| Aldutssss31 a întrebat:

De ce saracii fac copii? Ai mei au avut o situatie financiara precara deci cam toata copilăria mea a fost plina de lipsuri, au fost mereu certuri in casă pe tema banilor si mereu mi-au reprosat faptul ca am aparut.De ce sunt asa idioti unii oameni sa-i reproseze copilului ca a facut aia sau aia pentru el de parca a cerut sa apara pe lume?

14 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Ai dat răspunsul singură!
Lipsa financiară care împiedică luarea măsurilor de contracepție necesare. Inclusiv, o legare de trompe.
Cred, că ai cunoștință despre tarifele dintr-un cabinet medical ginecologic! Cred că știi condițiile dintr-un spital și comportamentul cadrelor medicale.
E un lanț vicios, care nu poate fi rupt, decât prin voință politică, dar și prin prezența unor ONG-uri care să se implice activ, nu doar pe hârtie.
Apoi, vine partea financiară, mulți copii, înseamnă alocații, ajutor social, hrană de la cantina socială.
O fată cu avere, se distrează, nu face copii, face avort, ia pilulă și altele!

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca fac sex fara protectie (prezervativ)!
Daca aveau educatie sexuala, stiau ca au nevoie de protectie ca sa nu faca copii, dar nu le-a pasat si de aceea s-au inmultit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Întrebare pusă greșit. Copii nu se fac, ci se nasc. Problema cu părinții tăi nu era sărăcia ci idioția. De ce erau idioți? Pentru că așa s-au născut și nu i-a educat nimeni să fie altfel.

| Mosotti a răspuns:

Si bogatii fac copii in egala masura, saracii poate fac mai repede din cauza ca le scapa o metoda de protectie uneori, adica nu se protejeaza si ies copii nedoriti cum ai fost tu se pare.

De ce sunt idioti, sunt idioti ca asa au creierul ala prost proiectat, nu ai ce le face, trebuie cum ai o ocazia sa pleci la viata ta.

| Freya1 a răspuns:

Sunt mai multe categorii de oameni cu lipsuri ce fac copii, asa ca nu ii putem baga pe toti in aceias oala.
Sunt oameni săraci (in cazurile bune) ce doresc sa faca un copil din iubire si cu speranta ca vor clădi ceva (si chiar luptând pentru asta).Mai sunt oameni săraci ca nu au suficientă educatie incat sa conștientizeze că sa faci multi copii in conditii precare e mai mult un chin decat o binecuvântare.Mai sunt oameni de anumite religii ce consideră că așa e bine, sa faca foarte multi copii ca asa e lăsat de la Dumnezeu.Mai sunt altii (cum sunt rromi sau si uni romani) ce fac copii pentru alocații, sucventii, ajutoare sociale ca sa nu muncească ei.
Lucrurile astea ar trebui cercetate si chiar sa se de-a o lege ca in familiile dezorganizate, needucate (cu un anumit minim de clase)sau cu probleme psihice sa nu faca mai mult de un copil.Sa se faca voluntariat pentru familia sărace sa le puna macar sterilet sau ceva.Sa se faca cursuri si ore de educație sexuală chiar si cu adulți și poate poate ceva se intampla.
Doar ca e cam imposibil având în vedere câte familie de genul sunt.

| anonimg a răspuns:

Pe timpul lui Ceaușescu îi înțeleg pe oameni: dacă făceau copii primeau beneficii de la stat, inclusiv apartament.
Dar după revoluție nu-i mai înțeleg. Cred că lipsă de educație, din lipsa de dragoste pentru proprii copii.
Este adevărat că în ochii noștri, semenii noștri nu au absolut nici o valoare; ba încă fiecare îl vedem pe celălalt ca dușman. Nici pe noi înșine nu ne vedem cu ochi buni. Totuși, înaintea lui Dumnezeu chiar suntem prețioși, chiar dacă acest cuvânt pare unul patetic în aceste timpuri.
Citește cartea"Viața lui Iisus" și vei înțelege că educația și dragostea sunt împreună și putem să ajungem la ele:
https://www.viatasisanatate.ro/viata-lui-iisus

| Furnicuta000 a răspuns:

Pentru ca au suflet prea mare ca sa faca avort dar suflet prea rau ca sa se gandeasca ca sentimentele unui copil. Sau pur si simplu sunt needucati

| Werrich a răspuns:

Bogații cresc câini și pisici, măcar săracii sa procreeze.

| StrongHeart a răspuns:

Viata e frumoasa, de aia, problema nu e de ce saracii fac copii, ci de ce fac asa de multi.

| zilog a răspuns:

In general saracia vine doar la omul sărac si ca si meserie cultura
si la omul fricos
pentru ca daca ai fi stiut o meserie bine
daca nu ti-ai fi batut joc de profesori la scoala si de carte
si ai fi invatat sa faci ceva cu mana ta bine
si daca ai fi plecat din tara tuturor imposibilităților șî ai fi excelat in altă țără atunci poate că ai fi avut un trai mai bun.
pe scurt datorită lașității tale

ai spus hai că mă privatizez
ai votat cu FRONTUL SALVĂRII NAȚIONALE
ai aplaudat minerii
apoi aifăcut un chioșc
nu ti-a mers bine cu chioscul si venea cand de la primarie cu certificatul de urbanism
si chioscul trebuia reconstruit in fiecare an macar in hartii iar proiect iar bani pe la primarie

vanzarile mergeau prost nu aveai bani de marfa
ai incercat consignatie
apoi ai mai avut un chiosc la tara care nici ala nu a mers
apoi ai avut o taraba unde incercai si vindeai struguri si pepeni si maturi
asta mai mergea
mergeai luai cu sacosa cu carca marfa de la depozitul satesc si vindeai cateva strazi mai incolo
pe ideea ca omului din bloc ii e lene sa se duca la depozit pentru un spray rexona

la inceput nu aveicurent la magazin si stateai cu o baterie auto dar vecinii tai aveau curent
tu ai incercat sa fii cel mai corect cel mai cinstit
dar prin cinstea taexacerbata facand
asociatie familiara
apoi srl
apoi sc
vecinii tai vindeau alcool tutun cafea bauturi iar tu nu aveai bani de frigider
si autirizatii pentru tutun cafea accize taxe nebunii birocratie

LUAI MARFĂ DE LA FURNIZORI PE CARE INCERCAI SĂ ÎI PLĂTEȘTI LA PAȘTELE CAILOR

Pentru că ai dat profitul chiar si banii furnizorilor pe putina mancare pentru copii
si de multe ori aveai magazin dar le dadeai copiilor un singur ou la amundoi la o masa
si de multe ori te bucurai ca au o pâine pine pe care o mâncau cu apa calda in care puneau vegeta

si de multe ori copii isi bagau cartoane pe talpă ca să poată să meargă la școală

și nu îsi mai aduceau aminte când au avut ultima data ceva încălțăminte prin care șă nu iasă degetul mare afară

si pentru ca să mu meargă cu degetul mare afara direct pe zăpadă pe gheță pe asfalt

băgau carton in adidas iarna și luau o pereche de șosete pe dinauntru apoi puneau o pungă si mai luau inca o pereche de șosete pe dinafară peste pungă

hainele lor nu aveau nasturi si fermoare
ghiozdanul era de la tatal tau din magazie

cu acelasi ghiozdan au trebuit să meargă din clasa a 5 a pana in clasa a 8 a

profesorii spagari si saraci le puneau note proaste la franceza si l-au lasat pe unul dintre ei repetent in clasa a 7 a pentru ca nu le-ai dat destul de multă șpagă

Oricum lasă că le-a prims bine lecția asta
și acum sunt majori și vaccinați

dacă nu ar fi trebut prin astea acum ar fi fost morți de la atâtea droguri incultură manele
ar fi fost niste cocalari pușcăriași ca și toată degenerația lor de ratați
există vre-unul intre prietenii lor care să nu fi căcut pușcărie măcar cu suspendare?

Acum copii tăi știu o meserie au familiile lor și stiu sa nu mai cheltuiască tot cum li-se arată la televizor că e normal să rămâi fără nici un fel de ban de la o luna la alta
si ca este normal sa te imprumiți in fiecare lună la firme de cămătărie cu acte în regulă!

