| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de sfaturile voastre pentru ca simt ca,, explodez". Fratele meu intodeauna
a fost un lenes si un betiv, primul loc de munca pe care la avut(mai mult de 2/3 luni)a fost
pe la 27 de ani.Pana atunci parintii mei l-au tinut cu mancare, bautura, tigari etc. Bunici mei
i-au lasat un apartament cu 3 camere, dar pentru ca parintii mei nu puteau sa plateasca si
intretinerea ci doar lumina, cablu etc.el a fost nevoit sa il vanda si sa se mute la o garsoniera.Pentru ca el fura din casa si nu muncea, eu duceam lipsuri. Poate vi se pare o prostie dar e destul de traumatizant pentru un copil ca niciodata sa nu ai ce au alti sau sa vezi ca alti mananca 2 inghetate si tu nu ai bani nici macar de 1 dar fratele avand bautura fara nr.
Cand el a inceput sa se tina de job(desi tot bea)iar noi am inceput sa avem probleme financiare
grave, el a inceput sa ne ia la misto, chiar se lauda cu ce are el si nu avem noi...in fine au fost multe lucruri rele.El niciodata nu ne-a dat nimic sau daca ne dadea ceva era imprumut si dupa acea
plateam dublu(daca nu dadeam dublu facea scandal), nu dadea telefon de ziua noastra, de craciun etc.
Acum 2 ani jumate a avut un accident vascular cerebral din cauza bauturi(chiar doctorita a spus)merge greu(dar merge)si nu poate sa isi miste o mana(dar pentru a bea o foloseste pe cealalta)Desi ne-a facut mult rau am incercat sa il scoatem la pensie dar nu a vrut pe motiv ca il tin niste verisori, noi am incercat sa il convingem ca aia nu vor putea
sa-l ajute tot timpul, dar el a inceput sa ne injure.De ceva timp nici veri nu il mai ajuta pentru ca
s-au saturat sa munceasca pentru ca el sa bea, dar totusi ii platesc lumina, cablu si internetul iar
din cand in cand dau 200/400lei la intretinere.Singuri bani care ii intra in mana sunt bani de
somaj cea e destul de bine avand in vedere ca bani aia ar trebui sa fie doar pentru mancare.Ce
ma deranjeaza e ca multi oameni ii plang de mila, zic ca nu mai judeca bine de la ACV, cum
n..ba nu mai judeca bine dar fraiereste tot timpul pe cineva pentru bani sau bautura.Au fost
perioade cand ii trimiteau prieteni din strainatate si cate 50/100 de euro plus somajul pentru
un singur om care nu avea cheltuielile casei.Din cand in cand da telefon sa ii trimitem mancare,
cu ce suntem noi de vina ca el toti bani ii bea? noi suntem bolnavi, eu sunt la pat din cauza
unui accindet, ce obligatie am eu sa il tin? tata a murit, sunt doar eu si mama, ea batrana.
De ce trebuie o femeie la 75 de ani sa tina unu de 37 de ani? Acum cica i-a venit la intretinere
10.000 si ceva de lei si risca sa piarda si garsoniera aia.Cu ce suntem noi de vina ca atunci cand
lucra si ii intra in casa 3000lei nu a dat un leu la intretinere? cu ce suntem noi de vina ca el
nu a vrut sa iasa la pensie pentru a putea sa dea,, un leu"macar la intretinere? De ce sunt unii
care il plang de mila? Am inteles ajuti o ruda bolnava dar nu atunci cand toti bani pe care ii are
ii bea si daca are o paine ori face schimb pentru bautura ori o imparte cu betivi lui.E bolnav
dar pana la baruri poate sa ajunga, nu il duce capul de la,, boala"dar sa fraiereasca si sa injure
il duce capul.Se spune ca trebuie sa ierti dar cum poti sa ierti un om care iti face atata rau, care stie doar sa profite iar cand nu mai poate sa profite te injura, de exemplu ne zice sa ii su..gem,sa ne ducem in.....si din astea, iar apoi se face ca nu ne-a spus nimic, si nu poti sa spui ca e de la,, boala"pentru ca asa ne zicea si cand era sanatos numai ca nu asa de des.Ce parere aveti? Scz ca am scris asa mult dar simteam nevoia sa ma descarc.

