| LisaJulie a întrebat:

De ce nu pot lucra persoanele cu schizofrenie dar persoanele cu o forma ușoară de retard mental pot? Am o ruda diagnosticata cu schizofrenie iar doctorul i-a spus ca nu poate sa se angajeze! Ce ar trebui sa îi spun?

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Persoanele cu schizofrenie sunt persoane care trec prin stari specifice, sunt imprevizibile...este un motiv suficientwinking
depinde si despre ce forma de schizofrenie vorbim este evident
dau un scenariu ipotetic >> cum ar putea sa lucreze cineva care de nicaieri si-ar strange colegul de serviciu de gat, fara motiv?
sau cineva care te-ar stresa non-stop prin nelinistile pe care le are, ori cineva care sa spuna cerlorlalti colegi, ca acei colegi sunt extraterestri sub forma de oameni ca in filmul They Livewinking

cu toate ca persoanele cu schizofrenie pe care le-am intalnit sunt persoane inteligente si cu tinere de minte, totusi sunt persoane 'dezechilibrate mintal'
si aici pe TPU sunt foarte multe persoane ce sufera de acesta "afectiune" din pacate, doar ca ele sunt fie sub tratament fie nu accepta faptul ca au o reala problema

| RAY a răspuns:

Am avut o experienta complet aiurea cu o persoana de genu,mi-a fost mila si eu avand adhd, dar omul ala ma omora daca avea un cutit, nu vreau sa fiu rau dar locul lor e la jebel pe viata, nu stii ce va face nebunul ala in urmatoarea clipa, si noi cu adhd suntem compulsivi dar nu agresi, violenti
https://www.youtube.com/watch?v=w1G-9WUgptY

| doctorandus a răspuns:

Hmmm... exista medicamente bune pentru schizofrenie. Risperidona si altele mai noi. Singura problema e sa vrea sa-si ia medicamentele.

| dullcat a răspuns:

Ruda aceea are nevoie de insotitor constant, nu? Cam greu sa lucreze alaturi de alti oameni asa, insa nu e corect, fiindca sigur exista si munca remote unde se poate descurca.

| AdelinaC a răspuns:

Il poti incuraja sa lucreze ca freelancer, pe cont propriu sau reprezentant de vanzari, sa imparta pliante, etc. E normal sa nu fie lasat sa te angajeze daca reprezinta pericol pentru el sau cei din jur prin actiuni imprevizibile. Nici tie nu ti-ar placea sa fii angajata la o companie si colegul de birou sa aiba explozii nervoase sau violente fizice.
Stiu f bine ce inseamna schizofrenia, fostul meu prieten este schizofrenic si efectiv nu era viata cu el. Zi de zi era speriat ca il omoara cineva, era suspicios si daca venea femeia de serviciu sa mature scara, credea ca e agenta care il spioneaza. Plus de asta apar modificari emotionale, depresive, paranoice, fac imposibila viata sociala.

| StoicAnalysis a răspuns:

Pai difera mult.
Un om cu schizofrenie e mult mai predispus la agresivitate si actiuni pripite sub un anumit nivel de stres.
Daca ai o forma usoara de retard mintal, maxim iti mai cade cate o baluta la coltul gurii, dar daca faci o munca repetitiva, o poti face cu usurinta.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Poți merge la doctor si sa-l intrebi exact despre cazul tau.
Spui ca esti o rudă si vrei sa deții mai multe detalii.

| MistarGoGu a răspuns:

Pai tu ce zici? Daca persoana reprezintă un pericol penrru cei din jur *( iar cei cu schizofrenie pot! ) Atunci clar nu pot sta intr-un colectiv! Doar un medic decide stadiul bolii si riscul de crize cu potential violent!

| Răpităînnori a răspuns:

Eu ştiu o femeie cu schizofrenie care munceşte. E şefă.