| anonim_4396 a întrebat:

Deci.E lung textul, dar se termina cu o intrebare.Promise.
Sa incepem cu inceputul,imi pun aici povestea de viata pentru ca vreau sa ma asculte cineva, ca in viata mea nu e nimanui caruia sa ii pese, si de asemenea vreau sa stiu ca nu sunt singura si altii sunt in aceeasi situatie.
Incepe in clasa I.Pana atunci a fost ok.In clasa I am dat de o invatatoare care parea ok la inceput dar in al doilea semestru am observat o usoara schimbare si de asemenea am observat ca incepe sa se enerveze repede si sa injure, sa tranteasca sa tipe.In clasa a 2-a am fost sigura ca cv s-a schimbat.A inceput sa ne bata.Pur si simplu "lua-te-ar dracu sa te ia" si iti ardea una.Sau 2.Sau 3.Si atunci au inceput problemele cu ai mei. Tata voia foarte multe de la mine.Am un frate care a ajuns destul de rau in prezent si era obsedat sa nu ajung ca el. Tipa mereu la mine.Imi zicea ca sunt proasta.Ca mai bine nu ma facea.Si mama tacea si se uita dar nu zicea ceva ca sa imi ia apararea.Si asa a fost pana am intrat in clasa a 5-a si a fost mai rau. Dirigintele meu considera ca suntem niste fraieri,mai ales eu si X, prietenul meu cel mai bun (lol nu il cheama x, doar ca nu vreau sa ii zic numele) si dadea vina pe noi orice faceau altii.Cineva a spart un geam.VOI DOI.Cineva s-a batut cu cornuri.VOI DOI.Cineva a aruncat cu lapte dupa femeia de servici.VOI DOI.Si Doamne cat ma enerva piticu ala.Eu de felul meu sunt mai rebela si lui nu i-a convenit.Nu suportam sa tipe la mine si sa ma invinuiasca de lucruri care nu le faceam.Si ma certam cu el mereu.Si x la fel, dar eu fiind fata eram certata mai rau.Atunci si relatia mea cu parintii mei s-a dus la fund.Ii mai iertam, ca na, sunt parintii mei dar mi-am iesit din minti vazand ca eu am doar obligatii nu si drepturi si la o cearta cu tata mi-a zis ca ma uraste si ca nu m-a vrut niciodata si atunci pur si mama a incuviintat s-a terminat.Aia a fost singura cearta care pur si simplu m-a facut sa plang.In clasa a 6-a x se saturase si a plecat si am ramas singura.Nimeni care sa imi ia apararea.Nimeni care sa fie de acord cu mine si nimeni care sa ma sustina.In cls a 6-a au inceput fraierii care se cred tari sa se ia de mine.Nu cred ca mai exista unu in scoala aia (are ciclu primar gimnziu si liceu decii...) care sa nu isi fi batut joc de fata mea.Imi zic mereu ca sunt urata.Profesorii isi bat mereu joc si ma iau la misto pentru ca am doar note de 7-8 si a da, ne-a schimbat diriga si a fost mai rau.Asta ma scoate din minti. Tipa din orice si mereu "sa vezi ce 2 iei"."Sa vezi ce te pedepsesc"."Vezi ca ii spun tatalui tau" si the story goes on.Chiar daca unu ma striga si eu ma intorc sa ii zic sa ma lase tot eu sunt nesimtita.Profu e muzica zice ca sunt manelista si ca fac pe desteapta ca nu imi plac cantecele care ni le da (ascult metal si rock), profa de mate zice mereu ca raman si ca is proasta.Profa de romana e o crizata care isi iese din fire daca respiri doar.Nu am voie sa misc un deget ca is lenesa nesimtita si proasta.The next year la fel, aceleasi cacaturi ca in clasa a 6-a.Si nu stiam ce dracu sa mai fac.Se repetau si ma simteam din ce in ce mai rau vazand ca nu am ce sa fac.Batai de joc si parinti care ma considera o ratata.Perfect.Acum e la fel.Se repeta.
Si acum va intreb (daca e vreunu care a citit tot) voi ati trecut prin asta? Si daca da, ce ati facut sa va simtiti mai bine? Ce sa mai fac?

