| anonim_4396 a întrebat:

Ati observat ca dupa o varsta este mai greu sa iti faci prieteni noi?

Răspuns Câştigător
| FirciucIoana a răspuns:

Nu e așa, dar după o vârstă ești mai selectiv și nu mai consideri "prieten", pe orice nou-venit.

Răspuns Apreciat de Editori
| 0VolkSWaGeN1 a răspuns:

Părerea mea este că prietenii sunt mai degrabă cunoștințe. Prietenii adevărați sunt: mama și tata. Cred că ai observat, atunci când ai o problemă mai serioasă de rezolvat, majoritatea se feresc de tine, sau spun că au alte lucruri de rezolvat, chiar dacă tu în schimb le oferi ajutor de fiecare dată când au nevoie/ ți-l cer. Un prieten adevărat este acela care este mereu lângă tine atunci când ești într-o situație delicată, ceilalți care stau pe lângă tine și nu-ți ofer sprijin, sunt de,, umplutură", vor doar să profite de pe urma ta și nici nu le pasă dacă pățești ceva. Un prieten adevărat este acela căruia îi pasă de tine, care te caută, îți dă mesaje, să vadă dacă ești în regulă, căruia îi pasă de părerile tale și te ascultă când îi zici ceva care te apasă pe suflet. În concluzie, nu contează neapărat vârsta la care îți faci prieteni, depinde cum ți-i alegi, în funcție de mai mulți factori care denotă că ar putea fi persoane de încredere.

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nimeni nu e prieten in momentul de fata, oamenii sant la nevoie

Bula
| Bula a răspuns:

Eu am multe cunostinte cu care ma inteleg bine, dar prieteni adevarati am doar 3.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, dar dacă ai prieteni vechi, asta nu mai are așa de mare importanță. Iar prietenia nu este ca pe Facebook, ai dat click și ești prieten. Prietenia și iubirea se cultivă timp îndelungat. Iar când e să se piardă, se pierde ușor.

| Freya1 a răspuns:

Probabil pentru ca te maturizezi, mentalitatea ta se schimba si devi mult mai selectiv.

| OldSoul a răspuns:

Daaa
La fel e si cu relatiile...
Dupa o varsta problema principala nu este daca te place cealalta persoana, problema principala e sa nu fie casatorita laughing

| Dismally a răspuns:

Cred ca iti poti face prieteni la orice varsta, in copilarie este mai usor poate pentru ca nu ai pretentii, poti fi prieten cu oricine, dupa ce te maturizezi vei cauta anumiti oameni cu anumite calitati, nu vei mai accepta pe oricine la fel de usor iar oamenii de calitate sunt mai dificil de gasit, de asta poate parea mai greu.

| Lukasssz a răspuns:

Nu am avut niciodata prieteni, deci nu stiu cum sta treaba...

| Legion7X a răspuns:

Păi fiecare cu drumul lui. Altul are o slujbă, altul este la facultate, altul este ocupat cu alte chestii. Numai este ca în copilarie când erați toți in cerc și nu îți păsa de timp.

| zilog a răspuns:

Prieteni sunt aceea care ar dona sange pentru tine care si-ar da un rinichi pentru tine care ar dona jumatate de ficat pentru tine
care ar face ceva important pentru tine
DE EXEMPLU SA STAI ACASA LA EI FARA SA PLATESTI NICI O CHIRIE SA ITI DEA SA MANANCI si tot ce trebuie pana cand gaesti un job
care se implica care iti cumpara ziare si iti incarca telefonul sa ai cum sa dai telefon sa iti gasesti un loc de munca cand tu dai faliment
asata inseamna un prieten adevarat
un om pe care il chemi din capatul celalalt de tara sa iti zugraveasca apartamentul sau sa iti culeaga via si nu iti cere nici un ban chiar daca el a luat concediu special pentru ca sa iti culeaga tie pepenii
sau sa te ajute cu nu stiu ce chestie.
Un prieten este acela la care te poti imprumuta de 400 euro si te lasa in pace chiar si 4 ani si5 ani si nu te streseaza sa ii dai inapoi.
Un prieten iti cumpara medicamente cand iti este rau si sta langa tine pana cand te faci bine fara sa iti ceara nimic in schimb
chiar daca el a cheltuit 100 euro sau poate mai mult

