| anonim_4396 a întrebat:

De ce dezvoltă unii oameni obsesii de tot felul, mai ales acele obsesii pentru alți oameni?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca se gandesc prea mult, se implica psihic prea mult. Cu totii am avut obsesii la viata noastra. Ca unele sunt mai normale, mai naturale, iar altele mai toxice, duse la extrem, toate sunt obsesii. Din obsesii se nasc boli pdihice, dar si initiative bune, realizari etc. Si eu am avut obsesii la viata mea, fata de alti oameni, fata de felul in care arat, cat mananc etc. Si inca le mai am. Nu sunt sanatoase, dar incerc sa le tin sub control. Nu am un motiv sa le am, dar simt ca ma reprezinta, ca sunt importante pentru mine si mi-as dedica tot timpul pentru ele. Dar imi amintesc ca viata mea are orizonturi mai largi si merg mai departe. Asta alege fiecare om sa faca cel putin odata in viata.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

întreaba i pe ei.

| troleibuz a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

De ce ai o obsesie pentru pantofi cu toc?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru troleibuz):

Ia mai du-te n...

| Mosotti a răspuns:

De la afectiuni psihice sau psihologice, e simplu, un om sanatos nu are obsesii, si in general nu exista obsesie fara anxietate in fundal, dar nu in toate cazurile.

| DonEduardo a răspuns:

In ce sens obsesii?

| anamaria82726 a răspuns:

,,obsesii de tot felul,, te referi la vicii? Pur si simplu sunt niste chestii care asa sunt ele inventate ca sa ne dea noua dependenta si unele persoane pur si simplu nu pot scapa de vicii din multe motive. Ele ii fac sa se simta bine, fericiti sau poate pur si simplu asa s-au obisnuit si nu isi vad viata altfel.
Si nu toata lumea face obsesii pentru anumite persoane...este si in functie de caracter. Unii sunt asa mai reci de fel, altii pur si simplu se atatseaza foarte repede de persoanele pe care le agreaza. Si simt ca vor sa isi petreaca tot timul cu cineva anume.

| NuCitescNotificari a răspuns:

Unele persoane au tulburare obsesiv-compulsiva

| AdrianaB1 a răspuns:

Așa este construit omul, să se atașeze de oameni, lucruri și obiecte. Doar asta putem poseda cu adevărat în viața, asta ne înconjura, și respectiv reprezintă,, oxigenul" de care avem atâta nevoie pentru a supraviețui.
Dacă de obiecte și lucruri te mai poți lăsa, te poți obișnui cu ideea că le poți recăpăta sau reforma, oamenii de care ne atașăm, datorită faptului că avem suflet, trăiri și sentimente, devin obsesii inegalabile.

| Mmcosmin a răspuns:

Labilitatea fizica, dar mai ales psihica, probabil are ca urmare imediata pierderea a "punctelor cardinale" in viata si imediat apare nevoia de a le inlocui cu o "calauza". Asa imi pare mie ca se naste obsesia pentru o persoana.