| anonim_4396 a întrebat:

Chiar daca sunt cu credinta in Dumnezeu nu cred in popi dar am vazut acum intr-o zi o postare cu un calugar sau preot batran probabil si mort care sub o poza cu oameni taranduse pe jos in genunchi si inghesuinduse la pupat moaste (cu ce nu sunt de acord) a spus in felul urmator:

"Nicaieri si niciodata nu ne-a cerut Hristos sa fim prosti.Ne cheama sa fim buni,blanzi, cistiti, smeriti cu inima, dar nu tampiti."

Eu cred ca spune bine.Voi?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Naty poporul roman majoritatea sunt extrem de usor de pacalit, creduli, cred in orice chestie, cred in supranatural usor, au o gandire magica activa

34 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vezi ca dumnezeu nu e iisus,in biblie nu apare asa ceva,iisus spune tot ce am facut pe pamant am facut prin tatal meu, acum cu iisus, nu ne cere nici sa fim rationali, sa ne punem la indioala credinta sa cercetam, spune el cine nu ma urmeaza iadul vesnic e de voi, dar tu cum naty nu ai citit biblia nu stii multe despre biblie, vechiul testament e plin de crime iar noul testament o carte care se pretinde a fi una pasnica, un lucru e sigur nici inteligent nu te vrea iisus

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Acuma era vorba de Iisus da asa foarte bine putea fi de Dumnezeu ceia ce voiam sa scot in evidenta e ca a spus o vorba mare.Am citit biblia si noul testament dar fiecare cum vrea sa o perceapa

suntserios
| suntserios a răspuns:

Invata sa folosesti TPU... nu iti era adresat tie

| T0T a răspuns:

Dacă ar exista un mântuitor și ne-ar îndemna să fim proști, nu l-aș urma.

| Freya1 a răspuns (pentru T0T):

Vroia sa scoata in evidenta ca oameni fac unele lucruri aiurea nu ne-a cerut nimeni exagerari

| milan9 a răspuns:

"nu ne-a cerut nimeni exagerari"... Exact...
Spui ca nu crezi in preoti, dar in Fiul lui Dumnezeu? Tocmai El este Cel Care ne-a lasat preotia crestina...

| Freya1 a răspuns (pentru milan9):

A spus o vorba sa nu te increzi in lupi cu blana de oaie (preoti)

| oprescudorin11 a răspuns:

A-L intelege pe Cristos, este un fapt de Credinta( o consecinta!).
Despre prostie, tampenie, nu-L cunosc! Nu stiu sa fi rostit astfel de cuvinte, chiar in cele mai dure traduceri!
A asculta ce citesc preotii din Sf. Scriptura, mi se pare un gest folositor! Unii au har, altii nu au har in explicatiile lor (exegeza lor!).
Dar tot este folositor si pe astea sa le asculti!
Sarutarea moastelor are o alta conotatie, are un sens de confirmare a Credintei tale in fata semenilor si a ta insati (daca esti fata ) si a ta insuti (daca esti baiat).
Nici un calugar sau vreun alt om sub soare, nu-ti poate expica ce nu poti intelege, ei doar isi dau cu parerea. Daca insa vor gasi acea scanteie a Credintei ) in tine, sunt folositori.
A nega insa Totul, in numele Necredintei, este alta poveste!
Iisus Christos spune Bine mereu! Doar cei care nu au credinta, gasesc reinterpretari. Ca sa nu zic de cei care vor sa faca RAU cu orice pret! dar asta, sper ca este o alta discutie!

| Nilsson a răspuns:

Acei oameni care se tarasc la moaste asa sunt invatati in biserici, nu ar trebui sa-i judecam, Dumnezeu va cere fiecaruia dupa nivelul sau de cunostiinta.
Nu sunt ortodox, deci clar nu sunt de acord cu astfel de obiceiuri.
In ceea ce priveste acel citat, Dumnezeu este creatorul Universului, el nu are nevoie de inteligenta nimanui, el vrea doar o inima sincera si curata, nu se uita la nivelul de educatie al acestuia cum fac oamenii.

| Freya1 a răspuns (pentru Nilsson):

Da dar nu trebuie sa fim exagerati ca nu ne-a cerut nimeni asta

| milan9 a răspuns (pentru Freya1):

Fie chiar si pentru cel mai mic pacat oricine ar putea fi etichetat a fi drept lup imbracat in blana de oaie. Apropo, citatul pe care il intuiesti se refera la libertatile iresponsabile ale fariseilor, nici macar la Vechiul Testament, din momnet ce chiar si acea preotie din Vechiului Testament de Dumnezeu a fost lasata... thinking

Ce sa mai spun de sutele de versete care se refera la modul in care Fiul lui Dumnezeu confirma PREOTIA CRESTINA - maniera lasata de El pentru TRANSMITEREA HARULUI;

| Freya1 a răspuns (pentru milan9):

Eu am specificat cred in Dumnezeu Iisus etc dar atat

| Nilsson a răspuns (pentru Freya1):

Asa e, insa trebuie sa fim atenti sa nu cadem in capcana orgoliului.
Pentru mine nu e o rusine sa ma inchin la acelasi Dumnezeu la care se inchina si oamenii simpli, cu mai putina educatie.

| Freya1 a răspuns (pentru Nilsson):

