| Adi1987 a întrebat:

Deci ma simt foarte prost, tot imi caut un loc de munca si dau numai de niste oameni neseriosi, scarbosi care tot zic ca ma suna si nu ma mai suna. Am mers si pe la firme, am facut atatea drumuri, atatia bani am dat si pe naveta, am lasat numele meu si copia la buletin si nimic, imi zice ca postul s-a ocupat, nu mai este valabil. M-am nenorocit, in cate locuri am fost ma cunoaste tot orasul, o singura data am avut un noroc acum vreo 6 luni la o firma unde m-a tinut o saptamana si dupa m-a dat afara ca cica ma misc incet si m-a platit cu 500 de lei. De atunci numai pe drumuri am ramas, unde am mai mers m-a tinut doar 3 ore sau deloc, nici nu m-a primit, altii si-au batut joc de mine, am inceput sa vad draci, stau doar in casa, tot ma gandesc doar acolo unde am fost acum 6 luni. Tot imi vine sa sun acolo sa ma ia, dar mi-e foarte rusine sa sun, cand am vorbit ultima data mi-a zis doamna de acolo ca la ei la firma nu se poate ca ma misc incet, dar nu recunosc asta, eu m-am miscat bine, a vazut la mine ca cica am probleme cu miscatul, dar nu observ asta, numai acolo ma gandesc ca ma doare si capul de la prea mult gandit si acolo am mers in curtea unei firme si am lucrat cu cativa, am carat saci de ciment, la niste scanduri, schele, mai mult am facut curat pe acolo.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Camera de Munca mai este cunsocut si ca "Fortele de Munca", din orasul tau.
Acolo unde se inscriu oamenii pentru somaj, sau primesc diverse oferte de munca, sau cursuri de calificare in diverse meserii/domenii samd.

28 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sfat pe viitor numai lasa copia de buletin la nimeni ci doar CV-ul, copia dupa CI se da doar la prefectarea actelor la angajare.
Nu te panica, vei gasi un loc de munca tinere o data si o data!
Nu va fi mereu asa, asa ca nu ai de ce sa disperi.

| Adi1987 explică (pentru Simpatic):

Pai asa imi cere cand merg la o firma prima data sa dau o copie de buletin

Răspuns utilizator avertizat
| Adi1987 explică (pentru KronstadtRevival):

Atunci de ce prima data cand merg la o firma imi cere copia de la buletin?

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

Asa iti cauti tu de lucru, umbland pe strazi si lansandu-ti copie dupa buletin? De cand moda asta?

Tu nu ai auzit de CV (Curriculum vitae) sau Resume cu care te prezinti la firme? In care sa scrii cine esti, ce profesie ai, ce scoli ai terminat, ce calificari si ceruficari ai, ce experinat demunca ai, pe unde ai mai lucrat, samd?

Tu nu ai auzit de aplicatii online, unde trimiti CV-ul pentru anumite pozitii afisate de acele companii?

Tu nu stii de existenta companiilor de recrutare a fortei de munca?

| Adi1987 explică (pentru Violleta2022):

Nu prea stiu

| Violleta2022 a răspuns (pentru Adi1987):

Ce nu stii?
Traim in 2023 si in ziua de azi nu mai merge nimeni pe stada cu buletinul sa-si caute de munca, ca nu te ia nimeni, chiar se feresc de unul care nu are habar de nimic.
Fa-ti un CV si intra online, sa-ti cauti de munca!
Mergi la Camaera de munca si vezi ca au zinic liste cu locuri de munca disponibile.
Adapteaza-te vietii reale, ca-n ziua de azi toata lumea este capabila sa scrie pe o foaie de hartie: numele, prenumele, adresa, telefonul, ce studii are, ce scoli a facut, ce calificari are, ce diplome are, ce experinta de munca are si unde a muncit samd.

| Adi1987 explică (pentru Violleta2022):

Unde la Camera de Munca sa merg?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Adi1987):

Camera de Munca mai este cunsocut si ca "Fortele de Munca", din orasul tau.
Acolo unde se inscriu oamenii pentru somaj, sau primesc diverse oferte de munca, sau cursuri de calificare in diverse meserii/domenii samd.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am inceput sa vad draci. Și cum arată? ma doare si capul de la prea mult gandit. Și cum gândești?

| dullcat a răspuns:

Buna.Inteleg ca esti disperat dar angajatorul va profita daca arati asta.Iar din pacate, majoritatea spune ca te vor suna/anunta si nu mai auzi vreodata de la ei.Asa functioneaza lucrurile, nu trebuie sa o iei personal.Incearca sa ramai pe linia de plutire.

| Catrice a răspuns:

Dai vina pe alții când tu nu te descurci la un job... tipic romanesclaughing

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Catrice):

Lasă internetul și ai grija de pereții aia că te mănâncă mucegaiu.

