| anonim_4396 a întrebat:

De ce copiii nu mai sunt atrasi de jocuri reale?
Nu mai sunt atrasi sa practice un sport...doar computer.
Oare parintii nu vad aceste lucruri? De ce ii lasa sa stea toata ziua cu capul in monitor si sa se joace intr-o lume virtuala?

18 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Din cauza timpurilor actuale. Fii sigur ca daca aveau varsta asta acum ceva vreme nu ii vedeai in casa. Tin minte de copilaria mea cand toti erau pe afara si se jucau. Ma uit cu drag la unii copii care si acum se mai joaca in aer liber, frumos. Din cauza mentalitatii actuale se intampla asta, viata ne forteaza sa ne maturizam mai repede, oamenii se maturizeaza in rautate si nu mai vor sa fie copii deloc.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Zi de zi auzi tot mai multi parinti cum se plang de inactivitatea fizica a copilului datorita faptului ca nu se mai dezlipeste de calculator. Pe langa acest inconvenient, constant observi comportamente total necorespunzatoare ale copilului care, influentat de imagini sau inregistrari postate pe anumite site-uri, transforma radical comportamentul acestuia in unul violent, lipsit de o conduita de bun simt si respect.
Calculatorul e folositor. nu se poate trai fara calculator pentru ca e o tehnica noua in procesul invatarii, dar dezavantajul e ca -copilul petrece destul timp in fata calculatorului. Ei au nevoie sa intre in contact direct cu alti copii si sa invete sa scrie de mana, nu numai la tastatura.
Efectele petrecerii unui timp tot mai indelungat jucandu-se pe internet pot fi anxietate, depresie, izolare, comportament agresiv fata de cei apropiati, colegi, profesori, probeleme de adaptare si socializare, scaderea capacitatii de concentrare, tulburari alimentare si ale somnului.
Oare asa vrem sa devina copiii nostri? De noi, parintii, depinde sanatatea fizica si mentala a copiilor nostri.
Sunt alte modalitati placute de petrecere a timpului liber, de relaxare, mergand cu familia in excursii chiar si numai pentru o zi, incurajandu-l sa se intalneasca cu prietenii, sa iasa la joaca afara, intr-un parc din apropiere, cu bicicleta sau rolele. Ei nu au inca discernamant, asa ca de noi, cei maturi, depinde viitorul lor.
Bravo CRITICULE!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Copiii? Eu am 32 ani si acum 2 ani daca ma intrerupea careva din joc faceam urat. Si eram in timpul serviciului. Jocurile sunt fascinante, culorile, actiunea, implicarea sunt mai intense ca niciodata. Copiii insa nu au de unde sa isi dea seama ca ii indeparteaza de viata reala. Si parintii ii lasa sa se joace din motive banale...se gandesc ca lumea s-a schimbat si copiii tot se joaca chiar daca altceva, sau isi vad de alte treburi...depinde de la caz la caz ce limite le impun. Generatiile pot diferi de la un an la altul sa stii, nu neaparat la 10-20. Acum 20 de ani nu erau toate optiunile astea si evident ca toti ieseau pe afara la joaca cu vecinii. Sport? Eu ies destul de mult cu bicicleta si nu pot zice ca n-am vazut multi copii facand miscare, fie ca e la un fotbal sau la inot. Apropo de inot, mai e vreun strand civilizat in Bucuresti? Si inca ceva, normal ca fiind si alte optiuni (TV, jocuri video, internet ) o mare parte aleg directia asta. Noi nu facem oarecum la fel? Acum 20 ani poate am fi discutat intr-o carciuma, acum stam la calculator. Lucrurile se schimba mereu, sa stii ca observatii similare auzeam si de la parinti sau bunici.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

@Criticul nici eu nu sunt parinte, cel putin asa stiu...si asa sper laughing
Foarte bine ii faci, tu pastrezi echilibrul daca faci asa, o completare a parintilor, chestie de care are noroc...sa se duca dupa fete la 16 ani, nu la wow. Dar sa nu dramatizam inutil ca se duce lumea de rapa etc, pentru un copil mai mic e mai mare riscul sa il loveasca acum o masina...cand aveam 10 ani jucam fotbal pe strada si din cand in cand vedeam cate o masina. Sunt sigur ca majoritatea de 25-40 ani care plang dupa vremurile apuse intra in panica daca le iei o saptamana netu' si masina. Macar sa fim sinceri.

