| thehope a întrebat:

De ce de la o anumita varsta e tot mai greu sa ai incredere in oameni si sa iti mai faci noi prieteni? sad

13 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Asta e lumea in care traim, dar nu trebuie sa ne piedem speranta, timpul si relatiile cu lumea pe care ne inconjoara ne creiaza sansa sa ne facem prieteni. Întotdeauna e necesar sa intinzi mana cuiva cand are nevoie de ajutorul tau. Eu traesc intr-o lume in care sunt inconjurat de prieteni foarte multi pe care daca e nevoie orcand sunt ajutat sau îi ajut, deci prietenul la nevoie se cunoaste.

| ViVi a răspuns:

Eu am 14 ani si mi-e greu sa am prieteni ma crezi? toti cu fite cu masina in fata scolii cu versace si crede ca are lumea la picioare
vb doar de unii mai sunt si oameni cu cap laughing

| Criiss16 a răspuns:

Nu stiu.Probabil pentru ca nu ai destula incredere in tine.Sau pentru ca cei din jurul tau se cred mai destepti decat tine...Si eu am 14 ani, si si eu imi fac destul de greu prieteni.straight face

| thehope explică:

Pai da... e foarte urat sa ajungi la 20 ani sa vezi cum prietenii de 6 sau chiar 10 ani se destrama atat de usor...pentru o simpla vorba aruncata de cineva sau pentru o prostie... :-

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Deoarece la anumite varste realizezi ca viata nu e chiar asa simpla si usoara...de obicei in adolescenta iti dai seama de asta si din cauza asta e mai greu sa ai incredere in oameni...nu stii ce si cum sa crezi despre o anumita persoana. oricum in timp vei invata sa ai incredere in cei apropiati si nu numaiwinking

| Bishop a răspuns:

Eu nu am incredere in nimeni de cand ma stiu...se para ca ai mai crescut si iti dai seama ca nu poti avea incredere in oricine, cat despre prieteni, nu e greu sa iti faci altii noi, asta e unul din cele mai usoare lucruri
don't be sadwinking

| powergirl a răspuns:

Ai dreptate cu greu gasesti prieteni adevarati fii tu insuti si fii deschisa glumeata si ai sa vezi ca or sa fie si oameni cu care sa te intelegi. daca ai sa te prefaci si ei or sa se prefaca cand vb cu tine. fii naturala si daca te doare ceva spune-o nu te sfii si ai sa descoperi adevarata fata la mai multi daca zici verde in fata doar sa ai curaj. eu asa am facut si mi-am gasot prieteni buni. putin dakr buni

multa bafta!

| lily09 a răspuns:

Acuma depinde la ce varsta te gandesti tu....de obicei dupa ce te maturizezi...gandesti mai real si vezi ca nu tot ce zboara se mananca...

| maria_5001 a răspuns:

Pentru ca dupa o anumita varsta realizezi ca viata nu e chiar asa de roz...si iti dai seama ca este multa rautate in jur si nu poti avea incredere in oricine...cand erai mica erai o visatoare si credeai ca nu exista rautatea.
Bine ai venit in lumea reala

| soseta ucigasa a răspuns:

Pentru ca incepi sa gandesti rational, si intelegi ca in oameni nu trebuie sa ai incredere!

| poechce a răspuns:

Pentru ca o data cu cresterea in varsta ne dezvoltam (fizic, psihic) si asta influenteaza invidia, adolescentii in special devin parsivi si au un caracter decazut.

| poechce a răspuns:

Pentru ca odata cu dezvoltarea, atat fizica cat si psihica. intervine invidia intre adolesecenti(cel mai des). Odata ce invidia este in floare unii au caracter parsiv care reduce probabilitatea de a va imprieteni sad

Ai grija cum iti alegi prieteni.
Multi dau dovada " de ce mai buni prieteni" pe la fata, dar pe la spate. sunt niste parsivi nerusinati straight face

:*

| den a răspuns:

Eu de exemplu.nu am prieteni...doar amici cu care imi petrec timpu...nu le povestesc chestii mai intime sau altceva de genu... pai normal ca e greu.toata lumea sau majoritatea e pe interes happy