| anonim_4396 a întrebat:

Azi ascultam o melodie si m-a facut sa-mi amintesc de ceva.
-vara lui 2014-
Eram in clasa a 8-a. Sfarsit de scoala( cu aproximare). Toti am iesit afara in curtea scolii cu clasa a 5-a. Cei mici au decis sa joace "Tara, tara vrem ostași" (probabil stiti jocul, daca nu, cautati pe "Gogu") si am zis sa jucam si noi astia mari. In clasa a 5-a era o fata mai săracă, nici nu prea invata bine, dar nu o condamn pe ea, ci pe parintii ei ce prefera sa dea banii din alocatia copiilor ca salariu nu au, pe tigari si bautura, revenim, si dupa cum stiti, in joc, trebuia sa ne tinem de mana si când a fost sa o tina pe ea de mana o alta fata, fata a zis "iiiu, eu nu o iau de mana pe asta". Fata saraca a plecat. M-am uitat in ochii ei si i-am citit tristetea si atunci mi-am amintit de vremea când eram mica si toti colegii isi băteau joc de mine ca-s slaba, sensibila, îmi ziceu ca-mi rup oasele, ca-s blonda proasta, etc si asta mai mult m-a întărit pe parcursul vietii, si atunci m-am dus la fetita, am luat-o de mana si am intrat intre cele doua ca sa se joace si ea. Îmi era mai mult sila sa o tin pe fițoasa aia de mana de cat pe fetita. Acum, întrebarea e, de când hainele dau caracterul unui om? De când naiba niste țoale fac un om sa fie judecat? Cat de jegoasa a ajuns omenirea? Pana si copiii sunt rai, asta din cauza educatiei de la prostii de parinti. Si dupa se întreabă "de ce am ajuns sa trăim in lumea asta rea" dar in oglinda se uita? Gândesc înainte sa deschida gura? Niciodată nu as putea compara doi oameni dupa felul in care arata ci dupa felul dupa cum gândesc. Dar prapaditilor ce sa le cerem? Acum tu cel care răspunzi, când te uiti in oglinda ce vezi?

35 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

De aceea avem nevoie de un al 3-lea război mondial. Și de mai multe bombe atomice.

| Amegadaisuki a răspuns (pentru LoveSleep):

laughing)))) serios? de unde ai ajuns la concluzia asta? laughing))

| LoveSleep a răspuns (pentru Amegadaisuki):

Păi atunci n-ar mai exista atâta discriminare.
Știi...o bombă atomică nu alege pe cine să omoare, nu-i pasă dacă e președinte sau boschetar.

| Amegadaisuki a răspuns (pentru LoveSleep):

laughing))

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Auzi da...tu vrei sa distrugi omenirea (rea) sau absolut toata omenirea. Ca daca e asa, ma bag si eu. :]]

| LoveSleep a răspuns (pentru Amegadaisuki):

Nu e logic ce zic eu aici?
Normal că e.

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vreau, că nu pot și ar fi prea mare deranjul pentru cineva care freacă menta toată ziua.
Da' asta nu înseamnă că nu pot să sper s-o facă cineva.

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Ma si gândeam. Maritul Sleep se ridica din pat si începe un al 3-lea război. Gânduri prea mari.

| Amegadaisuki a răspuns (pentru LoveSleep):

Da este logic si putin nemilos imi place laughing))

| LoveSleep a răspuns (pentru Amegadaisuki):

Dacă ai fi fată aș fi flatat. laughing

| Doub a răspuns:

" Cat de jegoasa a ajuns omenirea?"- Nici n-ai idee.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Tu ti-ai pus vechia veche fosta poza a lui Sleep? thinking
Ai mâncat jeleuri stricate Douby mama... :]]

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Nup, da' îmi place.
Mi-a zis să-mi cer scuze, îţi dai seama?laughing)

| RainmakerX a răspuns:

Hey Daisy! ✌

ஜSi eu gandesc cam la fel insa trebuie sa tinem cont de ceva...numai cativa gandim asa, toata lumea este materialista si toate cele asa ca trebuie macar sa te prefaci ca sa fii acceptat intr-un astfel de grup de peroane.
Unii copii sunt rai, ai dreptate insa eu unul sunt de parere ca sunt doar prosti, nu vor sa fie rai insa nu isi dau seama...
Expresia "Haina il face pe om" este valabila intotdeauna, nu conteaza ce spui...imi pare rau sa spun asta insa am observat de nenumarate ori ca este valabila.
Stiu un baiat care in clasele mici venea mereu imbracat cu niste camasi, erau frumoase insa toti isi bateau joc ca na, ei purtau tricouri cu diverse chestii considerate la moda...
Uite si asta :
https://www.youtube.com/watch?v=PslO2zZH0jE

Eu unul am facut singur aceasta "proba". Mereu mergeam la scoala imbracat in bleu caci na, este culoarea scolii iar cei mai buni dintre noi suntem obligati de profesori s-o purtam. *Deci camasi bleu pentru toti "tocilarii", restul sa faca ce vor* Am auzit de multe ori pe coridor lucruri urate pentru chestii de genul. Toti cei care purtam bleu auzim asa ceva...
Bun, intr-o zi am luat un tricou de firma si blugi din aceia rupti.Deci parca se schimbase toata atmosfera din jurul meu...

Eu unul port ce-mi place, nu conteaza ce parere au ceilalti despre asta intrucat nu am chiar gusturi rele dar nu mai port acea uniforma intrucat lumea este rea, copiii sunt prosti si sunt satul de ramarci de genul "Bietu' copilas, il obliga mamica sa poarte bleu ca altfel nu ia 10 la fizica."
Am renuntat la uniforma insa veneam imbracat frumos, decent, fara tricouri cu mesaje si lucruri de genul. Am continuat sa iau notele excelente ca de obicei iar cei din jur tot aveau ceva cu mine.
Deci oare chiar haina il face pe om sau este lumea rea? Eu votez pentru a 2-a insa trebuie sa recunosti ca in unele cazuri esti mai atrasa de unele persoane...
Sa zicem asa. Dau exemplu orice baiat, chiar si eu. Daca ai vedea in parc o fata *sa zicem murdara*, imbracata saracacios, cu niste haine rupte...si care sta pe o banca si plange atunci ce ai face? Sincer, mie mi-ar parea rau, probabil ca as regreta mult ca am vazut asta dar nu m-as opri...Imi pare rau Daisy dar nimeni nu o face!
Tu ce ai face daca ai vedea un baiat asa? *De varsta ta evident, asa la un copilas probabil as merge si eu sa vad ce are*
Dar sa zicem ca ai vedea un baiat dragut/o fata draguta de varsta ta, imbracata frumos dar care plange tot in acel loc. Nu ai fi mai tentata sa te duci sa vezi ce are?

Pentru foarte multa lume hainele inseamna totul. Aspectul este totul pentru ei insa te intreb. "Daca ai fi luat *de exemplu* acea fata "murdara" imbracata saracacios si daca ai aranja-o atunci nu ar fi la fel ca una normala?

Nu este vina acelui om ca s-a nascut intr-o familie saraca...nu este vina lui ca nu-si permite pantaloni/rochite sau bluze scumpe insa este vina lui daca asculta de cei din jur, de bestiile secolului 21 care il judeca pentru aspect. Atunci este vina lui! Ce rost are sa asculte la comentariile inutile ale acelor mamifere bipede? Nu il ajuta cu nimic, din contra, doar se intristeaza.

Cand ma uit in oglinda ma vad pe mine, clar, nu? :-?

