| curioasa210 a întrebat:

De ce unii parinti isi ameninta copiii cu bataia? Cunosc o fata al carei tata o ameninta ca o umple cu sange. Si la urma ii spune ca o iubeste (cand vede ca e trista) {Parintii si-au dorit-o foarte mult}. Ce inseamna mai exact lucrul acesta? Parintii care isi ameninta copii cu bataia si apoi le spun ca ii iubesc, spun adevarul?

Răspuns Câştigător
| Kogaion a răspuns:

Eu nu am fost batut niciodata de ai mei, dar am fost si eu amenintat cu bataia si pot sa zic sincer, ca mi-a prins bine. Acuma depinde si pentru ce isi ameninta parintii copiii, pe mine de ex m-a amenintat tata cu bataia, ca daca fac la scoala vreo prostie si enervez profesorii sau comentez la ei, ma rupe cu bataia(in schimb daca luam un 4 sau ceva, nu ma batea), sau de exemplu daca ma purtam urat cu persoanele mai in varsta. Si pot sa spun sincer, chiar mi-au fost de ajutor acest lucru, poate n-am fost eu cel mai bun elev, dar profesorii au tinut cont ca sunt cuminte si imi vad de treaba mea. Consider ca un copil mai trebuie si pedepsit, amenintat, uneori chiar batut, dar DOAR pentru un motiv intemeiat, nu daca sparge o farfurie, sau daca i-a un 4 la scoala.

| Lostlyric a răspuns (pentru Kogaion):

Cred ca nu ai inteles cat de grav e cuvantul "sange" in amenintarea parintelui. Aceea nu e amenintarea cu bataie, e amenintare prin violenta. In alte tari se pedepseste grav. Tocmai, pentru ca alte tari inteleg implicarea cuvantului in vocabular.
Si eu am fost batuta cand eram mica. Dar una e cand parintele te bate fara urme si alta e cand lasa urme. Iar violenta verbala are aceeasi insemnatate ca violenta fizica.
Daca nu se iau masuri, nici nu se vor lua vreodata. Si apoi vezi la TV copii de vreo 3-4 ani care ajung in spital din cauze violentei domestice. Clar, ceva nu e in regula aici.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lostlyric):

As vrea sa te vad pe tine, devenind mamaica si fiind martora la copilul cel mare care bate copilul cel mic, sa te vad daca nu iti "abuzezi" copilul verbal sau te faci ca nu vezi violenta celui mare, asupra celui mic.
NU mai vorbiti fara sa judecati situatia. Nu mai vorbiti daca nu sunteti parinti si nu a-ti trecut prin situatie similara!

56 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Cu toate ca nu se face nimic cu bataia, unii chiar merita.
Poate si parintii de care vorbesti au avut parte de tratamente asemanatoare in copilarie.
E bine ca unii doar ameninta si nu pun in practica.
Cat de despre iubit, cred ca spun adevarul!

| Lostlyric a răspuns (pentru ROB3RT89):

Orice copil care e victima amentintarii verbale, va dezvolta la varsta adulta un comportament deviant: el preia aceasta modalitate de exprimare in relatiile cu alti adulti. La unii copii, comportamentul parintilor se reflecta incepand cu varste fragede si va deveni violent cu alti copii.
De ce sa nu rupem cercul vicios? Tatal are nevoie de ajutor psihiatric. Nu se accepta alta varianta.
Pe langa toate acestea, sa nu uitam ca psihologic, copilul ii va gasi scuze celui care o manipuleaza verbal (in aceasta situatie, tatalui) si de acolo, e un pas mic sa ajunga o persoana care se subestimeaza mereu, crezand ca nu merita nimic.
Violenta fata de copilul tau nu reprezinta nici macar o solutie. Daca nu esti in stare sa-ti educi copilul prin alte metode, inseamna ca nu esti in stare sa fi parinte.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Lostlyric):

Daca ar fi sa trimiti toti parintii de genul la psiholog, nu cred ca ar face psihologii fata!

| Lostlyric a răspuns (pentru ROB3RT89):