Abh
| Abh a răspuns:

Parintii fac greseala de a nu mai iteractiona cu copii lor din prea multa comoditate sau lipsa de timp, motive se gasesc suficiente. Prefera sa ii lase in fata calculatorului sau a televizorului ca sa nu fie batuti la cap si sa le ramana mai mult timp pentru ei. Si stau sa ma intreb ce pretentii mai avem de la copii daca le lipseste educatia de acasa?

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Asta se intampla mai mult in mediu urban, in cel rural nu intalnesti asa ceva.Si acolo sunt copii care au calculatoare, internet, dar jocurile copilariei inca mai exista.In mediu urban parintii sunt la serviciu si copiii si-au facut un obicei de a sta la calculator, de a vorbi pe mess, de a se uita la filme, uneori uita sa isi faca temele.In concluzie e vorba de lipsa de supraveghere din partea parintilor, acestia sunt multumiti ca stau in casa.

nony
| nony a răspuns:

Mda, si afara si in casa tot cu periutele se masturbeaza.Nu cred ca asta e problema.Problema e undeva in familie, problema e societatea in ansamblul ei.Inainte erau alte timpuri.Nu exista calcultoarele la orice pas si decat sa te duci la un internet cafe sa platesti banii de sandwitch, mai bine luai mingea si te jucai pana ramaneai fara aer.Internetul este si a fost scaparea lor din rutina zilnicá. Sa fim realisti.Decat sa fug pana innebunesc, nu mai bine bag un Fifa pana imi crapa ochii? Decat sa citesc carti de sexologie, prefer un porno cu toate explicatiile posibile si imposibile.De unde crezi ca s-au zapacit astea mici de tot intreaba daca sunt sanse sa ramana insarcinate daca au inghitit sperma...

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

E cea mai comoda solutie pentru oamenii foarte ocupati, care, atunci cand vin de la serviciu, vor liniste.
Copilul sta intr-un fel de cocon familiar si familial, nu se pune problema ca parintele nu stie unde-i ala micu', sau ca-l calca vreo masina, sau ca se lasa influentat de vreun traficant de prafuri.
In alta ordine de idei, parintii de azi sunt cei care au crescut julindu-si genunchii prin pomi si sunt la fel de fascinati de calculator ca si copiii. Ei stiu deja ca, dand un click, afla tot ce le trebuie si isi imagineaza ca ala micu' navigheaza pe internet in cautare de multa stiinta si filosofie. Cand TOTI parintii vor invata sa acceseze meniul History de la browserul de internet, vor avea surprize majore vazand ce site-uri sunt accesate de micii Einsteini.

| arrriadna a răspuns:

Salut. In primul rand ca societatea actuala nu seamana deloc cu cea in care am copilarit noi. In al doilea rand nici copiii nu mai sunt cum eram noi. De exemplu, tot ce am citit despre dezvoltarea fizica, motorie si indemanarea copiilor de 1-3 ani - carti mai vechi- nu se mai aplica deloc, fiindca "astia mici" sunt dincolo de tiparele valabile in trecut.
In al treilea rand, pentru ca un copil sa isi pastreze placerea de a se juca impreuna cu ceilalti (placere pe care o are, in mod nativ) tine de maiestria parintelui si, in oras, de "copiii din vecini".
Parcurile sunt pline de copiii si parinti.
Si, e posibil sa nu fi observat tu, dar unde locuiesc eu, in general copiii se joaca afara. Probabil ca nu toti parintii isi permit sa ii trimita la un sport "organizat", dar miscarea in aer liber nu e ignorata deloc... Doar ca atunci cand copilul e la scoala si vrea "si el sa se joace ca cei din jur, pe computer" n-ai cum sa te opui. Aici e treaba cu "maiestria" parintilor. Si la varste mai mici intervine treaba cu vecinii. Uneori nu se nimeresc prea multi de aceeasi varsta si parintii sa se si placa atat de mult incat sa isi lase copiii "la comun". De exemplu: e iarna si nu se poate iesi f mult afara. Daca eu imi duc copilul la teatru, la spectacole, daca ma ingrijesc de educatia lui crezi ca il voi sa se joace zilnic cu copilul vecinilor care nu asculta decat manele, vorbesc tare si au un vocabular sub limita tolerantei mele?! Pe bune, acum...
Cred ca ai facut o generalizare nedreapta (no offence).