Răspuns Câştigător
| AndreeaNC a răspuns:

Heei, nu te descuraja, stiu cum te simtii. Am si euparte de momente de asteaa, putin diferita situatia mea dar asemenatoare. Vezi-ti de treburile tale, incearca sa vorbesti cu tatal tau sa te transferi la alta scoala, promite-i ca inveti. Ai grija de tinee :*

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca vei invata numai si numai de 10, daca vei merge la o olimpiada si vei lua premii, daca vei fi cuminte, respectuoasa, amabila, disciplinata si ordonata, iti promit ca si colegii si profesorii te vor respecta. atata timp cat nu te respecti suficient incat sa fii cea mai buna, nici ceilalti nu te vor respecta.

| SkyPilot a răspuns:

Daca toti in jurul tau sunt asa cum sunt, nu crezi cumva ca problema este cu tine? Intreb doar, nu acuz.
Ar trebui sa incerci sa nu mai raspunzi la orice, chiar daca crezi ca esti nedreptatita. In primul rand nu mai raspunde parintilor si profesorilor. Incearca sa inveti mai bine, vezi de drumul tau, lasa cearta. Fa tot ce poti sa schimbi ceva in bine. Daca parintii tai observa, cere-le sa te ajute ca sa fie si mai bine. Spune-le ca ai nevoie de ei, sa se poarte mai frumos si sa te aprecieze cand realizezi ceva.
Ai mult de tras, dar numai tu poti sa schimbi ceva. Ia-o cu pasi mici si fii tare!

| Lothar a răspuns:

Ce poti face? In primul rand nu te mai plange.
Ai o poveste dura, insa nu esti singura, poti trece peste
Vrei sfaturi? Invata, nu i baga in seama, fii o femeie independenta, ca sa depinzi doar de tine si sa te intretii singura
Nu exista om urat, oricine e frumos in felul lui, doar pentru ca lor nu le place nu inseamna ca mie nu mi place sau altuia
In alt rand, fii o lady, vorbeste frumos, nu i baga pe toti in seama, vezi ti de treaba ta
Scoala gimnaziala e trecatoare, liceul e trecator, facultatea la fel, ce ti pasa tie de aia pe care n o sa i mai vezi pentru tot restul vietii?
Pune mana si invata, studiaza filosofia, studiaza materiile importante, fii o fata cultivata, fii o doamna si treci peste orice, ca nu ai ajuns aici ca sa renunti sau sa te plangi
Mergi inainte si *** the world, burn it

| DirviziuQ a răspuns:

Ti-am citit toata povestea. Nu inteleg de ce profesorii de la tine se comporta asa. Noi aveam unu cu probleme care ii enerva pe toti insa cu toate acestea nimeni nu il facea prost. Si ce daca iei 7-8, alea nu sunt bune? Atunci ce sa vorbim de cei cu 2-3-4? Din pacate majoritatea profesorilor nu sunt facuti sa fie profesori si jumatate sau chiar mai mult nu ar avea ce cauta. Din fericire pentru mine am o diriginta super misto, si chiar daca ne enerveaza vreun profesor noi nu punem la suflet. Incearca sa-ti faci prieteni, sa inveti in masura in care poti iar parintii tai ar trebui sa inteleaga ca nu ei iti aleg destinul ci TU! Desigur, tatal tau spune lucruri la nervi, asa zice si mama mea uneori, crede-ma, mai rau e sa-ti zica sa arzi intr-un incendiu decat sa-ti zica ca nu te-au dorit. Cat despre invatatoare, exact asa am avut-o si eu, nu ai ce ii face, eu o injuram in gandul meu, de la ea am invatat sa injur si tot din cauza ei am avut o perioada lunga probleme cu nervii. In fine, trecem peste. Cum am zis mai sus, Invata, concentreaza-te asupra ta, fa-ti prieteni iar daca crezi ca ti-e greu din prima si te simti singura poti incerca si in jocuri virtuale pana inveti sa socializezi, insa nu deveni dependenta si genul de persoana care se crede mare si tare in spatele ecranului iar in realitate nu scoate 2 vorbe. Cum am zis, pana crezi ca esti mai sociabila. Ajuta sa citesti carti interesante, care te duc in lumea lor, uita-te la filme, fa-ti un hobbie. Sunt multe lucruri care te vor ajuta. Daca lucrurile la scoala aceea merg mai rau, eu iti propun sa te muti, orice scoala/liceu e bucuroasa daca stie ca un elev bun i-a ales pe ei (notele tale de 7-8 nu mi se par deloc mici, nu inteleg care este problema).A si despre aspectul fizic, nimeni nu e perfect iar intr-o relatie serioasa baiatul nu se va uita doar la frumusete, ci si la ce are in cap asa ca da-i bataie. Ai grija de tine si mult succes :*