Nu-i trimiti pe toti. Trimiti cativa, ca restul sa inteleaga. Asa se schimba o mentalitate.
Robert, nu vreau sa intru in discutii legate de copilaria ta sau de modul tau de a fi parinte.
Solutia pe care o gaseste parintele in cazul asta poate sa exercite o trauma pentru copil tot restul vietii lui.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Lostlyric):

Se cam exagereaza pe subiect...
Nu am zis nimic de copilaria mea si nici nu am zis-o ca si cum as fi parinte si as vorbi din propria experienta.
Probabil ai inteles ceva gresit...

| Adry05 a răspuns:

Vor sa-i faca sa se teama ca au impresia ca asa vor fi mai bine educati.

| baru a răspuns:

Totul este legat de educatie. Nu conteza daca si.au dorit.o foarte mult. Conteaza el ca si om, ca si educatie. Se vede mediul in care a trait!

| Violleta2022 a răspuns:

Exista un motiv pentru care fata este amenintata cu bataie, motiv pe care tu ori nu-l stii, ori eviti sa-l mentionezi aici.
Nici un parinte nu-si ameninta copilul cu bataia fara motiv!

| NLS a răspuns (pentru Violleta2022):

Tu trăiești pesemne în alta lume, sau în alta țară...pe norișorul tău roz de puf.
Exista in Romania zeci, poate chiar sute de copii amenințati și bătuți zilnic, fără motiv. Pe majoritatea ii găsești în zona de est, nord-est, dar nici cu sudul nu mi-e rușine.
Motive sunt multe: alcoolul, alcoolul, alcoolul, lipsa de educație, și mai era ceva: ah, da -
alcoolul.
Și copiii se complac in aceasta situație, pentru ca sunt amenințati.
Cunosc și in zona mea un caz asemănător, își bate copilul și tipa la el, dar victima adevărată e soția. Însă când bea tărie, nu mai e om, și copilul și mama trebuie sa se încuie în camera copilului. Pentru ca e cam dificil sa explice colegelor de munca diferența de nuanță a ochilor, sau cum s-a ales din nou cu zgârieturi pe mâini. sad
Când e treaz (cam 50%din timp), e un om de milioane: exagerat de harnic, gospodar, onest, de ajutor, glumeț si iubitor.

| Violleta2022 a răspuns (pentru NLS):

Aici nu vorbim de bataie, ci de amenintare!
Mai citeste odata ce spune fetita asta!
Multi parinti isi ameninta copii, ca sa le stie de frica, dar nu-i lovesc niciodata.

Am facut-o si eu la randul meu, ca sa-i sperii, dar nu i-as fi batut, ca nu le-am facut educatie niciodata cu batul, doar cu pedeapsa, in special luandu-le ce le era lor mai drag (accesul la computer, sau la jocuri electronice).

| NLS a răspuns (pentru Violleta2022):

Cel putin 80% dintre noi am fost in copilarie speriati cu bataia si diferite pedepse mai drastice sau amenintati, DAR nu ca vom fi "umpluti de sange".
Si presupun ca nici tu nu ai ajuns pana acolo.
Un astfel de comportament il au doar persoanele cu grave deviatii psihice.
Ce spui in ultima parte e cu totul altceva, ASA se procedeaza.
Chiar si atunci cand sunt pedepsiti, copiii nu trebuie indepartati de noi, nu trebuie sa le inspiram multa teama.
In caz contrar, se naste repulsia fata de cel care ti-a dat viata, cresc sansele de a te indeparta de el, de a intrerupe comunicarea, si a-i ascunde chestii importante.
Nu cunosc nici un exemplu in care amenintarile de genul celei de mai sus au modelat pozitiv viitorii adulti.

