| Betty18 a întrebat:

De ce incalcam poruncile Domnului? uneori mama noastra ne zice sa nu facem ceva, ne interzice si noi ascultam de sfatul ei, fie ca ne da o bataitahee hee o pedeapsa sau cu vorba bunalaughingde ce nu se poate intampla asa si cu poruncile Domnului? nu ne este frica de pedeapsa divina? caci El mereu ne va pedepsi cand facem ceva rau fie acum fie mai tarziu.

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Daca iti esti loial principiilor tale si ai constiinta impacata, nu are de ce sa iti fie frica. Poruncile biblice sunt un instrument care cultiva vinovatia si teama. Astea sunt cele mai mari probleme pe care oamenii le au in a se impaca cu sine. Daca te consideri vinovat ca nu ai respectat niste porunci, niste principii, niste traditii, vei alege sa te autopedepsesti si vei intra in tot felul de scenarii de viata in care vei fi o victima. Asa se explica pedeapsa. Si noi spunem "Domnul a dat, domnul a luat", dar, de fapt, noi ne alegem pedepsele si "crucile". Oamenii care se iubesc, care traiesc in conformitate cu ei insisi sunt oameni impliniti. Il intelegem gresit pe dumnezeu. Cat de sadic ar trebui sa fie un parinte ca sa puna fructul oprit in fata unor copii fara experienta de viata, sa se uite cum ii incalca porunca, apoi sa ii dea afara din casa?

7 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Pedeapsa diviná ¿ laughing
Tie iti e fricá de ceva ce nu s-a intamplat vreodatá?
Mai repede imi e fricá de mama, ca ea poate sa ma batá, dar pedeapsa diviná e cam .departe.

daniela
| daniela a răspuns:

Pentru ca asa e omul face mereu numai ceea ce considera el ca este corect sa faca

| monyk a răspuns:

Buna, inclcam poruncile pentru ca toti suntem pacatosi si ne nastem cu pacat si murim cu pacat... D-zeu na da liberatea de a alege daca vrem sa asculatm sau nu poruncile Lui, nu ne obliga, totul depinde de noi, El ne-a dat gandire, stim sa distingem binele de rau, acum ramane la gandirea fiecaruia, D-zeu stie cel mai bine ce si cum, daca a vrut ca noi sa fim asa...

lolita
| lolita a răspuns:

Tinand cont de faptul ca nu stiu poruncile, nu le pot incalca. in general oamenii traim fiecare dupa regulile lui nu dupa biserica sau mai stiu eu ce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ptr simplu motiv ca asa sintem facuti pentru ca Domnul n-a facut si un anumit stas pentru gindul omului ci i-a lasat libertatea de a alege.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine ti-a spus ca dumnezeu te pedepseste? cine are interes sa-ti arate un caracter rau al Domnului? cand el este dragoste si iubire si iertare si mila? poruncile lui au fost date din dragoste pentru noi.intai fiindca am fost si santem mintiti si manipu. ti, si al doile fiindca el nu voieste moartea pacatosului, ci indreptarea lui.cine minte? tu pe cine crezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-a trecut gindul de sinucidere?