4 răspunsuri:
| William a răspuns:

Vestea buna e ca daca o sa continue sa bea o sa moara foarte curand. Vestea proasta e ca voi o sa ii platiti inmormantarea. Iti recomand sa strangi bani pentru sicriu, cruce, coroane etc. Cred ca 4000 de lei ar ajunge. Intre timp nu ii mai dati bani deloc si nu il mai bagati in seama. Daca nu puteti sa faceti asta va meritati soarta.

| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Ce parere sa avem?
Este ruda ta...tu decizi. Eu unul sunt mult mai mic decat tine dar stiu sigur ca l-as lasa balta daca as fi in locul tau.

Ce vina ai tu in toate acestea? Nici una!
Sincer, l-as ajuta daca ar arata macar un gram de respect fata de cei care au grija de el dar asa in niciun caz.

Okay, esti bolnav, okay, esti membru din familie si toate cele dar chiar merita? In loc sa-ti zica "multumesc, esti un frate adevarat" iti zice sa-i s*** ****
Este oarecum vina parintilor tai. *Scuze* Pana la urma dansii l-au invatat cu acest comportament. Trebuia sa puna piciorul in prag la un moment dat... trebuia sa-i arate ca el este un nimic si ca ei sunt cei care au grija de el.

Poate ca este fratele tau, poate ca este "copilul mamei tale" insa asta doar cu numele. Nu a fost niciodata un frate adevarat.

Nu sunt eu o persoana fara suflet insa... trebuie sa-l lasi.
De ce?
Pai 1 la mana - Ai nevoie de o multime de bani daca ai vrea sa-l ajuti.
Daca l-ai ajuta...in stadiul acesta atunci cel mai probabil, cu timpul te-ai imbolnavi si tu, ai ramane fara bani si atunci ce?

Ai 2 variante. A si B

A. Iei atitudine in locul parintilor tai.
Mama ta este in varsta...nu se mai descurca dansa cu astfel de lucruri complicate.

Singura sansa de a ajuta acest "parazit" ar fi sa nu-i mai dai niciun ban si sa incepi sa te comporti cu el ca si cu un "baby sitter"
Ii dai de mancare si atat. Nu ii dai mult, ii dai putin *cat sa-i ajunga perfect numai lui* Asta ca sa nu mai imparta. Ca sa nu mai faca risipa.

Nu il mai lasati cu bani. Ii platiti voi totul. *chiar si cu banii pe care ii are -asta daca macar are si el 1 leu*

Eu unul nu as apela la aceasta varianta intrucat fratele tau nu pare genul acela "care sa aprecieze astfel de gesturi".
Probabil ca v-ar jigni si din nevoia de bautura cine stie ce lucruri complet tampite ar face...

Cazul 2. Asa cum a spus si Dragos. Exista locuri speciale pentru astfel de persoane. Lasa-l sa se descurce!
Voi... cand aveati nevoie de bani, cand o duceati de azi pe maine cu o paine *vorba vine* nu v-a ajutat cu nimic. A fost o persoana profitoare toata viata.
A fost ruda numai cu numele, atat.

Cat despre cei care il compatimesc.
Babele de pe strada, rudele care nu traiesc cu voi nu au nicio vina. Probabil ca aceste persoane ori nu stiu intreaga poveste ori au un caracter foarte slab.

Eu unul zic sa-l lasi. El intotdeauna a fost o lipitoare *din ceea ce zici tu aici*
La inceput "s-a lipit de tine... dupa ce a facut rost de destul sange s-a dezlipit si acum, dupa ce a ramas fara resurse incearca sa se lipeasca iar de tine "
De ce am zis asta?
Pai ...ca sa vezi ce se intampla daca il ajuti din nou. Cel mai probabil nu o sa poti face fata, o sa te imbolnavesti, o sa ramai fara bani, viitor si pentru ce?

Ca sa ajuti o lipitoare care nici macar nu stie sa zica "multumesc", care nici macar nu are un limbaj decent macar fata de fratele si mama sa?

Nu merita efortul.

Este doar parerea mea.

Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In locul tau l-as intreba daca e multumit de cum e, i-as explica cat de jalnic a ajuns si ca nimeni nu are nici un fel de obligatie sa il intretina.A fost alegerea lui cum sa-si traiasca viata, trebuie sa suporte consecintele.
Ii spui clar ori se lasa de tigari si bautura ori se descurca singur.

| mutulescudragos a răspuns:

Eu zic sa renunti la el ca nu mai rau a facut. Stiu ca e fratele tau dar nu ai cum sa traiesti fericit cu un om ca acesta in preajma ta. Lasati-l si nu il mai ajutati cu banii. Sunt locuri speciale pentru oameni care sunt dependenti de alcool si nu se pot intretine.