| DomnulPoliticos a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Nu o baga in seama, cad peretii din casa pe ea dar ea critica pe altii ca o atotstiutoare, vorba aia tara arde si baba se piaptănă

| Catrice a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Ce mucegai visezi vere tu esti bătut în cap sau halucinezi de la pacanele? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Ai față de om rău, de drac. Cred că-mi plac dracii devil

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca nu am fata de retard mintal ca tine. happy

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Catrice):

Din albaștrii s au făcut verzi, soro

| Frank51 a răspuns:

Dacă ești de pe lângă Brașov te pot ajuta cu loc de muncă.

| Holiday a răspuns:

El vizeaza un post de necalificat, iar voi zapaciti omul cu CV-ul. Ce sa vada aia in CV, eventual daca nu cumva e overqualified?!
Cand angajezi unul care trebuie sa care cu carca nu te intereseaza daca are 8, sau 12 clase, nici daca a fost casier la magazin, sau ajutor de bucatar, ci sa il vezi ca nu se dezmembreaza cu sacul de adeziv in carca.

| CleanHeart a răspuns:

Un om cu atata dorinta de munca trebuie sa isi gaseasca ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Și eu sunt în aceeași situație ca tine, dar nu-mi pierd speranța.

Eu m-am înscris la un curs de calificare gratis, încearcă și tu.

Cursul la care m-am înscris promite bani la sfârșitul cursului și posibilitatea de angajare.

Nu trebuie să-ți fie rușine că te cunosc angajatorii din oraș.

Suntem doi bărbați care-și caută de muncă, nu am omorât pe nimeni, nu mergem la păcănele, nu ne drogăm.

Eu am încercat și la pază în ultimele luni, dar toți m-au refuzat, mi-au spus că sunt prea firav, prea timid.

Mă rog... tata lucrează ca liber profesionist și mă mai ia cu el când are lucrări mai ușoare.

Până-ți găsești ceva, încearcă și tu cu o cunoștință.

Important e să-ți folosești timpul în care nu-ți cauți de lucru în mod activ. Citește o carte, învață o limbă străină, etc...

Baftă, bărbate! Nu-ți pierde speranță!

| Drake21 a răspuns:

Esti nebun?, cauta sa faci cariera pe un hobby de-al tau

| pufulescu0o a răspuns:

Incearca mai departe de casă, intr-un oras mare. Si nu te mai gandi atat, nu aduce nimic.

| SuperCoolDude a răspuns:

Nu mai da frate nicio copie de buletin.
Ia pe cineva care se pricepe cu calculatorul si fa-ti un CV.

Asta il lasi la angajator, nu copia.
Incearca si tu sa eviti sa iti mai dai datele de pe buletin asa usor. Unii ar putea folosi identitatea si CNP-ul tau in scopuri nu tocmai bune.

CV trebuie sa ai. Se numeste Curriculum Vitae in Latina si e practic un document in care prezinți niste date personale de ale tale (vezi sa scrii nr. de telefon sau email de contact) si informatii despre experienta ta.

Cere ajutorul cuiva sa completezi acest CV si trece ce ai lucrat pana la acum in el.

Legat de experienta. Tu, chiar, ce stii sa faci?

Ai 12 clase macar? Ai o meserie trecuta in diploma aia de absolvire?

Ca daca nu stii nimic si faci doar munca fizica, asteapta-te sa fii ciubucar toata viata.

Daca nu ti-a placut scoala si ai frecat menta la ore, cam asta e destinul tau.

Dar nu dispera. Exista o solutie pentru tine.
In loc sa iti fuți banii pe bere si alte prostii, cauta si tu sa inveti o meserie sau o abilitate. Lumea te angajeaza doar daca ai o valoare de oferit.

Asa ca urmeaza un curs. Vezi sa fie acreditat si ce inveti sa fie aplicabil. De exemplu programare sau te poti face tamplar. Sunt convins ca exista cursuri pentru orice.
Evident, trebuie sa si vrei.

Majoritatea ignora partea asta si isi continua viata mediocra, dar sau vina pe altii pentru lipsurile lor laughing.

Dar noi credem in tine!

Hai ca poti Adi!
Poti mai mult decat sa fii un ciubucar!

Bafta si noroc la gasit de jobwinking
Fa-ti CV.

| ZeulMuschilor a răspuns:

Baga-te la paza aia sigur te primesc. Nici 8 clase nu trebuie sa ai acolo dar e boring si nu inveti nimic totusi daca bagi fara liber luna de luna castigi bine

| A18ndr a răspuns:

De ce ești și câți ani ai? Poți încerca la glovo/uber/paznic. Ai studii?
Dacă ai bac-ul luat te pot ajuta eu. Depinde ce vârsta ai

| A18ndr a răspuns (pentru A18ndr):

De unde esti**