Si ar fi perfect (oarecum) daca ar ramane mereu doar amenintari.
Insa in zonele amintite se "pune in scena" zilnic. sad

| curioasa210 explică (pentru Violleta2022):

Deci asa s-a intamplat:
Fata aceasta are o sora mai mica. Sora mai mica i-a zis prostuta (in gluma pentru fata zisese ca la tv a aparut o narcisa dar era altceva).
Fata i-a dat o mica palmuta (a atins-o putin pe spate). Mama i-a zis, de ce dai in ea" fata a zis,, Dar nu am dat abia am atins-o Mama:X (nu zic numele fetei) inceteaza. Fata,, Dar mama doar am atins-o. tatal intervine : nu mai comenta. daca mama ta ti-a zis inceteaza inceteaza. trebuia sa zici,, am inteles' nu sa comentezi. daca te mai aud comentand te umplu de sange. Ai inteles?"
Cam asa s-a intamplat. Mi-a povestit totul in detaliu

| curioasa210 explică (pentru NLS):

Tatal fetei nu bea bauturi alcoolice. Nu isi bate sotia nici copiii. Fata este foarte frioasa si inchisa in ea (a avut un deces in familie-bunicul mai exact de care era forte atasata) si din cauza ca ii este teama ia aceste amenintari in serios si uneori tatal se repezeste asupra ei. Nu o bate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru curioasa210):

Deci fata mai mare este violenta si desii loveste, spune ca nu a dat. sa-i dai unui copil mic, o palma pe spate, pai ii zguduie plamanii de nu se vede.
Normal ca maica-sa a certat-o si a tipat la ea, vad ca nici constienta de cat rau i-a facut aleia mici, nu este.
Iar faptul ca a tipat taica-su, nu s-a intamplat nimic, a folosit un ton si un vocabular mai infricosator, dar nu a lovit-o, deci nu are sens sa minta, ca o omoara cineva in bataie.
In orice caz, prietena asta a ta, este mincinoasa, ca spune doar ceea ce-i convine, minimizand partea ei de vina.
Dupa cum spuneam, o palma pe spatele unui copil mic, ii zdruncina plamanii rau de tot.
Dar nu te preocupa tu de problemele acestei fete, ca are parinti si nu-ti fa probleme, primeste ce trebuie si mai ales cand trebuie.
Pana acum, prietena asta a ta a fost singura care a dat o palma si nu a primit decat niste tipete.
Deci, ea este cea violenta!

| Violleta2022 a răspuns:

Ma socheaza raspunsurile voastre cu privire la un parinte care isi ameninta copilul cu bataia, dar nu-l bate, doar ila ameninta cand copilul obrraznic isi bate fratele mic.
Cum poti sa dai cu pietre in parinti care doar striga la fata obraznica, dar nu spuneti nimic la fata obraznica care-si bate fratiorul mic?!
Ori lipsa de judecata va face sa deschideti gurita inainainte sa judecati situatia, ori habar nu aveti cum se face educatia unui copil obraznic, sau violent.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lipsa de educatie din partea parintilor + mentalitate primitiva

| anonimg a răspuns:

Astfel de parinti sunt instabili psihic si nu ar fi trebuit sa dea nastere la copii. Parintii acestei fete trebuiesc evaluati de specialisti -pentru ca in astfel de cazuri pot cadea din drepturile paternale. Dar si copilul trebuie examinat si tratat pentru ca este imposibil sa nu fie afectat de starile prin care trece.
In astfel de cazuri trebuiesc anuntate autoritatile. Un parinte cand spune copilului sau ca il va umple de sange, trebuie luat in serios: fie ca va face lucrul acesta, fie ca nu-l va face.
Anunta protectia copilului -unde le spui ca vrei sa iti pastrezi anonimatul- si mai tarziu nu vei avea mustrari de constiinta.
Daca este nevoie apelezi la politie.
Iata de ce eu sunt de acord cu Norvegia cand ia pe copii de langa parintii lor.

| NLS a răspuns (pentru anonimg):

Și-n România ti-i "i-a" (cu cine ai făcut română? ) la fel de ușor, însă fata de tarile civilizate, riscă să o ducă mai rău într-un centru de genul decât lângă acei "părinți" denaturati.

| anonimg a răspuns (pentru NLS):

Multumesc pentru corectie. Din nefericire, nu am invatat romana, ci am "furat-o" :) Zambesc, dar nu glumesc.
Exista riscul acesta -cum spui tu; dar si cu astfel de parinti va avea probleme psihice majore.
In astfel de cazuri recomand http://adra.ro/casa-adra

