| georgy7165 a întrebat:

De vreo 3 luni nu ma mai inteleg de niciun fel cu prietenul meu. Uneori simt ca o iau ranza cand avem discutii. Eu sunt la facultate si merg doar in weekend acasa si atunci ne intalnim. In rest cand nu sunt in oras imi reproseaza ca ies prea des in oras( eu stau la camin si nu pot sa nu ies nicaieri mai ales ca am si amici ). Am incercat sa-i explic cum sta treaba cu iesitul in oras si atunci cand ii spun intelege, dar cand ies imi reproseaza din nou. Eu sunt genul mai liber si nu-mi place sa ma controleze cineva si in niciun caz nu am de gand sa fac ceea ce vrea el. Pe langa asta daca vorbim prin mesaje sau la telefon si nu-i spun ca-l pup se enerveaza si imi reproseaza ca de ce nu-i spun ca-l pup, ca eu nu-l iubesc si alte lucruri de genul asta. Noi suntem de mai bine de un an impreuna si cred ca nu mai e necesar sa-i spun la sfarsitul fiecarui mesaj ca il pup. Si ma enerveaza felul in care reactioneaza cand nu-i spun asta. Chestia e ca imi e teama ca daca ma despart de el nu o sa-mi mai gasesc un prieten pentru o perioada lunga de timp.Voi ce parere aveti? Mai merita sa continui relatia?

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

E exagerat de gelos, daca tie iti convine sa fi tratata in felul asta atunci continua relatia iar daca nu,, la revedere,, baieti mai sunt...

evenso
| evenso a răspuns:

Daca nu exista incredere, aceea relatie va suferi si iubirea moare.
El este gelos dar fara motiv, iar ca mai exista si distanta intre voi acest lucru va pune la incercare relatia voastra.
Ar trebui sa stati de vorba despre asta si sa spui clar sa inceteaza cu astfel de comportament daca nu vrea sa te piarda.
Nu te ingrijora in cazul in care il pierzi, pamantul e greu cu baieti, pleaca unul vin 10 in locul lui!

| horia2012 a răspuns:

1.Gelozia lui care chiar daca se spune ca "gelozia e o dovada de iubire", e cam exagerata si isi are izvorul in faptul ca nu are incredere in tine.
2. "Esti genul mai liber"."Nu-ti place sa fi controlata, si nu am de gand sa fac ceea ce vrea el". Esti foarte categorica. Sper ca nu si incapatanata. Ce cauti intr-o relatie?
E cumva pe post de "paravan" pentru ceilalti?
3. Il iubesti? Esti indragostita de el?
Ti-e rusine sa-i spui "ca-l pupi". Sunt oameni care dupa 20-30 de ani isi declara sentimentele.Te-ai gandit ca, tocmai din cauza ca nu va vedeti, asta ar fi pentru el o dovada ca-l iubesti?
Intr-o relatie exista un minim control reciproc, unuia asupra celuilalt.
Ce vei face, e alegerea ta. Vorba celorlati " baieti sunt o gramada", dar daca si cand vei gasi pe cineva (functie de alegerea pe care o vei face) pe gustul "inimii tale", s-ar putea sa se intoarca roata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El a terminat vreo facultate? daca nu, trebuie sa recunosti, ca va fi oarecare diferenta intre voi care se va vedea cu ochiul liber.relatia nu prea va merge. daca are si el studii, inseamna ca e doar gelos, si asta e rau.

| georgy7165 explică (pentru anonim_4396):

E la master in ultimul an.

| Loremary a răspuns:

Mie mi se pare ca exageraza cu gelozia. Daca are incredere in tine si te iubeste. trebuie sa te inteleaga si sa te respecte, Parerea mea! Mult noroc kiss

| kipok a răspuns:

Nu