| anonim_4396 a întrebat:

Deci, imi cam place de o fata din clasa mea, eu fiind mai retras din fire, nu tocmai timid, totusi nu prea am interactionat cu ea de obicei, nici nu stiu cum sa ma bag in seama sau sa incep o conversatie cu ea, ceva pareri?

4 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Timid, retras sau cum esti sau nu esti, trebuie sa o faci.
Incerci si gata, nu ai nimic de pierdut.
De pierdut pierzi cand te lasi dominat de ganduri si scuze.
Incepi cu un simplu "buna" si esti spontan.
Incerca sa nu fi prea serios dar nici un mascarici.
Nu uita sa o tachinezi in discutii si sa o provoci.
Evita seriozitatea, doar cand e cazul.
Asta sa nu ajungi sa te vada ca pe un prieten.
Succes!

| T0T a răspuns:

Cum nu știi? O bagi în seamă și îi spui ce simți. Ea probabil nici nu te-a observat și vei observa și tu că dacă avea un interes pentru tine o făcea. Dar ești încă în creștere, trebuie să treci prin astfel de experiențe. De obicei crush-urile din adolescență nu duc nicăieri.

| SkyPilot a răspuns:

Te bagi si tu cand vorbeste cu o terta persoana cu care tu ai o relatie buna. Sau: afli despre ea ce ii place si incerci sa o abordezi pe baza unei preocupari comune daca aveti una. Dar nu minti, o sa isi dea seama. Sau: organizezi o activitate de grup la care sa vina si ea si pe parcurs o intrebi daca se simte bine si continui de acolo. Daca esti mai tupeist, ii faci complimente. Iti sta bine imbracata asa sau "lumina asta te avantajeaza"... intelegi ideea, profiti de ceva de moment.

| DeliNes a răspuns:

Poti sa incepi cu un lucru bazilar, cum ar fi de exemplu ceva legat de scoala: in pauza vorbeste-i despre un profesor, de teme, chestii de genul asta. Dupa putin timp, cand va imprieteniti putin, vorbeste-i si de alte lucruri, gen ceva amuzant de ai facut ieri sau nu stiu un film pe care ai vrea sa-l vezi, un serial la care te uiti (daca te uiti), sau intreab-o sa-ti sugereze unul. Cel mai greu e la inceput, apoi lucrurile decurg de la sine