| Sportacus123 a întrebat:

De ce se zice că după o anumită vârstă e rușinos să mai stai cu părinții? Dacă nu sunt bani, tu ce vină ai? Dacă ești femeie, poți să-ți găsești un bărbat și să profiți de el, oferindu-i sex, dar ca bărbat dacă nu ți-au dat părinții o garsonieră/un apartament e greu de unul singur, având în vedere că doar chiria e 500€.

Răspuns Câştigător
| ALM2000RO a răspuns:

Eu nu dau doi bani pe părerea celorlalți, mi se rupe efectiv de societate și de normele sociale! Eu nu muncesc, n-am nicio ocupație, stau cu ai mei și am deja 23 de ani dar n-am de gând să mă mut niciodată, mi-e mai bine aici și nici măcar nu îmi pasă să ascult măcar ce zic cunoscuții sau societatea despre persoana mea! Să mă pupe în c** cu toții! Nu îmi dau ei de mâncare și nici nu trăiesc pe banii lor (ai oamenilor care comentează) și în casele lor, așa că să-și vadă fiecare de lungul nasului, că nu datorez nimic acestei societăți corupte, infecte, toxice și de care m-am lepădat de 2 ani!

25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca sunt vârstă și bolnavi este foarte înțelept să ai grijă de ei,dar trebuie sa te gândești că Intr o zi vei fii singur,deci de acum te înveți,trăiești din banii tai, cheltuieli, tu îți speli hainele, îți faci mâncare singur, sa fii cat mai independent, atunci e ok

suntserios
| suntserios a răspuns:

E mai mult nesanatos pentru dezvoltarea ta că adult decât rușinos. Cât despre chirii... Așa e, e greu. Da nu toate sunt 500

| sierra1 a răspuns:

~se zice că după o anumită vârstă e rușinos să mai stai cu părinții? Dacă nu e bani, tu ce vină ai?~

se zice (bine de altfel) pentru că se presupune că după o anumită vârstă, "e bani"

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Si ce ai vrea, sa primesti de la comunisti un apartament rece si fara utilitati, in schimbul a 8 ore intr-o fabrica inutila, fara sa detii studii ori calificari?
In capitalism, daca esti inutil, nu primesti nimic. Parerea lumii e ultima ta grija, eu mi-as face probleme pentru viitor. Cum te descurci, daca acum vezi o problema in 500 de euro pe chirie?
Poate vrei copii, sau poate cineva drag (sau chiar tu) va avea nevoie de un tratament medical scump... Cum te descurci, adultule?
Lumea te judeca in 80% din cazuri pe buna dreptate. Daca vede ca la 25 de ani, singur si in apogeul resurselor fizice, tu abia iti permiti un abonament la telefon, normal ca te considera un mic esec, fata de oamenii care au locuinta si cariera.
Parerea lumii "nu conteaza", dar de obicei reprezinta adevarul.

| Frank51 a răspuns:

Poți să stai cu părinții cât dorești, dacă asta vrei. Eu aș vrea să stau cu ei toată viața că am o relație foarte bună cu ei, însă de la 19 ani deja am fost plecat.

Dacă ai posibilitatea și nu ai o relație stai cu ei cât mai mult că după aia când nu îi mai ai e foarte greu.

| johnnny123 a răspuns:

Nu este neapărat rușinos să stai cu părinții după o anumită vârstă. Însă este rușinos să stai pe capul lor fără să-ți aduci nicio contribuție și să ai pretenția să fii întreținut. Rușinos este să fii leneș și să dai vina pe toată lumea în afară de tine pentru această situație. Și tot rușinos este când nu-ți dai toată silința să schimbi această situație și să te transformi într-un adult responsabil și capabil să se întrețină.

