| anonim_4396 a întrebat:

Deci ce sa fac? straight face Mama e EXAGERAT de protectiva. Sunt in clasa a 8a, si nici la 10 m departare de bloc nu ma lasa sa merg singura (nu exagerez) straight face De exemplu am o librarie fix la intrarea in bloc, e practic in bloc, nici sa cobor pana la ea nu ma lasa straight face Cand o intreb de ce, imi raspunde: pai sunt numai rromi; de ce vrei sa mergi singura cand pot sa vin cu tine? Sau eu am scoala la aprox. 100 m distanta de casa. In clasele a cincea si a sasea ma punea sa o sun cand ajung si cand plec de la scoala si cand ajung acasa straight face. Deci pur si simplu nu stie ca pot sa ma descurc si singura (vai, daca ar sti ea prin cate locuri am fostoh go on). Am incercat de multe ori sa vorbesc cu ea, si eu si tata, dar nimic straight face. Si totusi, noroc cu tata, daca nu ar fi el, as sta toata ziua sechestrata in casa. De multe ori ma simt foarte prost cand aud ca prietenii mei se duc undeva si parintii lor sunt asa de lejeri... Deci ma crede de 5 ani. Ce pot sa fac? straight face

22 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Asta este sindromul stirilor de la ora cinci, nu scapa astea niciodata, nu-i asa?
Incearca pe partea spirituala, daca ea este credincioasa atunci ar trebui sa aiba incredere in Domnul ca va fi cu tine, ca tu poti pati ceva si cand esti cu ea, daca nu va pazeste Dumnezeu. Si ar fi bine sa lase TV-ul, macar cat sunt stirile alea, sa citeasca in Biblie si sa zica o rugaciune pentru ca Dumnezeu sa ajute Romania si pe voi.
Domnul fie cu voi!

| cristi202 a răspuns:

Cind patesti ce a patit sotia mea, cind eu eram plecat de acasa, si cind realizezi ca asemenea cazuri se intimpla totusi des, incepi sa o intelegi si pe mama ta. Sotia mea a fost cu niste prieteni intr-o seara, chiar inainte de nunta noastra, eu eram plecat acasala Timisoara sa rezolv ce mai era de rezolvat cu privire la nunta, ea a fost adusa cu masina pina in fata blocului uneia din prietenele ei, fiind impreuna cu acea prietena. Tragedia a fost ca intrarea in bloc era prin spate, deci trebuiau sa ocoleasca oarecum blocul (aveau de mers nu mai mult de 30 - 40 m). Pe acea distanta a aparut un nesimtit, si s-a atins de sotia mea (cu toate ca nu era singura!) Sotia mea a incercat sa il pocneasca cu un pumn (altfel cine stie ce s-ar fi intimplat), l-a atins doar, ca altfel, are mina destul de grea, si sigur el nu ar fi uitat degraba acel pumnhappy, el a inteles totusi situatia, si i-a tras una sotiei, ea a cazut si s-a lovit, iar el a fugit. Cam asta a patit sotia mea. Si doua zile, cit am stat departe de ea, am stat cu mare grija pentru ea. Si stai linistita, cazul sotiei mele e unul fericit, am mai auzit de cazuri asemanatoare in care fetele erau violate. Chiar duse pina in fata scarii de prietenii lor, se lega cineva de ele pe casa scarii. In lume se pot intimpla multe. Mama ta e probabil mai grijulie, si probabil ca a auzit multe in acest sens. Si, pentru ca tine la tine mult, vrea sa stie ca nu ti se intimpla nimic, sa fie sigura de asta. Insa nu realizeaza ca prin acest lucru iti ingradeste libertatea. Daca ai incercat sa vorbesti cu ea, si nu ai reusit, nu stiu ce ramine de facut. Ramine sa iti faci din tatal tau un adevarat aliat in acest sens, caci inteleg ca el intelege situatia si te mai lasa. Vorbeste cu el, si iesi fara sa stie mama ta, "fugi" fara stirea ei, insa neaparat sa stie tatal tau. Sa stie unde mergi, sa stie cit stai, sa stie eventual si cu cine esti. Aceasta te-ar scapa de unele probleme cu mama ta.
Eu nu stiu cum e sa ai asemenea probleme, parintii mei mi-au dat f multa libertate. Puteam sa plec oriunde pina la orele 22, trebuia doar sa spun unde sunt si cind ma intorc acasa (chiar daca era ora 2 noaptea ora intoarcerii, nu era problema). O singura data am zis ca ma intorc la orele 23 si am ajuns la ora 1 acasa (vara, la 12-13 ani, era un obicei sa ma intorc la 1), si am luat o bataie cum rar am luat! Dar o meritam. Acest lucru, faptul ca mi-au dat f multa libertate, m-a ajutat sa ma pazesc de unele lucruri care nu erau OK, nu puteam sa abuzez de increderea parintilor mei. Poate ca ar fi bine sa ii spui mamei tale ca in alte cazuri, de fete de virsta ta, parintii le lasa mai libere...