De ce a inceput lumea sa gandeasca asa? Ca "Haina il face pe om". Pai hai sa-ti dau un exemplu.
Mergi pe strada. Vezi un barbat bine, de vreo 70 de ani imbracat intr-un costum alb imaculat cu o cravata cu niste insemne faine. Ce te gandesti prima data? "Oare ce a fost acest om in tinerete? Avocat/Judecator/Profesor universitar/ Militar?" Intelegi tu.
Mergi pe strada si vezi un barbat imbracat saracacios, foarte saracacios. Ce te gandesti prima data? "Saracul om, probabil ca este un biet muncitor".
Care este diferenta? Nu stiu, poate ca primul dintre ei a avut norocul sa se nasca intr-o familie cu posibilitati si asa a ajuns atat de sus sau poate ca si-a facut singur norocul, cine stie in timp ce al 2-lea a renuntat la scoala ca sa-si poata ajuta parintii.
Oare al 2-lea daca ar fi avut si el aceleasi conditii ca si primul, oare nu ar fi ajuns tot atat de sus? Oare ar fi devenit si el un om respectat in societate? Cine stie?

Cert este ca prin acest raspuns nu ai cum sa schimbi felul de a fi al unei intregi generatii. Este imposibil! Tot ce poti sa faci este sa "le faci jocul" sa fii si tu ca acele persoane insa sa nu-i necajesti pe altii care probabil ca nu au avut norocul tau.
Eu asa sunt...

Banuiesc ca atat pentru moment.

Bye! ツ

| Croampa a răspuns:

Story time: cand eram la gradinita eram niste tigani cu noi. Cum la gradinita se fac toate tampeniile, trebuia sa facem un cerc tinandu-ne de maini si toti se fereau de tigani sa nu stea langa ei si sa nu-i tina de mana. Eu fiind influentabil, nici eu nu voiam sa-l ating pe acel tigan, dar educatoarea m-a obligat s-o fac. Peste catva timp, pe mana cu care am ating tiganu' mi s-a facut un neg atat se mare si odios ca a tinut ani intregi si am avut nevoie de un tratement special de la nu stiu ce farmacie naturista sa treaca.

Ce ai invatat de aici?
Raspuns: ca oamenii nu fac unele chestii fara motiv.

Alt exemplu: o fata saraca fara mama si cu tata alcolic era tot timpul ocolita si nimeni nu o baga in seama, dintr-o data am auzit ca a facut hepatita si toata scoala a trebuit sa poate masti cirurgicale si sa se spele cu dezinfectant.

Ce ai inteles de aici?
Raspuns: daca fata respectiva avea prieteni si stateam mai multe persoane cu ea probabil eram mult mai multi copii bolnavi de hepatita!

Ai inteles? Oamenii nu fac unele lucruri "rele" fara motiv.

| TiberiuFasole a răspuns:

Mereu am fost judecat dupa felul in care sunt, cel mai des ca sunt prea timid. Cand ma uit in oglinda vad pe cineva normal. Inca nu cred ca pot spune cine sunt, ci cand voi avea cam 18 ani as putea, presupun. Nimeni n-o sa stie macar pana la 20 de ani cine-i cu adevarat. Tot ce putem face e sa ne pregatim, sa ne facem un plan al vitorului, altfel vom avea surprize. Daca nu te gandesti, poate nu treci de clasa I ca nu te-ai gandit la viitor, sau poate invers. Trebuie sa ne gandim la viitor. Sa stii si la ce te pricepi. Eu inca nu vad nimic cand ma uit in oglinda, dar cand ma uit in minte vad un plan in care e meseria, meseria ne descriere, daca esti gunoier, inseamna ca n-ai dat 1 leu pe scoala, daca esti actor, inseamna ca ai muncit macar putin dar te-ai dus spre talent, asa si la pictori, la politisti e curajul. O intrebare:
Tu ce vezi cand te uiti in minte?

| anonim_4396 explică (pentru TiberiuFasole):

''Tu ce vezi cand te uiti in minte?''
O mata.

| anonim_4396 explică (pentru TiberiuFasole):

Când ma uit la mine, nu vad nimic.

| TiberiuFasole a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca vezi o pictorita care se bazeaza pe talent.

| anonim_4396 explică (pentru TiberiuFasole):