Cât despre costuri, nu toate chiriile încep de la 500 de euro. Atunci când nu ai bani, nu trebuie să ai pretenții să locuiești în centrul Bucureștiului. Poți să găsești ceva decent și cu 300 de euro. Iar având în vedere că salariul mediu net în București este undeva pe la 900 de euro pe lună, rezultă că dacă știi să faci ceva poți să te întreții.

Cât despre partea cu "dacă ești femeie poți să profiți de un bărbat oferindu-i sex", nici măcar nu cred că realizezi cât de misogină și de jignitoare pentru femei este această afirmație.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru johnnny123):

"nici măcar nu cred că realizezi cât de misogină și de jignitoare pentru femei este această afirmație."
Nu tocmai feministele cred, printr-o ironie cruntă a sorții, că "munca" sexuală le coroborează?
Și de unde deduci din afirmația lui că tipul urăște femeile?

| johnnny123 a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Pentru că afirmația lui se traduce prin "Femeile au oricând opțiunea să se prostitueze". Dacă această afirmație nu este jignitoare și misogină, atunci nu știu ce este.

Dar mă rog, sunt conștient cu cine stau de vorbă și care-ți sunt convingerile, așa că nu are niciun rost să mai continuăm discuția.

| Emma30555 a răspuns:

Femeile în ziua de azi muncesc și se descurca chiar mai bine decât bărbații, poate fiindcă au mai multa răbdare sa stea la un program, sa avanseze în timp, dar cert e ca majoritatea femeilor muncesc, nu stau sa le întrețină unul sau altul fiindcă ce crezi, nimeni nu e dator sa întrețină pe nimeni și dacă o face prețul e mult mai mare decât crezi tu. Cat despre ce spui tu, nu este o problema sa stai cu părinții, chiar cred ca băieții stau mai mult cu părinții fiindcă sunt mai puțin controlați, mamele au grija de ei, gătit, spălat etc, pe când fetele simt nevoia mai din timp sa aibă intimitate sa stea singure. Dar vine o vreme când și tu vei vrea sa te muti poate cu iubita ta. Din punctul meu de vedere nu e rușinos sa stai cu părinții, dar vine o vreme când e mai sănătos sa fii pe picioarele tale, sa te descurci singur.

| VoidEternal a răspuns:

Pentru ca daca dupa o anumita varsta nu ai bani, e fix vina ta.

Joburile se iau de jos, nu te angajeaza nimeni CEO de la inceput, banii se strang, mai greu la inceput, mai usor dupa ce capeti experienta.

Demnitatea ta de barbat exista? Nu te impinge spre o independenta, nu simti nevoia sa-ti iei propriile decizii?

| suntserios a răspuns (pentru VoidEternal):

Foarte buna observatie

"Pentru ca daca dupa o anumita varsta nu ai bani, e fix vina ta."

| StoicAnalysis a răspuns:

Sunt si chirii mai ieftine. De la 200 in sus chiar.

| StoicAnalysis a răspuns:

E destul de complicata situatia, dar daca ai ambitia sa te muti singur, eu zic ca solutii se gasesc. Depinde doar de ce vrei tu sa sacrifici sau de ce compromisuri esti dispus sa faci.

| AliGab a răspuns:

"Daca nu e bani", nu e nici creier, deci e rusinos

| iulia0514 a răspuns:

Pentru ca e nesănătos sa stai cu părinții după o anumita vârsta și în plus ai nevoie de intimitate! Dacă nu e bani te duci maica și muncești sa vezi cum e bani!
"Dacă ești femeie poți găsi un bărbat și sa profiți de el oferindu-i sex" Ce nu sunt bărbați care se muta la partenera acasă? Ori nu sunt destui care muncesc și își cumpără împreună o casa? Problema e lene! Daca vrei sa fi independent muncește ca mami și tati nu trăiesc o veșnicie sa te întrețină!

