| Iullya_iully_1996 a întrebat:

De ce unele persoane le i'au totul atat de serios? Si de ce pun totul la suflet? Pana si glumele straight face Iar mamele... de ce sunt tot timpul asa de enervante?

Răspuns Câştigător
| Crisu a răspuns:

Unele persoane asa sunt, asta simt. Daca cineva le vorbeste urat, se simt jignite. Adica, pana la urma, tu nu te-ai simti jignita? Si nu, mamele nu sunt enervante. Ele isi fac datoria de mama, si incearca sa ne invete. Chiar daca acum ti se pare ca mama ta este enervanta, vei ajunge si la concluzia ca tot ce a spus si a facut, a fost spre binele tau.

6 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Mamele au dreptate, vad ca la profil ai 1996, asa gandeam si eu la varsta ta! Unele persoane se maturizeza mai devreme altele mai tarziu, sa nu mai zic ca unii nu stiu de gluma si alti sunt foarte sensibili! Nu trebuie sa-i critici, poate doar sa-i intelegi. Daca vezi ca cineva nu tine la glume, evita sa mai faci, din gluma se ajunge la cearta.

| deeea28 a răspuns:

Depinde de genu de glume care le faci cu fiecare. Daca ii zici cuiva in gluma: ce prost esti, chiar daca pentru tine e gluma, totusi aduce o expresie jignitoare. Iar mamele nu sunt enervante decat in jurul varstei tale de 14-20 de ani si poate chiar mai mult, ca apoi iti trec nebuniile si incepi sa realizezi ca are dreptate, dar decat sa te certi cu ea, mai bine ai incredere in ceea ce zice pana ajungi sa realizezi ca are mai multi ani ca tine si mai multa experienta in viata referitor la anumite lucruri.

| answer a răspuns:

Draga mea! Raspunsul la intrebarile tale este: MODUL NOSTRU DE GANDIRE! Daca stim sa gandim in asa fel incat o gluma sa nu ne afecteze, daca stim sa fim extrovertiti, dar cu limita totusi, atunci viata noastra nu va fi deloc una cu suparari si sa stii ca mamele noastre, desi uneori credem ca ne sunt dusmance, sunt cam singurele persoane de pe planeta care ne vor binele neconditionat, asa ca niciodata sa nu iti judeci mama sau in general parintii! Invata ce este rabdarea si asculta-ti parintii. Vei vedea beneficiile destul de curand!

| ComaniciIonut a răspuns:

Tu draga esti 1996 este ochestie psihologica ceea ce "suferi" in momentul acesta este varsta intre 14-19 ani cand adolescentii se departeaza de mamele lor imi egreu sa iti explicacesta este un sindrom parinte-fiu mama isi face prea multe griji( din cauza asta glumele le iain seriossi o mama din instinct stie ca o puiul ei la varsta asta se pregateste de maturitate si are grija cu cine se "inhaiteaza" si pe unde umbla) iar fiul/fiica este din ce in ce mai frustrat de ce ii spune mama sau tatal, dar acest lucru se intalneste mai accentuat doar asupra unui parinte. Asa ca nu iti fa probleme iubeste-ti mama caci cand nu va mai fi iti vafi dor sa te certe. Daca te intrebi ca de unde stiu?, mi-a spus-o psihologul big grin

| ComaniciIonut a răspuns (pentru ComaniciIonut):

Am scris cu greseli scuze big grin

| JelliReloaded a răspuns:

De ce iau unele persoane totul aşa în serios? Pentru că nu au simţul umorului atât de dezvoltat şi se simt atinşi, sunt mai sensibili. Ori nu îşi dau seama că sunt glume şi iau în serios.
Mamele sunt enervante şi insistente deoarece ţin la copilul lor şi se tem pentru ei. Tu ar trebui să te simţi bine că maică-ta e insistentă, deoarece te iubeşte şi doar îţi vrea binele. O să vină o vârstă în care îţi vei da seama că ţi-ai mai dori ca cineva să te cicălească, doar să creşti.