Nu, nu vad asta. Vad o persoana dura cu sine, un om ce nu se bazează pe nimeni. Vad un om incapatanat, cu principii si care isi sustine punctul de vedere. Nu accepta greșelile cu toate ca le face. Invata din greselile ei si totusi si din greselile altora.
In viitor eu nu ma bazez pe pictura, nu ajung nicăieri cu ea. E doar o pasiune. Vreau sa "deparazitez" lumea de oamenii ce fac rau, vreau sa-mi pun viata in pericol. Sa trăiesc periculos. De ce? Nu prea-mi pasa de viata mea, pentru ca stiu un lucru, nu voi ceda asa usor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Panica si voie buna,
In oglinda lume buna.
O generatie, o minciuna:
Ne sta bine impreuna."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oamenii au fost mereu la fel. Parerea mea. Poate pe timpuri era chiar mai rau, adica eu cand ma uit la ai batrani si le aud toate povestile din tinerete ma gandesc ca lumea era mult mai cruda pe atunci.

| L1feDRAIN a răspuns:

Oh, stiu sentimentul asta de batjocura, de la ura imi imaginam acasa cum ii tai la gat pe satanele care ma saturau de viata, mersi soartei ca acum m-am schimbat si vad viata altfel si desiguri pe prostii din jur cum ii vad.

In legatura cu fata, cred ca ai facut bine.

Lumea, lumea, lumea, sunt prea rasfatati unii ca se cred ce-i mai ce-i mai, dar imi vine sa-i tai, numai noi, ce-i care au suferit sau sufera stim ce inseamna sa fii influentat de altii, iar satanele, niciodata nu-si vor mai da seama ce se intimpla cu adevarat, mai ales cu creierul lor v! olat...
N-ai ce face, prosti sunt atit de multi incit te pun ei la punct, macar ca esti tu dreapta, nu are rost sa te certi cu ei, mai bine uitate ce e cu viata personala si atat...

Si nu am inteles ceva: Esti blonda sau nu!?!
Ba vad fotografii cu parul blond, ba cu alte culori, ba cu ochelari, ba cu ochi laughing

I'm so confused!

| anonim_4396 explică (pentru L1feDRAIN):

Omule, eu eram in poza aia, si in cealaltă, eeeuuuu. Par blond, ochi verzi, cu sau fără ochelari. Eu eram. Si încă sunt. Ce egoista par. thinking

| L1feDRAIN a răspuns (pentru anonim_4396):

Pari...
sau esti happy

N-am idee, eu am ochi de culoare verde-albastru, uneori ma uit in oglinda ca un narcisist, imi vine sa ma sarut rolling on the floor (nu-s gay)

| ZambetulNebuniei a răspuns:

"de când hainele dau caracterul unui om?"-mereu fost asa. Pe vremuri (pana si acum), imbracamintea era un indiciu major asupra averii individului, iar de aici rezulta si statutul social. Persoanele "sarace" erau evitate de inalta clasa. Din pacate, aceasta mentalitate s-a pastrat, asa ca oamenii au tendinta de a privi cu dezgust un om care apartine unui mediu inferior/defavorizat.
"De când naiba niste țoale fac un om sa fie judecat?"-de secole, m-as risca sa "bat" la milenii, dar nu imi ajunge patura sa ma intind atat de mult.
"Cat de jegoasa a ajuns omenirea? Pana si copiii sunt rai, asta din cauza educatiei de la prostii de parinti."- Astia mici, sunt mult mai rai decat noi. Nu au atins inca "maturitatea", sunt condusi de dorinte si parerei superficiale (cel putin "mai superficiale" decat cele ale oamenilor mai "copti"). Da, ai dreptate, parintii poarta cea mai mare parte din aceasta "vina", pentru ca isi invata odraslele sa fie niste "printi si printese", care nu au ce cauta langa "pleava". Totusi, caracterul omului are un cuvant major de spus aici. Degeaba te-au invatat ai tai batrani (vorba vine) sa fii buna cu cei din jur, daca tu te uiti la ei din postura de copil alintat care are totul pocnind din degete. Asa ca se uita cu scarba la cei "de jos". Ca fapt divers, omenirea mereu a fost "jegoasa", doar ca, nu cu totul. Sunt, au fost si o sa mai fie multe persoane minunate, care fac lumea aceasta "traibila", frumoasa, insa sunt si multe fiinte "rele", care au tendinta de a amara existenta celorlalti.
Si dupa se întreabă "de ce am ajuns sa trăim in lumea asta rea" dar in oglinda se uita?- ipocrizia e una din insusirile oamenilor si da, imi asum aceste vorbe. Sunt constient, nu se aplica tuturor, dar unora da si recunosc, eu sunt printre ei. Pentru ei, asta e normalitatea, deci in oglinda o sa vada o fiinta care e pe placul lor.
Gândesc înainte sa deschida gura?-da, gandesc, dar nu uita ca fiecare vede lumea prin prisma propriei persoane, asa ca lor li se pare un lucru firesc.
Niciodată nu as putea compara doi oameni dupa felul in care arata ci dupa felul dupa cum gândesc. Dar prapaditilor ce sa le cerem?-Nu ai ce sa le ceri, dar nici daca ii privesti cu superioritate nu indrepti ceva. Stiu, majoritatea sunt fericiti in "bula lor pura", dar nu strica sa incerci sa le explici ca se insala si sa le indici unde gresesc (da, imi place sa fac sugestii idioate) Acum tu cel care răspunzi, când te uiti in oglinda ce vezi? - eu, vad un tip foarte naspa, pe care nu-l plac fizic si din multe alte puncte de vedere (sunt un superficial, am inceput cu fizicul). Intr-o nota mai serioasa: Observ un om, la fel ca toti ceilalti, o fiinta cu o personalitate proprie, cu un sistem porpiu de valori si principii si care detine, sper, o minte unica. Deci, pe scurt, vad un om la fel ca toti ceilalti si mici pete de la spalatul pe dinti...alea sunt un "neaparate".

Draga mea, traim intr-o lume rece, dura, inca rea. Desi suntem nascuti intr-un mediu "sigur", acele "sechele" din trecut ne bantuie pana si in prezent. Imi asum o presupunere: daca acum mii de ani, un om era sarac, avea sanse mult mai ridicate sa fie atins de boli, datorita conditiilor precare de subzistenta, in timp ce un membru al clasei avantajate material, se bucura de luxul curateniei si, prin urmare, era un simbol al sigurantei.
Acum, sa transpunem acest scenariu simplist in contextul de fata: fata repsectiva, imbracata saracacios provine dintr-un mediu mai mult decat instabil material, asa ca, mintea unui copil (avea 14 ani aceea fata care a fost rea) a judecat astfel: "e saraca, deci exista o sansa foarte mare de a nu avea o igena corespunzatoare, asa ca eu pot sa "iau" ceva". Da, putem sa o condamnam, sunt primul care aduce o torta, un rug, niste cuie si paie (am si eu sechelele mele din generala si am avut parte de rautatea gratuita a multora si nu avea un temei material. Iti pot intelege frustrarea, uimirea, sentimentul de dezamagire combinat cu o tenta de ura asupra acelor fiinte conduse de superficialitate, insa comportamentul lor are justificari simple, semiintemeiate.)

Cel mai bine, e sa fii tu un om bun, sa ii incurajezi si pe altii sa fie asa si sa nu cazi in extrema lor, sa ii privesti cu superioritate, deoarece ei nu reusesc sa patrunda profunzimea vietii si se complac in pura superficialitate. Totusi, mai au timp sa se maturizeze, sa invete ca nu totul e asa cum pare si ca nu e bine sa ii judeci pe altii.

Toate astea sunt parea unui nebun si nimic mai mult.

| anonim_4396 explică (pentru ZambetulNebuniei):

1. Nu avea 14, era mica, in clasa a 5-a.
2. Nu le pot schimba eu firea, oricat de multe sfaturi le-as da.
3. Nu esti nebun. Daca te consideri nebun pentru ca te considera si altui, înseamnă ca si eu sunt o ciudata. Oricum, îmi place gândirea ta. Ai un bonus in viitor.

| ZambetulNebuniei a răspuns (pentru anonim_4396):

