretinoid, asta de a cauta baby-sitter doar cucoane!
Eu am cautat un tip de-am capiat! Ca am observat ca cei mai eficienti in a gospodari si a avea grija de un plod sunt menajerii, nu menajerele... la drequ', nici nu exista in DEX cuvantul "menajeri" laughing

| anonim_4396 explică (pentru Leutzbv):

Dusmanco, esti cam obtuza laughing

| Leutzbv a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai sa-ti spun doua vorbe:una la mana nu sant obtuza...sunt obtuz;
doi la mana- eu stiu sa fac si codite;
trei la mana- tu ai o problema cu femeile...te simti superior, dar nu esti. Tu nu vei putea sa simti niciodata acel sentiment pe care-l simt femeile atunci cand au un bebe in burta si nici nu vei putea fi la fel de afectiv si de grijului ca ele. Nu veiputea sa fi atent la toate detaliile atunci cand faci curat la fel cum fac ele si nici sa-ti imparti banii pe zile ca sa poti avea ce mnca. Vei manca toata viata ta numa' parizer si mancare de la KFC sau mai stiu eu unde happy

| anonim_4396 explică (pentru Leutzbv):

Esti si *stupid* pe deasupra rolling on the floor
*Postedit* : am scris initial "prost", ca dai raspunsuri proaste, parerea mea... dar mi-e ca de ciuda o sa ma raportezi, asa ca am modificat in *stupid*... stii tu, "stupid" e un cuvant emblema al TPU, asa a considerat administratia rolling on the floor

| Leutzbv a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil ca ma confunzi cu vreo ruda de-a ta :happy