| AlexDorinel a întrebat:

De ce unii părinți refuza sa le dea copiilor alocația (vorbesc de adolescenți de 14-16 ani) nu papa-lapte de 8 ani?

In era asta in care aproape toți copiii fumează, beau, fac ce vor cu banii, chiar mai exista părinți care controlează asa mult banii destinați copiilor? Hai sa fim serioși când treci printr-un magazin la standul de caiete și lucruri pentru școală vezi doar părinți și când treci pe la standul de sucuri, băutură e plin de puștani.

Ce-i drept situatia s-a imbunatatit fata de acum multi ani când unii de 15 ani nici nu știau cat e alocația.

32 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Si in Europa este la fel. Am prieteni in Franta si Belgia care au mai multi copii si-mi povestesc cum planifica sa ia alocatiile copiilor ca sa le cumpere cele trebuincioase, sau sa le cumpere ce-si doresc, fara ca ei sa stie, sau chiar in depoziteaza la banca, sa le fie de folos la un moment dat, pentru vreo tabara sau cumparatura mai scumpa.
Parintele decide cine primeste banii!

In Australia este la fel, parintele alege ca banii sa-i fie pusi in cont copilului numai daca vrea, daca nu, intra in contul bancar al parintilor.

Pe vremea comunismului nu era optiune ca copii sa primeasca ceva, banii de alocatie erau dati in mana la salariu, tatalui.
Doar daca nu era tatal in peisaj, banii ajungeau in mana mamei.

| Fashionista10 a răspuns:

Ca sa nu isi cumpere toată ziua robuxi