Nu este vorba de asta e vorba ca nu trebuie sa te tarasti cativa km pe genunchi sau sa lesini la cozi ca sa iti areti credinta.Care avem aceias religie ne inchinam si rugam la acelasi Dumnezeu doar ca eu consider ca ma pot ruga in minte suflet sau la mine in camera si daca e si intr-o biserica mica veche daca tot este necesar sau vreau si ma aude Dumnezeu si asa

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Ai dreptate naty, dar asa saracesti preoti si BOR

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Da pe cine mai fraieresc ei ca icoana plange si cine mai sare cu euroii...De unde stiu eu ca moastele alea sunt cu adevarat ce pretind ei sau ca apa aia pe care dai cate 5 10 lei e sfintita doar ca dau ei cu mana peste ea.Eu cred in Dumnezeu ca ar sfinti apa dar un om de rand ca mine cu aceleas pacate nu poate sa faca nici mnuni nici sa imi preschimbe alimentele in sfintite... Tine datina ca asa se face dar nah

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Naty poporul roman majoritatea sunt extrem de usor de pacalit, creduli, cred in orice chestie, cred in supranatural usor, au o gandire magica activa

| gratargratar a răspuns:

Daca iti place citatul, ia si citeste "Jurnalul Fericirii" de Nicolae Steindhardt. El a spus asta si o sa gasesti citatul in jurnal.

| Freya1 a răspuns (pentru gratargratar):

Ok o sa il citesc.Asa am vazut pe net...

| cyupaku a răspuns:

Si esti? buna, blanda, cinstita, smerita aceeia care pupa se dusc sa se smereasca, tu daca mergi la o fita de a ta ce te comenteaza mosii? tu de ce comentezi? lasa sa faca fiecare ce vrea

| Freya1 a răspuns (pentru cyupaku):

A avut dreptate acel calugar.Nu Dumnezeu si nici Hristos nu ne-a facut prosti ci noi insine iar daca tu crezi ca este bine sa te tarai in genunchi si sa asaltezi oameni la gramada e bine problema ta dar eu nu am vazut nicaieri scris s-au spus ca asta inseamna sa fi smerit, bun, cinstit etc...De asa avea eu atatia bani cate babe si mos barfesc de la fata blocului pana in biserica.Pe ele nu le intereseaza sa se roage numa sa vada ce batic si-a luat Zorica astazi in cap si unde e coada sa se puna si ele si daca nu stiu ce e acolo

| cyupaku a răspuns (pentru Freya1):

Inca o data:nu ne intereseaza ce fac altii noi avem teluri marete! Dumnezeu are un plan divin cu fiecare dintre noi
dar noi ne pierdem in amanunte ieftine si de prisos

| cyupaku a răspuns (pentru Freya1):

De aceea nu vin extraterestii, pentru ca lucrurile pe care nu le intelegem le tratam superficial sau in derizoriu

| Freya1 a răspuns (pentru cyupaku):

Ba da ma intereseaza deoarece aia care fac asta ii tampesc si prostesc si pe alti ca asa este bine

| Freya1 a răspuns (pentru cyupaku):

Nu este nimic de inteles

| cyupaku a răspuns (pentru Freya1):

Cand vei creste, poate vei intelege din ecluberatiile mintii umane

| cyupaku a răspuns (pentru cyupaku):

Fiecare rau este liber sa-si aleaga cursul ce -l va urma

| Freya1 a răspuns (pentru cyupaku):

Sunt destul de mare am avut 22 de ani la dispozitie sa stiu ce sa invat asa ca te rog nu imi mai comentat tu parerea, credinta sau convingerea.Ti-ai spus parere sa fi sanatos du-te la pupat moaste dar nu imi evalua tu mie alegerea

| cyupaku a răspuns (pentru Freya1):

Fii politicoasa, te rog, si nu ma trimite tu unde vrei tu, da?

| Freya1 a răspuns (pentru cyupaku):

Bine vorbeste singur

| cyupaku a răspuns (pentru Freya1):

Esti obraznica si nu dai dovada de respect! fii blestemata!

| suntserios a răspuns (pentru cyupaku):

Tu ai nevoie de medicamente... si urgent

| heracles a răspuns:

Isus ca si alti intelepti (budha,confucius, tao,)a spus cuvinte intelepte, si a mai spus ceva ''Ca este fiul omului si nu dumnezeu, si a mai spus ceva catre iudeii si nu l-au inteles, scrie in scripturile voastre ''Dumnezei sunteti'' de fapt a vrut sa zica ca totii suntem fii lui dumnezeu,, nu doar el.
Isus Hristos a vrut sa reformeze religia, dar preotii n-au prea fost de acord cu el, si ca sa scape de el l-au dat pe mana Romanilor.
Acum tu nu crezi in preotiicorect stii exista o vorba ''fa ce zice preotul, nu ce face el.
Dar nu trebuie sa-i bagi pe toti in aceeasi oala.Si preotii se invideaza intre ei se lupta pentru. putere.
Un om de stiinta din Romania a spus doua presoane ar trebui canonizate Arsenie Boca si Mihai Eminescu, dar iata ca nu-i canonizeaza nimeni, de ce? simplu i invideaza.

| ionutrusin a răspuns:

No comm...

| ionutrusin a răspuns:

De acord!