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Dacã parintii nu o amenintã cu o bataie sorã cu moartea, acel copil o sã facã Oricum ce a zis parintii sã nu facã, asa devenim pe zi ce trece niste parinti p**dificati care devenim prea buni cu copii nostri si nu isi dau când cresc ca pot face anumite lucruri gresite, asa ajung unele femei cu*ve, prostituate, jeguri de femei pe viitor deoarece nu au fost invãtate cu autoritate.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Autoritatea nu trebuie sa existe in duritate, ci in dragoste.
O casa trebuie sa aiba reguli; si cand cineva incalca o regula nu trebuie amenintat, certat; ci ca pedeapsa trebuie restrictionat, privationat de anumite lucruri.
Atunci cand un parinte se rasteste la copilul sau sau il ameninta, parintele dovedeste slabiciune; in astfel de cazuri copilul a iesit invingator. Parintele este slab; si ca sa dovedeasca ca este tare foloseste ce i-a mai ramas: forta.
Crezi ca toti cei care se numesc parinti sunt si parinti? Sau cei care se numesc soferi sunt si soferi? Un sofer este anctionat cand greseste; dar cu un parinte nu ar trebui sa se procedeze la fel?
Nimeni nu are dreptul sa ameninte pe nimeni. cand cineva calca regula casei, acesta trebuie suspus disciplinei; dar niciodata nu trebuie amenintat cu aceasta disciplina. Si mai mult, este diabolica o astfel de amintare cum a fost descrisa in intrebare!
Parintii acestei fete sunt dezechilibati mintal si emotional. Dar pentru a ne asigura de acest lucru trebuiesc examinati. Si daca incalca regula/legea statului folosind o astfel de amenintare, trebuiesc supusi disciplinei. Copilul lor va iesi cu probleme de sanatate mai mari decat au avut ei.

Iar daca acesti parinti au suferit astfel de traume la randul lor, ei nu trebuiau sa de-a nastere la copii pana cand trauma nu va fi vindecata. Ei nu sunt scutiti de vina.
Nu ne putem juca cu vietile oamenilor. Daca cineva ia viata unui om, cum mai poate criminalul sa mai ofere viata acelui om? Sau vor putea cei 7 miliarde de oameni de pe pamant sa ofere viata inapoi macar unui singur om? Gandul acesta ar trebui sa ne ingrozeasca si sa ne faca sa pretuim viata fecaruia dintre noi. Este sigur: amenintarile zilnice se vor transforma in realitate intr-o buna zi.

| Lostlyric a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu numai ca nu vei fi vreodata capabil de o relatie sanatoasa (sau cum spui tu, "nu vrei"...btw, buna scuza), dar nu vei fi capabil nici sa cresti copii sanatosi mental.
Si apropo, ce tot ai impotriva prostitutiei? O ridici la rangul de cel mai mare pacat de pe pamantul asta. Prostitutia nu face nici pe departe atatea victime ca un razboi, un act terorist s-a.m.d. Poate ai vrea sa te concentrezi si pe alte probleme ale omenirii. Ca un fact: si barbatii practica prostitutia, nu doar femeile. Si mai inceteaza cu jignirile. Poate, daca tot stai in fata calculatorului si aberezi in halul asta, poti sa vii si cu sfaturi constructive.
E al doilea comentariu in care judeci si atat.
Poti sa insuflii frica unui copil si prin alte metode decat prin bataie sau violenta. Si va mai mirati ca genele violentei ajung pana la zeci de generatii de la voi incolo...

| Lostlyric a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca oameni de genul acesta au ajuns seniori pe acest site, deja stiu care este raspunsul la prezenta mea aici. Stiu ce e de facut.
Mult succes in a-ti imprastia sporii gandirii peste tot pe internet, Overton.

| SG1995 a răspuns (pentru anonimg):

So acum sunt curios, care e limba ta natala?

| Lioana a răspuns:

Cand parintii recurg la bataie poate fi din cauza ca copiii nu asculta de vorba buna, iar ei se simt depasiti de situatie si nu mai stiu ce sa faca cu acel copil. Amenintarile sunt vorbe. Bine ca nu recurge la fapte.
Acest comportament al parintilor poate fi datorat si educatiei similare primite de la parintii lor. Chiar daca ei ca si copii au spus candva ca nu vor proceda la fel ca si parintii lor and vor fi la randul lor parinti, situatiile extreme ii pot indemna la aceste solutii pe care subconstientul le scoate la suprafata.
Iubirea declarata copilului trist are toate sansele sa fie reala.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Sa o mai sperie si pe ea, ca daca nu stie de rusine macar sa stie de frica.

| curioasa210 explică (pentru MihaiNicu23):

Ea nu face nimic rau incat tatal ei sa se comporte asa.

| Lostlyric a răspuns (pentru curioasa210):

Nu intelegi. Problema nu e la copil. Si daca face ceva rau, si daca nu face ceva rau, problema e a tatalui.

| curioasa210 explică (pentru Lostlyric):

Da. Asta am inteles. Dar daca ii spun asta, ii va spune mamei ei care poate lua masuri. Asa vom ajuta si copilul dar si tatal.

| Lostlyric a răspuns (pentru curioasa210):

Foarte bine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lostlyric):

Nu inteleg, cum adica problema nu este la copil?
Daca nu tipi la copil, ce faci, il premiezi ca-si bate fratele mai mic?

parintele a tipat, nu a lovit copilul.
dar copilul obraznic si-a batut fratele mai mic.
Tu ce faci?
consideri ca parintele este vinovat ca tipa, asa-i?
Daca nu o preste cumva copilul violent, ce ai vrea sa faca, sa-l premieze ca-0si bate fratele mai mic!
Cuplati-va fratilor creierasul, cand aveti o problema de judecat, si nu sloboziti ipozete fara pic de logica.

| Lostlyric a răspuns (pentru Violleta2022):

Sper din suflet ca nu te-ai "impuiat", d-na Alba.
Stii ca o bataie se poate inlocui cu o explicatie la nivelul mintii coopilului? Ah...nu intelege? Oare de ce? Ce gene o avea in el? Ale mele?
Ah, asa e. Nu stii. Pentru ca si tu ai fost educata intr-un fel, copii tai la fel si genele iesite din tine vor avea aceeasi predispozitie.
In lumea mea utopica, tu nu ai copii.

| Lostlyric a răspuns (pentru Lostlyric):

Stiu ca vei vedea asta. Eram sub imperiul subiectivitatii in privinta ta, in mod personal. Stiu ca vei citi ce scriu aici Donna. Lucrul pentru care voiam sa-ti cer scuze in mod oficial era ca nu aveam nici un drept sa-ti jignesc statutul de mama. Aici, recunosc, am fost partiala si subiectiva. Si timing-ul a fost total gresit.
Inteleg de ce ai dat badge-ul de eronat la mesajele pe care i le-am trimis lui Overton. Insa nu inteleg de ce ai dat eronat la ce scrisesem inainte.
Am avut o experienta personala si am si prieteni care au fost abuzati verbal sau fizic in copilarie.
Tot ce pot sa-ti spun si tie, si lui Overton e ca persoanele care cresc in aceasta atmosfera, nu ajung sa isi castige bani din prostitutie sau ce alte lucruri mai abera Overton pe acolo. Ci ajung sa-si castige bani cinstiti, cu taxe platite la stat si sa-si dea tot salariul pe sedinte de terapie. Nu cred ca asa trebuie sa creasca copii. Nu cred ca e corect ca ei sa suporte acest lucru. Cred ca viitoarele generatii au dreptul la o educatie mai buna si posibilitati mai bune decat cele pe care le avem noi.
Daca citesti asta: nu lua apararea mamelor care cred ca bataia e o solutie buna. E deja o idee perimata si s-au facut sute de studii in ultimii 20 de ani vizavi de lucrul acesta. Nu neg ca mamele au rolul lor in societate. Ma bucur ca adopti alte variante pentru copilul/ii tai (interzisul telefonului, TV-ului etc) in locul bataii. Insa nu e corect sa iei apararea parintilor care apeleaza la bataie pentru a-i educa. In orice fel de circumstanta. Eu nu voi deveni mamica pentru ca pana a ajunge acolo, a trebuit sa lupt cu statutul de copil care a crescut intr-o familie de genul acesta. Datorita traumelor, mi-ar fi frica sa transmit copiilor mei ceea ce am primit eu in schimb. O teama imensa chiar. Nici acest lucru nu e ok. Si totusi, in spatele acestor cuvinte, am judecat bine situatia. Tu esti cea care s-a simtit lezata prima oara. Eu am fost cea care a reactionat.
Abuzul verbal de orice natura trebuie sa fie interzis prin lege. Daca vrei copii sanatosi, apelezi la alte metode. Si exista nenumarate metode.
Nu inteleg de ce te-ai bagat in discutia mea cu Overton, dar, pana la urma, toti au dreptul la libera exprimare.
Vreau sa te concentrezi putin pe situatia data, pentru ca am vazut multe comportamente in familie pana acum: daca fata mare isi batea fratiorul, de ce il batea? Nu cumva si acela este un sistem de copying, luat tot din familie sau din exterior? Si atunci, trebuie sa apara explicatii, nu amenintari. Explicatia catre copilul tau ca ceea ce a facut nu e bine si de ce nu e bine si, eventual pedepsit. Si prin pedeapsa, nu ma refer la violenta.

