| CravataAlbastra a întrebat:

De ce se spune ca dupa o naștere se strica corpul femeii? Ca nu mai e frumos cum era inainte de sarcina si ca "se trece" cum zic babele : ))
Care sunt schimbarile fizice si cele din organism dupa o sarcina sau mai multe?

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Apar tot felul de vergeturi, uneori cicatrici, se lărgesc destul de tare acolo jos și tot așa laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Se ingrasă femeia deoarece maninca mult pe perioada sarcinii, si nu toate femeile arata urît după ce nasc, ci doar alea care nu le pasă de ele cum arata, si continuă si după ce au nascut sa se indoape cu mincare precum vacile, exceptie fac doar femeile care dezvoltă vreun diabet in timpul sarcinii, la ele se explică greutatea si pofta excesiva de mincare datorită bolii, diabetul chiar asa debutează, foame si sete excesiva datorită cresterii bruște a glicemiei.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da... tot ce au zis ceilalti useri mai sus, plus : nu este asa mereu, difera cazurile de la femeie la femeie. Daca au un regim sanatos, au grija de corpul lor, fac miscare si vor sa aiba un corp frumos, chiar asta o sa aiba big grin

| Freya1 a răspuns:

Unele se îngrașă, altora le ies vergeturi, altora li se lasa sani chestii de genul dar nu e obligatoriu. Daca faci un copil cand esti inca mai tânără și ai un corp armonios de care mai ai si grija exista posibilitatea sa nu se petreacă schimbări atat de dramatice.

| Dandinelle a răspuns:

Se strica laughing)))), se usucă și cade mna laughing)
După naștere, cam intr-un an maxim ar trebui să-și revină corpul la greutatea și forma aproximativa de dinainte.
Vergeturile sunt genetice, depinde de asta, oricât se cremuiește,(+ că faci vergeturi și dacă slăbești brusc după ce te îngrași, și bărbații fac vergeturi, totul depinde de elasticitatea pielii), sanii -este de așteptat să se lase un pic datorita alăptării. Dar pentru că în timpul sarcinii mușchii abdomenului se mișcă puțin în laterale pentru a face loc placentei, de aia durează mai mult refacerea zonei.
Acum depinde și de cata grija are femeia de ea în timpul și după naștere. Cunosc mămici care sunt total fit, chiar mai slabe decât înainte de a rămâne însărcinate și altele care s-au dublat.
Nu toate femeile mănâncă de nu se mai satura in timpul sarcinii, sau stau tolănite cu telecomanda in mana până li se rupe apa. Există și boli care pot aparea în timpul sarcinii doar de ex. Diabetul la gravide, preeclampsia etc.
+ Sunt femei care doresc să facă cezariana și altele care sunt doar nevoite, dar pe de altă parte sunt și cele care nasc natural. Corpul își revine mai ușor după o naștere naturală decât după o cezariană programată.

| Unsfatbun a răspuns:

Pe tot parcursul sarcinii, mămica vede cum corpul ei se schimbă de la o lună la alta, acuzând numeroase transformări ce răspund nevoilor bebelușului care creste de la o zi la alta.
Prima schimbare este "luatul in greutate".
Ceva care poate surprinde pozitiv, este cât de repede mămica scapă de kg. in plus, în primele zile de după naștere.
De fapt, în câteva ore, uterul cântărește pe jumătate, eliminând fluidele reținute, volumul circulației sanguine scade, placenta este eliminată, lichidul amniotic este eliminat, bebelușul nu mai este înăuntru... deci undeva la șase kilograme "dintr-o împinsătură".
Iar când starea de sănătate revine la normal, cu puțină ambiție, se poate reveni la starea dinaintea sarcinii (exerciții fizice, o alimentație sănătoasă).
In timpul sarcinii, femeia are tot felul de pofte. Iar asta "datorită cerințelor celui mic".

Iar după naștere, apar alte probleme: posibilă depresie postnatală care trebuie tratată, schimbări hormonale, sânii se vor lăsa, o să rămână urma operației de cezariană, vergeturi pe burtică, părul cade, chiar și unghiile suferă transformări.
Sunt bărbat și, împreună cu soția, am asistat la niste cursuri prenatale, dar și la cel mai emoționant eveniment din viața noastră. A fost o experiență unică și foarte folositoare!

| CravataAlbastra explică (pentru Unsfatbun):

Schimbarile hormonale de dupa sarcina dispar de la sine sau trebuie ajutate cu medicamentatie? Sânii se lasa din cauza alaptarii sau din cauza sarcinii per total, care e cauza?
Ma gandesc ca dupa sarcina naturala te recuperezi mai repede, poate cezariana produce atatea efecte...

| Unsfatbun a răspuns (pentru CravataAlbastra):

Schimbarile hormonale difera de la un organism la altul, firește!

Despre sâni, citește articolul ăsta:
https://clubulbebelusilor.ro/cum-raman-de-fapt-sanii-dupa-alaptare/
Iar despre recuperare, parerile sunt impartite, cand vine vorba despre nasterea naturala sau prin cezariană.
Dacă este naturală, gândește-te că "rupe" totul pe unde iese copilul, iar durerea persistă cateva luni de la naștere.
Nici cezariana nu este deloc ușoară. "Tăietura" va rămâne pentru totdeauna, iar la efort mereu o să deranjeze.
Deci, nu este ușor să fii mămică!

| Yrem3119 a răspuns:

Pai, hai sa ti spun experienta mea. Am avut 3 sarcini, in timpul sarcinii eram ff slaba, nu m-am ingrasat deloc ba chiar slabisem, la prima sarcina chiar 10 kg. Dupa ce am nascut am alaptat sa zic aprox 1 luna si ceva la toate cele 3 fetite, dar m-am ingrasat dupa fiecare nastere. La prima nastere si a doua nastere 6-7 kg. Acum la a treia nastere m-am ingrasat enorm, cand am nascut aveam 63 kg si acum 80, nu stiu insa daca este din cauza ca am ceva dereglari hormonale sau este din cauza programului meu care este varza laughing. Cu 3 copii de 4 ani, 2 ani si cea mica 10 luni. Nu prea mai am timp pentru mine. Dar daca ai un ajutor sa te ajute putin cu copii sa faci putin sport, sa te odihnesti. Eu zic ca se poate sa ai acelasi corp!