| anna01 a răspuns:

Ba vad, dar este mai comod sa-l stie intepenit pe un scaun decat sa alege ca besmeticul prin casa sau pe afara-loc care a devenit un fel de taram necunoscut presarat cu pericole. Tind sa cred ca si parintilor le lipseste masura in ceea ce priveste statul la calculator si de asemenea, nu sunt informati asupra pericolelor de a fii expusi foarte mult la razele nocive si bolile care decurg din asta.Ca atare, nu sunt in stare sa-i ofere copilului educatia necesara si disciplina.

| Sოﺁℓε a răspuns:

Buna! acum parintzi au inceput sa se obisnuiasca eu nu ma joc la calculator jocuri ci intru pe TPU pe mess si cateodaata pe un chat. Nu ma pasioneaza jocurile dar pe uni ai pasioeaza deoarece le da un aer de invingator si mandrie nu zica ca nu sunt frumoase jocurile dar pe mine nu ma prea tenteaza cheste asta si am 13 ani la noi la scoala nu se vorbesc de jocuri ci despre ce am facut acasa rude, familie barfitul profesorilo etc si chiar noi la scoala uram jocurile si en jucam afara baieti se joaca si ei in ora cu suflatorile alea tampite care ne deranjeaza dar asta e lumea si este creiata de noi bye bye

| cosima11 a răspuns:

Pentru ca asa e lumea de azi. straight face si la scoala nu vorbesc altceva decat despre nu stiu ce jocuri cu impuscaturi, monstrii si dintrastea. si odata ce copilu` e acaparat de calculator, nul mai poti scoate decat f greu. si probabil unii parinti sunt prea delasatori, si de aia auzim pe la stiri tot felul` de nebunii straight face oricum e groaznic...

| tim a răspuns:

Nu prea mai au de ales. Daca merg pe afara, trebuiesa le porti grija ca vezi doamne sa nu se joace cu nustiucare ca e nu stiu cum, parintii au tendinta sa-i spioneze, iar daca sunt la monitor, sunt usor de controlat.stirile dau vrajeli cum ca un caine, pisica, urs, etc.manaca copii(deci pe principiul,, te papa lupu"), si lumea crede toate astea si nu-si mai lasa copii in are liber. si uite-asa raman in monitor, fara de care nu mai exista nimic altceva.Foarte trista situatia

| iooaaaannnaaa a răspuns:

Ei bine eu ma joc si la computer si fac si sport(handbal) si eu de multe ori ma plictisecs la calculator. Daca ma duc afara este plictiseala totala pentru ca nu prea ies copii afara. Dar, ce este bine vara la mine sunt peste 20 de copii adunati in cartier.La mine tatal meu se joaca la computer iar cateodata ne mai si certam de la el si e normal sa ma lase si pe mine la calculator.Eram mai bine pe vremuri cand ieseau copii afara nu aveau de cat aproximativ 3 progame la tv iar de calculator ce poti spune ca nici nu exista pe atuncilaughing.

| georgik21 a răspuns:

Unii copii s'ar mai juca dar cand te duci in fata blocului si vezi ca nu e nimeni si cand te duci sa'i chemi spun ca nu ies, ca se joaca pe pc ce poti sa mai faci? te duci si te joci si tu singur sau pe pc(si preferi a 2a varianta nu?)

| Zuzaaa a răspuns:

Imi place cum s`a exprimat bacemi. si cam asa e.

| Biaaa a răspuns:

Le este mai usor copiilor sa se joace intr. o lume virtuala. decat sa practice un sport.
obosesc.chatterbox
daca alearga. sau joaca un joc.
unii parintzi poate nu dau importanta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@cristacheceliute-nu sunt nici parinte nici bunichappy...sunt doar un frate mai mare a unui pusti de 16 ani jumate.
Ai mei il lasa mai liber...eu sunt putin mai sever.
Il alung de acasa laughing doar seara il las la computer... daca are e invatat, nici atunci.
Nu sunt de acord sa stea mai mult de 2 ore pe zi cu ochii in monitor.
Poate sunt eu mai "comunist,"dar nu cred.