Cunostintle astea pe care le faci tu prin parcuri sau cine stie pe unde care nu ar misca un deget pentru tine astia nu sunt prieteni

Ia pune-i la incercare pe toti prietenii tai
pune-i sa vina la 700 Km distata de exemplu cauti un spital de foarte departe si spune-le ca ai aviara porcina sau covid si ca ai nevoie de mancare bnai ca astia la spital nu iti dau mare lucru
dar intereseaza-te sa nu existe gara de tren acolo ci sa tresbuiasca eventual sa tresca si vama in UCRAINA de exemplu ca sa vezi cati dintre ei iti sunt prieteni vcu adevarat

sa vezi cum incep oamenii sa se fofileze si sa caute motive ca au de munca ca au job-uri
un prieten adevarat isi baga piciorul in el de job si vine peste sapte mari si sapte tari la tine

ceilalti care iti sunt doar amici nu ar merge sa doneze sange pentru tine

Ia pune-i la incercare spune-le ca ai nevoie urgenta de un rinichi
imprealabil ii intrebui ce grupa sanguina au
apoi le spui ca si tu ai aceiasi grupa si ca ai nevoie urgenta de un rinichi
daca vin azi sa iti doneze unul dintre rinichii lor
sa vezi cum o sa o ia la fuga toti ca nu iti sunt prieteni

| floresdemayo a răspuns (pentru zilog):

Prietenul descris de tine, cred că trebuie să-l adaugi in lista cu persoane dispărute. ))

| zilog a răspuns (pentru floresdemayo):

In anul 2004 am dat faliment ajunsesem chiar să nu mai am ce mânca și unde să locuiesc.
Dar prietenii au pus mână de la mână și mi-au oferit un post de vânzător obiecte de artă tablouri icoane galeuri vitralii
imi dadeau 10% din incasari + mâncare + că unul dintre ei mi-a oferit o cameră cu chirie.
Pe scurt au avut grija de mine atunci când mi-a fost mai rău si mai greu,
Dar am experimentat si vreo 2 luni de iarna de stat pe străzi in care nu am dorit să cer ajutorul nimănui
mâncam de 50 bani parizer si de 50 bani cumparam o jumatate
si asta era toată mâncarea in decurs de 24 ore.
îmi aduc aminte o dată chiar nu mai știam de când nu mai mâncasem pentru că nu doream să cersesc nu doream sa caut prin containare nu doream sa fur si doream să traiesc o viata curata sfanta dedicata Domnnului
ziceam in mintea mea
fie ca traiesc fie ca nu eu sunt al Domnului
si citam Biblia si doar atât
cred că trecuseră mai mult de 6 zile de când nu mai mâncasem nimic
Nu imi era rau nici nu mai simteam că mi-ar fi foame pentru că foame este in primele 3 zile dupa dispare.