3. Apreciez, ca iti place gandirea mea. Da, mi s-a mai spus, insa eu nu consider a fi: "nebun" sau "ciudat" defecte. Sunt niste cuvinte care, de cele mai multe ori, sunt adresate unor oameni care privesc viata dintr-o perspectiva diferita de a majoritatii.
1. E posibil sa ma fii referit la fata de 14 ani, deoarece nu imi amintesc sa ma fii referit la fetita de clasa a 5-a, dar era 5:37 dimineata, nici eu nu sunt sigur ce am scris.
2. Da, asta asa e, dar cine stie, poate vorbele tale au reusit sa patrunda, macar putin, in gandirea lor si s-au "imbunatatit" macar o idee.

| anonim_4396 explică (pentru ZambetulNebuniei):

3. Oameni iesiti din comun. Inteleg ce zici. Asa suntem vazuti de restul lumii pentru ca ei gândesc diferit. Stii "daca nu te poti impotrivi lor, alatura-te" asta e cea mai mare prostie, sa nu o faci vreodată, dar te vad om de treaba.winking

| ZambetulNebuniei a răspuns (pentru anonim_4396):

E faina poza ta de profil!
Am facut prostia asta, acum ceva vreme, desi am renuntat recent si am ales sa fiu "eu" si in public.

| Vlach a răspuns:

Lumea se duce de rapa, inclusiv generatia de la 2000 in sus, da, si eu am 12 ani, dar sunt unii copii si adolescenti carora le pasa doar de ei si de cei care sunt ca ei.Cand vad pe net de copii cam de varsta mea care au avut vreo 3 iubiti...Lumea se duce de rapa rapid, dar nu cred ca mai rabda mult Dumnezeu...Cum era lumea sa zicem in secolul XVIII si cum a ajuns acum, am devenit tot mai destepti, dar tot mai nepasatori si egoisti.Devenim dependenti de tehnologie,de bani,in ziua de azi cred ca banii sunt cea mai mare avere a oamenilor,nu sufletul cum ar trebui sa fie,oamenii nu il mai iubesc pe Dumnezeu prea mult,unii atei chiar il hulesc,uitati-va si voi pe pagini ateiste pe facebook,ce fac ei? Ne hulesc religia! Ei se dau mari,ca sunt superiori,ca sunt destepti,ca stiu adevarul,dar de fapt ei nu stiu NIMIC!
Nu vreau sa fiu vreun fariseu,nu vreau sa ma laud, dar unii copii din ziua de azi, nu au nicio frica de Dumnezeu, nu le pasa doar de ei, cand vezi fetite de 5 ani care se machiaza, baieti de vreo 11-12 ani care cauta iubite, fete de nici 13 ani care au avut o gramada de iubiti si i-au schimbat ca pe niste perite de dinti murdare, scuza-ma ca zic asa...Lumea o ia razna la propriu!

| nlko a răspuns:

Omenirea a avansat... au aparut haine la moda, scumpe, de firma, dar adevarul ...chiar daca am fi avut haine la fel, tot am fi fost judecati dupa alte aspecte.Da, copiii se poarta ca si parintii lor, dar acum la ce sa ne asteptam de la copiii copiilor?
Mi se pare ca multa lume se concentreaza pe asta.De ce a ajuns lumea asa rea? Dar at fi mai util sa incercam sa ne schimbam intai pe noi.
Si felul cum arata depinde de parinti, unde te-ai nascut, noroc. Nu ar trebui sa conteze, doar ca uneori uitam sa gandim inainte sa judecam si ne lasam dusi de aparente.

| Amegadaisuki a răspuns:

Sti nu sunt multi care gandesc asa dar in fine ce sa le faci celorlalti, asta este Romania nu ai ce sa faci si lumea din ziua de azi este mult prea depravata in este intr-un continuu declin moral si pe toate categoriile deci eu unu asi zice ca sfarsitul omeniri este aproape si nu ca vine Dumnezeu si chesti din astea si pentru ca omul o sa distruga tot

| DoguMX a răspuns:

Asta e lumea in care traim...

| Stefanya_Banita_1999 a răspuns:

Din pacate este cruda realitate in care traim cu toti...