| anad a răspuns:

N-o judeca prea tare si ai rabdare cu ea fiindca are si ea dreptatea ei! In orice clipa ti se poate intampla ceva, cu toata grija ta si, deocamdata, ea se simte foarte responsabila pentru tine! Cheama-ti prietenele cand vrei sa mergi undeva si impreuna sa o convingeti ca aveti grija de voi si sunteti tot impreuna! In orice caz sa nu o minti ca nu vei mai avea apoi chiar deloc credibilitate!

| Derye a răspuns:

Omoar'o.

Glumeam.

Daca zici ca ai vorbit cu ea si nu are rost, pai altceva nu ai ce sa faci, poate ai vorbit tu ce nu trebuia thinking incearca sa adopti alta strategie, vezi poate merge.

| danielagoldica a răspuns:

Cred ca are ceva la cap! Sufera de psihoza si are tot felul de reactii ciudate. O sa se tina dupa tine toata viata!? Ar fi bine taica-tu sa o duca la doctor!

| claudiea79 a răspuns:

Fa-ti o prietena si esti cu ea afara prezint-o parintilor. daca ai mobil o sa te controleze ce faci si cind vii.pe mine la 32 de ani nu ma lasa afara dar nu ma iau dupa ei. daca ma luam dupa ei eram singura. nici sa ma marit nu ma lasa parintii sint egoisti se gindesc doar la ei.la 18 ani o sa faci ce vrei tu

| Laura a răspuns:

De atatea ori am incercat si eu si tata sa vorbim cu ea, fara niciun succes sad. Ma crede mica. Crede ca nu ma descurc. Crede ca ma calca masiniile, ca ma fura tiganii, ca ma ratacesc mai stiu eu unde ~x(

| Laura a răspuns:

@anad, Nu o judec cu nimic, doar ca nu prea o inteleg. Daca stateam in nu stiu ce cartier plin de rromi, mai ziceam, dar eu stau pe ditamai bulevardul, mereu trece lume si sunt si politisti pe acolo, deci nu prea cred ca s-ar lua vreun... psihopat de mine. Dar in fine, cred ca aveti dreptate, singura solutie e doar sa astept sa ma maturizez in ochii ei sad.

| Laura a răspuns:

@claudiea79 sunt straight laughing

| Kenny a răspuns:

Ia mai dai incolo.Las`o pe maica`ta sa zica ce vrea ea, sa continue cu visele ei, iar tu iesi naiba din casa, ca e vara. Te inteleg perfect, nici pe mine nu ma lasa cam pe nicaieri, dar pe altii de aceiasi varsta, ii lasa si la mama naiba. Ce am facut eu? pur si simplu nu mi-a mai pasat de ceea ce a spus, putea sa ma pedepseasca sau sa faca ce vrea, nu am ascultat`o. Minteam ca ma duc intr-un loc unde stiam ca ma lasa si mergeam unde voiam.[dar a mea nu era chiar asa exagerata. oricum eu sunt putin mai mica ca tine]
Dar nu ma`ntelege gresit.Nu te sfatuiesc sa-i minti, oricum afla pana la urma.Asta e o solutie extrema, la care ajungi doar daca reusesti sa obtii nimic in urma unor discutii serioase cu ei. Spune`le ca iti iei telefonul, ca vor stii in permanenta ce faci si unde esti, doar sa-ti acorde putina libertate. Mama ta iti vrea binele, dar trebuie sa accepte ca nu mai ai 10 ani.
Bafta.big grin

| kiddutssa a răspuns:

Poti in primul rand sa faci un plan de "lupta" impreuna cu tatal tau. Avand in vedere ca el este oarecum de partea ta o sa te ajute. De asemenea pentru a o face pe mama ta sa fie mai permisibila incearca sa faci ceva comporomisuri, gen "uite mama azi vi cu mine pana la nu stiu ce magazin, dar maine o sa vreau sa merg in parcul din fata blocului 30 de minute, promit ca te sun daca se intampla ceva ciudat". Este parinte este si normal sa ii fie frica sa nu patesti ceva. Trebuie sa ii arati ca poate avea incredere in tine in primul rand. Succes

| ChiaraSuperstyle a răspuns:

Dupa parerea mea ar trebui sa vb cu ea si sa ii explici ca numai ai 7 ani si ca te poti descurca si singurahappydin cate ai povestit tu.nu cred ca numai cu asta o s-o convingi.arata-i ca nu mergi singura, ca mergi si cu alti prieteni si ca nu are ce sa ti se intample...si daca si tatal tau tine cu tine.mrg in cazu` in care chiar nu cedeaza atunci ai 2 solutii : 1. Ori astepti pana la 18 ani si 2. Ori ii spui ca te duci intr-un loc unde te lasa si de fapt sa te duci pe unde vrei.altcv nu cred ca ai ce face happy :* Succes!

| Alex20_8915 a răspuns:

Ca sfat incearca sa ii arati ca ai multi prieteni cu care iesi afara. Poate o sa prinda incredere cu timpul si o sa te lase sa pleci fara sa isi mai faca atatea griji

| LOoPy a răspuns:

Wow. laughing) si mama ma pune sa o sun cand ajung la scoala, sau daca ma duc in oras si trebuie sa ma intalnesc cu cineva, trebuie sa o sun sa ii dau confirmarea ca m-am intalnit (cu bine) cu acea persoana laughing)) laughing)) si am 16 ani tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vaaaiii daca ai sti ce poti pati cand da necazul peste tine. dar asta e.fistecare cu greselile lui.greseala se iarta.prostia se plateste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa ca minelaughing. II spui un loc in care mergi si care e foarteee sigur, unde ea sa te stie in siguranta si dupa aia colinzi bucurestiul d e la un cap la altulwinking. La mine merge. Ea ma credea intr-un parc mai p-aproape iar eu...laughing)Baftawinking Da sa stii ca aici e si vorba de incredere.Incearca sa i-o castigi.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ioi ceas vrea sa fiu in locui tau ca mie si asa nu-mi place sa ies afara crede-ma pe mine is instare sa ma bata sa ies afara laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu cum e, nu poti schimba un parinte, planul meu, care a functionat. Invata si pleaca la facultate undeva departe, asa tu esti libera 100% si ea se obisnuieste cu ideea ca nu te poate ajutabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu sunt in aceeasi situatie, ba chiar mai rau.Am 12 ani si nu am voie sa merg la scoala singura sau in fata blocului ce sa mai zic de iesit cu prietenii. Iar la mine toata familia este de aceasta parere, ca nu este bine sa ies singura.Nici macar la scara sa fi iesit vreo data ca sa ma joc nu am fost! SUNT FOARTE STRICTI!

| stcalin a răspuns:

Mai mult ca sigur trebuie sa aveti o discutie in familie. Mama ta trebuie sa iti acorde putina incredere ca doar ai crescut! Tatal tau te poate sustine in treaba asta, sa ii explice mamei tale... Bafta!

| LikeAfuckingBoss a răspuns:

Incearca sa nu mai stai sub gheara ei. Cand prietenii tai pleaca pe undeva du-te cu ei fara s-o intrebi pe maica-ta. straight face Incearca sa fii si tu mai desteaptawinking..Nici pe mine nu ma lasa mama maine la ski. oh go on nu-i o problema rolling on the floor. Seara probabil te cearta, si dupa toate istericalele, spune-i: Sunt intreaga. Nu am patit nimic, pot sa-mi port si singura de grija. laughing Ataaaatwinking Succes!