Mă uitam la oameni in case cum nu apreciază deloc că au o familie că sunt sănătoși, stăteam pe stradă si faceam si ceva evanghelizare printre oamenii strazii,
priveam stelele mă rugam
Si intr-o zi venea Craciunul am zis să merg până la mine acasă la mama mea dar ea a iesit cu cutitul la ușă să îmi spună să plec că mă văd vechini și mă bagă la întreținere.
Că nu are nimic ce să îmi ofere
pentru că si ea avea un magazin care nu mergea deloc si era in faliment cu el si mai avea pe fratele meu pe care trebuia să îl cescă mai mic de cât mine cu 5 ani
chiar daca am spus că nu am nevoie de nimic
cine știe ce mâncărurui chestii ci doar că aș vrea să fiu cu ei in ziua de craciun
sărăcia ii schimbase mintea si nu m-a lasat sa intru in casa
până la urmă i-am spus că am nevoie măcar de o jumătate de pâine și mi-a spus că nu are pentru că trebuie să aibă grijă de fratele meu.
Apoi când plecam a venit fratele meu după mine și mi-a dat 2 lei
Facusem un sandwich si il mâncam intr-un autobuz
si o femeie asa pe la vreo 40 ani imi spune ca sa imi fie rusine că mănânc în autobuz
Apoi eu i-am răspuns că să îi mulțumesca lui Dumnezeu că are casă familie si i-am spus că nu imi mai aduc aminte de când nu am mai mâncat si nici nu știu când o să mai mănânc ceva data viitoare,
tocmai asta m-a facut să imi aduc aminte acum că trecusera aproximativ 7 zile de când nu mai mâncasem nimic până în acel moment.
că atunci chiar m-am gândit așa perntru mine oare când am mâncat eu ultima data ceva si chiar nu imi mai aduceam aminte.
Dar Dumnezu a fost bun cu mine
Mai m-au sunat prietenii acestia ai mei mai m-au trimis să le vând chestii am mai câștigat câte ceva pe la târguri și expozitii.
In medie traiam din 1 leu / zi in acel an.
Dar intr-o zi a sunat telefonul si am fost angajat Director tehnic la o mare firma de calculatoare
AVEAM IN SUBORDINE 250 MAGAZINE peste care eram coordonator activitati service
am primit o casa din partea firmei unde sa locuiesc
am primit un salariu de 950 lei
Am putut sa il angajez si pe fratele meu la firma respectiva chiar daca el nu terminase inca liceul
Si chiar pe un post exxtraordinar de bun mâna dreaptă a driectorului lantului acela de magazine el trebuia sa faca testarea tuturor componentelor care abia sau inventat procesoare placi de baza si sa scrie despre ele si sa spuna câti bani ar merita
sa descopere unde o sa crape la client cacasa in viitor ce carente si defectiuni ascunse au...
Trebuia sa asculte toate discutiile directorului respectiv contracte sa vada daca cumva cineva doreste să îl țepuiască din acte din hârtii din contracte.
A inceput să ne meargă bine din acel moment
Ne-am angajat la institutul bancar roman
ne-am angajat apoi al o banca particulara implementam printr-o firma de securitate Active directoriy si setam centrale telefonice
si servere
apoi ne-am angajat 1 an la o baca de stat pe un salariu bunicel
Apoi am cam luat-o fiecare pe drumul nostru in viata
Dar Dumnezeu ne-a ajutat.

La asta este folositor sa ai prieteni să îti ofere o mâna de ajutor atunci când îți este greu când cu adevărat ai nevoie de ajutorul lor.

| Mogiojojo a răspuns (pentru zilog):

M-am prăpădit de râs, cum se spune. Cine crede așa ceva despre tine? Ziceai în postări mai vechi că ești ateu; nu înțeleg de unde ai scos povestea asta.

| zilog a răspuns (pentru Mogiojojo):

Ma confunzi
sunt un creștin păcătos

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

După ce vârsta?

| blairelovesmusic a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca se refera la varsta de 20+.

| VoidEternal a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Să vezi cum e după 30.

| blairelovesmusic a răspuns (pentru VoidEternal):

La 30 de ani, daca o persoana si-a intemeiat propria sa familie, timpul pentru prieteni este limitat. Daca omul respectiv nu a facut acest lucru, ori este introvert, ori este extrovert si are mai mult timp de prieteni decat omul cu o sotie si un copil sau mai multi. Am tastat ce stiu.

| liliana77any a răspuns (pentru anonim_4396):

20+

| blairelovesmusic a răspuns:

Da, fiindca lumea a devenit din ce in ce mai rea (bine, nu chiar toata lumea) si pierzi increderea in oameni.

| badpanda a răspuns:

Inca imi fac prieteni noi, dar ii si testez.Pentru inceput le ocup locul de parcare.Aici pierd cam 90% dintre ei.

| Cheo0S a răspuns:

Nu e neaparat greu. Chestia ca iti amintesti Mai mult de copilarie.
Prietenii adevarati tii faci greu cam la orice varsta.

Răspuns utilizator avertizat
| Hope1992 a răspuns:

Ti se pare asa pentru ca dupa o varsta cam toata lumea are familie si nu mai ai asa mult timp sa petreci cu prietenii. Plus ca pana atunci ai avut diverse experiente de viata si esti ori mai selectiv ori mai precaut ceea ce ingreuneaza legarea relatiilor de orice fel.

| Pichakchiu a răspuns:

Am observat

| Costin_Socolescu_1990 a răspuns:

Nu cred ca e greu sa iti faci prieteni daca esti o fire sociabila.

| FirciucIoana a răspuns:

Da.daca esti din Timisoara, esti fata, pot lasa un mail daca doresti sa ne imprietenim dita. vonte6@gmail.com
Va salut, si succes la prietenii!?