Am uitat să spun că banii pe care ii câștigai de pe la angajatoi care tot iti dadea teapa si amenitari in loc de bani i-ai dat sotului tau pe apartamentul
ca sa iti ramana tie apartamentul adica copiilor

si copii in procesul lor de maturizare te-au amenitat si ti-au luat apartamentul cu sânge rece
special ca ei ne avand bani nu aveau femei
pentru ca femeile doreau bani
si asa ca i-au cheltuit pe toti cu moldovence

au mai fost si in alte tari cu banii respectivi au incercat sa faca afaceri pe acolo si gata sa ales praful de banii de pe apartamentul tau

dar acum copii au mai crescut le-a venit mintea la cap si acum
chiar au inceput fiecare dintre ei să își câștige prin propiile lor cunoștințe și abilități existența lor și a copiilor lor

si si-au luat neveste deștepte
nu așa din astea de care se face acum reclama la televizor gen vulpița
toate panaramele candal D fata tatalui aberatii

ca asta sunt date de exemplu poporului roman ca ar trebui sa fie femeile un fel de a n i m-a l e
d o b i t o a c e
fandosite afurisite sclifosite si cu foarte mari pretenții de dedete

Care nu știu să facă nimic cu mâna lor din care să îsi câștige propria lor existență toată ziua freacă meta vrăjindu-se cu unul și cu altul pe internet
șî fraierul trebuie să le aducă bani acasă.
Cel mult iși fac câte un salon de înfrumusețere de grura oamenilor ca să aiba și ele un loc de muncă undeva să le vadă lumea că pleacă de acasă că au șî ele o activitate că sunt cucoane de oraș cu jegul de bălegar sub unghii!
Asta cu salonul este valabilă când prind cânte un bombardier câte un criminal care a spart bancomate si a făcut tot felul de nenorociri si acum bagă bani in fun
dul pro
astei
ca să se dea mare cu ce demeie are el
plină de botox ulei de pește
o păpușă gonflabilă că altfel nu le pot categorisi pe sclifositele astea care nu fac nimic toată ziua de cât cumpărățuri moluri si să meargă la salon

| Vântulalb a răspuns:

Ah! Daca iti raspund, multi or sa-mi sara in cap.
Lipsa educatiei!
In loc sa-si caute ceva de lucru prin casa, pe langa casa, reparatii, spalat, o lucrare manuala prin curte ca sa nu dea bani la mesteri, ei prefera bautura si patul. In loc sa faca lectii cu copiii, ei mai fac un copil. Din plictiseala. Ma rog, barbatului ii place mai mult asta decat treaba prin curte, iar femeia needucata stie ca doar asa se tine barbatul la casa. Si... iata cum apar copiii multi si saraci. Nu numai in cazul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cultura e de asa natura ca se considera o mandrie sa ai multi copii. MAI ALES daca esti sarac. Se considera ca daca ai copii, poate vreunul din ei va avea noroc la un trai mai bun si cand vei imbatrani te va ajuta si pe tine. Uita-te in Africa, acolo media de copii per femeie este de 4.5. Coincidenta cu cel mai sarac continent. Deci cred ca din asta poti trage o concluzie.

Nu este rau sa faci copii! Copiii sunt un dar minunat si pana la urma un scop vital al omului. Ce e rau insa este sa faci copii când nu iti permiti, cand nu stii sa manageriezi cheltuielile si cand nu ai rabdarea necesara. Daca esti in stare sa invinovatesti copiii pentru greselile tale, clar aceasta persoana nu ar trebui sa aiba copii. Asta nu inseamna ca a avea copii e rau, dar trebuie sa le asiguri un trai bun si, mai ales, sa fii capabil de iubire.

| troleibuz a răspuns:

Xerxes1
De ce e idiot?

Parintii care simt ca se sacrifica pentru copiii lor sunt cei mai josnici.

| FreedomAli a răspuns:

Răspunsul este unul singur: LIPSA EDUCAŢIEI. Îmi pare foarte rău să aud că unii părinţi sunt într-atât de lipsiţi de sentimente încât să le reproşeze proprilor copii lucruri atât de íngrozitoare. Cum spuneam, dacă aceşti oameni ar avea parte de o educaţie din care să poată înţelege cum ar trebuie să îşi gestioneze viaţa societatea ar fi un loc mult mai bun. Vezi tu, oamenii care au parte de educaţie fac lucrurile mai calculat, bineînţeles că nu în tiate cazurile, însă cu cât eşti mai cunoscător cu atât alegerile tale vor fi mai bune. Există oameni săraci care sunt foarte educaţi şi oameni bogaţi care se află la polul opus, nu întotdeauna cei săraci duc lipsă de educaţie. Deci educaţia este extrem de importantă ca o societate să poată evolua în bine. Tu SĂ NU te simţi vinovat/ă niciodată pentru că ai venit pe lume, ai primit acest dar şi este şansa care ţi sa oferit, dacă părinţii tăi nu te apreciază fă o singur/ă. Meriţi ce este mai bun! happy