Răspuns utilizator avertizat
| iulia0514 a răspuns (pentru Sportacus123):

Ok și care e problema ca nu te descurci, cheltui mai mult decât câștigi, nu ai găsit de lucru în domeniul tău, ori nu ai studi?

| AnonimA7419 a răspuns (pentru Sportacus123):

Ai un loc de minca prost platit. Daca esti ala din fotografie...

| iulia0514 a răspuns:

Nu scumpo eu am terminat o facultate și câștig mai bine decat soțul meu si spre marea ta uimire aveam propria casa când m-am măritat nu am fost nevoita sa pun mana pe un fraier care sa ma întrețină! Dar având în vedere cât de frustrata/frustrat ești am impresia ca problema ta e ca nu ești capabila sa pui mana nici măcar pe un fraier cu o garsonierawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este rusinos, dar pentru noi romanii asa va fi mereu! Nu cred ca vreodata o sa ne occidentalizam

| Miruna333 a răspuns:

Ideea ca dupa o anumita varsta o persoana ar trebui sa fie independenta financiar si sa locuiasca separat e influentata de normele culturale si sociale. Daca nu ai bani, e vina ta laughing Banii tu ti-i faci. Nu poti da vina pe altii sau pe chirii. Si tu ca barbat poti gasi o femeie si sa profiti de ea. Ambele sexe pot decide sa faca acest lucru, insa nu toata lumea face asta, cu toate ca pare usor

| KovacsB a răspuns:

Daca nu e bani problema poate fi ca nu ai dat pe la scoala.

| ClaRa91 a răspuns:

Pai nu te-au dat parintii la scoala, nu ai invatat sa faci ceva bai palarie?
Tot pe capul lor stai?
'' având în vedere că doar chiria e 500€.''? Cine spune ca un parazit cu o licenta in buzunar trebuie sa locuiasca ''la oras'' intr-un apartament. Cu 50 deeuro poti locui intr-un sat intr-o casuta cu toaleta afara si poti munci pamantul. Iti taman 450 de euro lunar.

| KaiSmile27 a răspuns:

Mie nu mi-a zis nimeni ca e rușinos eu stand cu părinți și mai având 2 prieteni la fel și câștigăm toți un salariu bun.
Singurul 'bou' care a făcut o asemenea aluzie e unul care nu mai, știa cum să scape de părinți. Uni oameni poate au relații bune cu părinții, alți nu.
Unii vor să se ducă sa stea singuri ca să toarte țigări, alcool și poate droguri în ei și nu pot sa stea cu părinții nici măcar o jumate de zi de ziua unuia dintre ei sau de Crăciun ca trebuie să fugă.
Iubită ai? Poate de aceea comentează, că în loc sa stai cu ea stai cu părinții
Și nu te mai lua după părerea celorlalți din jur. Fa tu ce crezi ca e bine. Dacă îți sa cineva un sfat, judeca-l și vezi dacă ți se potrivește. Mulți ajung sa sufere din cauza ca stau sa ii impresioneze pe alții și apoi își dau seama a au plătiți foarte mult pentru ceva și cineva care nu trebuia

| painecuzahar a răspuns:

"Dacă ești femeie, poți să-ți găsești un bărbat și să profiți de el, oferindu-i sex"
1. Poate invers, el profita de ea pentru un schimb care nici nu e just.
2. Nicio femeie nu vrea asta, trebuie sa fii foarte disperata sa ajungi aici, nu e o situatie in care vreo femeie topaie de fericire, e o umilinta.
3. O gramada de barbati-paraziti stau pe spatele femeilor, de fapt, e mai comun in zilele noastre asta cu atatia gameri si antreprenori de carton.

Toate femeile pe care le cunosc muncesc asa ca atunci cand va aud, mi-e rusine ca sunt barbat. Daca nu sunt bani, faci. Cum adica?

Parintii sunt cei mai rusinati in situatia asta, dar crezi ca au curaj sa va spuna cand va vad asa de vai de voi? Crezi ca lor nu le e dor de niste intimitate?

Chiria e 500€ daca vrei lux in centrul unui oras.