| SG1995 a răspuns (pentru Lostlyric):

Donna e de alta planeta, nu se poate discuta cu dansa. Poate nu s-a observat, dar in vest nu se practica agresiunea fizica sau verbala, dar avem o rata de criminalitate mai mica.

| Lostlyric a răspuns (pentru SG1995):

Criminalitatea este doar unul dintre efectele violentei domestice. si asa este, Romania are indicele de criminalitate mai scazut decat, spre exemplu, USA, insa e mai ridicat decat UK, unde iarasi, nu se practica abuzul emotionalcu diferitele lui forme.
Doar prin simplul fapt ca Romania practica abuzul emotional, se poate deduce ca inclusiv acest abuz care se perpetueaza, reprezinta un efect important a ceea ce discutasem.
Dar... evident, totul dispare in conditiile in care mamele sunt mame, iar cele care nu sunt mame nu au absolut nici o idee despre cum se creste un copil.
Mamele au uitat ca si noi am fost copii.

| xerxes1 a răspuns:

Se numeste agresiune verbala, si o fac anumiti parinti cu probleme psihice.
O iubeste la fel cum isi iubeste cainele.

| AC4S4 a răspuns:

Bataia (cuvant prea dur, mai bine spus cateva palme) este benefica uneori in educatia unui copil. In niciun caz nu trebuie folosita ca principala metoda de educare. Parintele trebuie sa stie cand sa foloseasca aceasta metoda, uneori nu e buna, alteori da.
Cazul descris de tine nu mi se pare normal.

| Lawliet14 a răspuns:

Eu mi-as dori un copil candva. Da, asa sunt majoritatea familiilor, fac copii ca sa le vorbeasca urat.

Răspuns utilizator avertizat
| drogh a răspuns:

Parintii cred ca prin bataie poti sa educi un copil sa te asculte si sa faca numai cum spui tu fara sa-ti iasa din cuvant. Dar nu este asa. Copilul poate pana la o varsta procedeaza asa, dar invatat prin astfel de metoda, o va impartasi mai departe. Daca un copil primeste dragostea si educatia de care are nevoie, acesta se simte in siguranta! Violenta nu face decat sa trezeasca frica, nostalgia si sentimentul de ura. happy

| Lostlyric a răspuns:

