| anonim_4396 a întrebat:

De ce unii oameni în loc să devină mai buni, mai smeriți, mai blânzi și darnici odată cu înaintarea în vârstă, aceștia devin contrariul: mai zgârciți, mai orgolioși și mai certăreți?
Să zicem că o parte dintre acești oameni nu au avut traume în copilărie și nici necazuri mari în perioada adultă, dar pur și simplu se înrăiesc când se apropie de bătrânețe în loc să se îmbuneze, cum fac alții.

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Genetica, se tampesc odata cu varsta, creierul se degradeaza chimic si deci se degradeaza si starea lor, ma refer la aia fara traume.

Eu am observat de ex femei care la 20 ani erau altfel, si la 65 altfel, chiar ele declarau "aaa eram atunci, acum nu imi mai arde".
Aiurea, daca e un om bine genetic, si la 70 ani danseaza pe muzica ca la 20.
Stiu eu vecina din Germania cum era, avea 77 ani cam, parca avea 17.
Dar daca are genele proaste, se tembelizeaza cu varsta.
Imbatranire ce inseamna? Degradare, si daca genele spun ca va imbatrani si chimic creierul, e vai de ei.

Eu unu am devenit mai ok cu varsta, nu invers.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Dezamagirile te duc pe calea asta,oameni sunt doar pe interes, sa profite de tine, sa te judece, sa te barfeasca, ceilanti sunt iadul si daca esti bun esti propiul tau iad

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu neaparat! Poti sa fi dezamagit de ceilalti dar sa fi okey, nu sa te tampesti odata cu varsta, poti sa ai acelasi fel de a fi, si asa mai departe. Se tampesc multi si fara sa fie dezamagiti, din contra, ei dezamagesc pe celalalt cand se prosteste cu varsta si il freaca la cap cu prostia lui pe acel celalalt!
Stiu destule cazuri, in special femeile se prostesc mai tare la batranete dupa cum am vazut.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

In cazul meu asa e

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai da, la tine asa este, aia e.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dezamagirile,cand vezi ca https://www.youtube.com/watch?v=jPi0TEbaa2M cum sa nu fii egoist? asa eram si eu bun si fraier mereu profita de mine, ca nu puteam spune NU, mai mult ma interesa de alti nu de mine

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Faci o statistică și generalizezi după ceea ce vezi și trăiești în jurul tău.

| OldSoul a răspuns:

Pentru ca odata cu inaintarea in varsta, oamenii incep de cele mai multe ori sa-si puna problemele pe seama celorlalti.
Ei uita sa-si mai caute partea lor de vina, sa-si caute cauza nefericirii la ei si o cauta la ceilalti.
Astfel, treptat, neajunsurile si furila lor interioara se revarsa spre ceilalti.
Oamenii nu isi mai cauta linistea interioara astazi, ci cauta placeri de scurta durata, materiale, care cum vin, asa trec, dar lasa mereu un gol, si o nevoie de a avea mai mult.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Toată lumea are traume.

| siriusblack98 a răspuns:

Au dat de altii pe parcursul vietii care nu si-au putut vedea de treaba. Ca sa supravietuiasca printre caini, a trebuit sa devina lupi. Asta este parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Putini devin mai buni, majoritatea capata trasaturi negative fata de cum erau tineri.
Observ si la mine care eram sentimental, imi pasa de toti odinioara, acum simt numai o senzatie Indiferenta si cu anii ma indrept spre ura, dispret. Nu mai pot sa am sentimente de iubire, placere

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Am observat și eu acest comportament la unele persoane. Trebuie să le suportăm cu defecte și calități. Eu cred că un om care e sociabil, știe să se comporte și cu astfel de persoane.

| NarcisIfrim a răspuns:

Nu trebuie sa ai mari necazuri in viata, trebuie sa ai contact cu anumite persoane in viata.Care sa iti schimbe perceptia despre lume.Sau tu sa vezi, sa auzi unele probleme, traume si din instinctul de conservare, te inchizi in tine, sa nu patesti la fel.Intr-un fel te protejezi.

| wexceptional a răspuns:

Au oameni urati de la care au invatat doar ce nu e bine omul si nu au taria de caracter sa fie buni pentru ca sa fii rau e mai usor. eu zic ca oamenii care sunt zgarciti, orgoliosi si certareti sunt oameni lipsiti de personalitate moralitate si tarie de caracter oameni fara o educatie buna, morala nu au imbratisat valori frumoase din societate ei au luat doar mizeria sunt esecuri ale societatii mai exact dar noi oamenii buni trebuie sa ii intelegem si sa ii imbratisam chiar si asa pentru ca orice om merita o imbratisare.

| Yrem3119 a răspuns:

Daaa asa este, e trist. Probabil o iau razna de la prea mult plictiseala!?