Ca sa raspund la intrebare: de inconstienti. Si nu stiu daca spun adevarul sau nu. Dar in orice forma ai trata problema, tatal are nevoie de ajutor psihiatric.
Imi pare atat de rau ca nu suntem si noi o tara cu o altfel de mentalitate. In Suedia, fiecare copil are numarul avocatului lor. Si a doua e o situatie exagerata. Dar nici cu Romania nu ma laud prea tare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un copil pânã creste, trebuie sã stie de fricã cã dacã face anumite chestii este pedepsit, deoarece nu are maturitatea incât sã inteleaga cã nu este bine.
Este la fel ca un animal, dacã nu este amenintat pentru cã face in casã, o sã facã asa cã trebuie sa stie de frica si cã nu este bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite de aia: https://goo.gl/images/wWpjDq
Frica e perfect naturala cand esti mic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amenințarea care rămâne doar la stadiul de amenintare e inofensiva.Si da, pot spune adevarul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vom ajunge vai de steaua noastra daca in ziua de azi e "abuz" daca si certi copilul. Nu, ca se poate comunica la "nivelul" lui.
Bai pe voi va mai rabda Dumnezeu si poate va mai da si plozi. Sunteti primii care nici nu meritati sa cresteti copii (tampiti oricum)

| Lostlyric a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://www.consultanta-psihologica.com/violenta-prin-abuz-emotional/

P.S.: Asa e. Prefer sa fiu ultima din familia mea. Din partea mea, nu te ingrijora. Las loc oamenilor rabdatori ca tine care stiu sa-si educe copilul, sa se inmulteasca cat vor ei de multi.
Gandeste-te de ce generatiile noi sunt asa. Nu pentru ca au fost crescute de generatiile tale?
Generatia mea nu mai vrea copii. Statistic vorbind, nu prea mai facem. De aceea nu va mai avea cine sa-ti plateasca pensia. Iti recomand si cateva anuare geografice si cateva statistici privitoare la natalitatea urmatorilor 15 ani.
Cat despre Dumnezeu...Sa te rabde pe tine. Sigur esti mai credincios/asa decat mine. Se vede si cu tasta libera. :)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lostlyric):

Tocmai ca generatiile noi sunt ultra-depresive, sensibile si isterice. Ahtiate dupa atentie si bagare de seama, alteori devin chiar prea nesimtite aceste exemplare. De ce? Tocmai pentru ca parintii "moderni" le-au oferit prea multa libertate de a sta cu ochii lipiti in ecrane si in rest s-a tras apa la WC.

Nici vorba ca se mai aplica "violenta" de altadata. Uite ca inainte se aplica si de aia lumea se dezvolta psihologic mai normal.

| Lostlyric a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti foarte bine sa interzici sau sa limitezi copilului accesul la tehnologie. Nu sa-l bati. Daca il bati, nu ai autoritate in fata lui. Si atunci, incerci sa o castigi. Nu e simplu?
Si da-mi voie sa te mai contrazic o data: bolile mentale exista de cand lumea si pamantul numai ca, datorita informatiei, acum stim si care sunt si cum sa le controlam.
Nu pun la indoiala ca generatiile noi au pierdut contactul cu realitatea, dar asta este alt topic. Bolile mentale nu apar datorita tehnologiei, apar datorita factorilor de abuz, de stres, de cerinte (inclusiv ale parintilor - in diverse modalitati - vezi cazul nostru).
Ia exemplul Evului Mediu: existau mult mai multe cazuri de depresie si alte boli mentale printre care, isteria la femei era cea mai in voga. Dar cine stia de ele? Existau doar cativa "felceri"...si cat si mai cate perioade ale timpului, cu cazurile lor.
Doar ca acum e mai simplu sa scadem rata sinuciderilor. Oamenii afla si invata cum sa se trateze. Datorita tehnologiei.
Daca ai un topor, acesta poate fi folosit pentru a taia copacul din fata casei vecinului, sa nu cada pe casa lui, sau poti sa-l folosesti ca arma. Toporul, e un instrument care are avantaje practice. Omul e cel care poate sa-i dea utilitate pentru a face o fapta buna sau, din contra. Deci, nu tehnologia e de vina. Ci educatia. Decat sa se aplice violenta, eu zic ca exista o modalitate mai simpla: nu-l lasa pe telefon/pe laptop sau pe tableta.
Am vazut si copii fericiti, am vazut si copii care inca ies in parc.
Dar na, tu poti sa-ti aplici principiul pentru care lupti in acest topic : "Eu te-am facut, eu te omor". In cazul in care nu ai observat, tatal a ales cuvantul "sange". Minunata imagine creata copilului. Un copil care nu va avea niciodata incredere in el. Se pune dilema: ce iti doresti? Copii-viitori adulti cu incredere in ei sau sclavi ai societatii?

| Lostlyric a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt atotstiutoare in domeniu, insa reprezint un copil al generatiei anilor '60. Si un adult al anilor '80. Un adult care daca nu avea acces la informatie, nici nu invata mai mult decat umilinta. Bataile aplicate de parinti ca sa fiu curata, ordonata s-a.m.d. nu au dezvoltat decat un comportament obsesivo-compulsiv la mine. Bataile cand pierdeam banii nu au dezvoltat altceva decat teama ca intr-o zi voi ramane fara o sursa de venit. Bataile ca nu aveam 10 pe linie nu au dezvoltat decat ideea de perfectionism care e ireala si reprezinta, in sine, o boala. Niciodata nu vom fi perfecti...si perfectionismul este principala cauza a anxietatii si super-sensibilitatii la critici.
Bataile pentru ca ridicam tonul la parintii mei nu au dezvoltat altceva decat faptul ca ma simt mult mai bine cand sunt subordonata decat sa ma vad in locuri de conducere.
Continui?
Faptul ca am ajuns adult si in terapie, imi era rusine sa le spun alor mei traumele prin care eu, ca copil am trecut. Pentru ca aveam respect (mai mult fortat) vizavi de ei. Si asa, le-am tras toate singura. Nu am avut sprijinul lor, nu le-am cerut sprijinul. I-am iertat.
Dar genul asta de parinte vrei sa fi? Genul parintilor mei?
Faptul ca nu aveam voie sa sa spun ceva fara ca parintii sa ma ameninte nu a facut decat sa-mi refulez tot ce tinea de partea mea creativa. Am devenit Wall-E.
Cineva, trebuie sa fie si impotriva lucrurilor care s-au intamplat in educatia de atunci. Poate nu e vina generatiei respective. Si ei au tras. Si noi am tras. Dar nu invatam nimic? Chiar nimic?
In continuare, cei care nu sunteti de acord cu mine, va linistesc cu ideea ca nu vreau (cu buna-stiinta) sa fiu parinte vreodata. Insa daca voi fi, voi avea grija sa nu fiu ca parintii mei. Poate nu e cea mai buna varianta, insa cu siguranta e mai buna decat a lor.

| PumpkinDoll a răspuns:

Asa facea tata cand eram mic(nu ca acum n-ar mai face-o)urla,bleasteama, injura, te rup cu bataia si dupa vine sa vorbeasca cu mine, incearca sa vorbeasca cu mine, e bine daca schimb cu el cateva vorbe pe saptamana.Pai daca ii spui unui copil anumite vorbe, iti dai seama ca nici el nu se simte bine, mai ales daca vin din partea unui parinte indiferent cat de prost ar fi el, poti sa-i spui tu dupa ca-l iubesti de 100 ori, eu unul m-am obisnuit cu ele, de multe ori incep sa rad cand imi zice ce-mi zice

| KillaNoFilla a răspuns:

Deoarece e minte putina.

| Necunoscutu92 a răspuns:

Am un Raspuns mai simplu educația lor e foarte proasta si când ereau si ei copii erau si ei bătuți si acum așa cred ca e bine sa își educe copilul

| curioasa210 explică:

Multumesc tututor! O sa ii comunic fetei respective tot happy Ma bucur ca in Romania exsista totusi oameni care vor sa isi ajute semenii happy

| MariMaria3473 a răspuns:

Poate că părinți au avut o tulburare în copilărie prin care și ei erau amenințați cu bataia și poate că s-a dezvoltat într-o frica și dacă ei așa au fost obișnuiți și/sau pentru că ei au dezvoltat asta din copilărie, așa au ajuns să facă și ei cu proprii copii. Sau poate că au îmbătrânit au copii obraznici și nu mai țin pasul așa că recurc la metode mai drastice