| Adi1987 a întrebat:

Deci ma simt batut de soarta, am 20 de ani, am terminat liceul in anul 2022 si din luna august pana in ziua de azi aproape de un an imi caut un loc de munca si am mers in vreo 20 de locuri pana acum din care doar in 3 locuri m-au primit, prima data am mers undeva in constructii si m-a tinut doar o zi si m-a trimis acasa si mi-au dat 50 de lei in luna octombrie dupa a venit craciunul nu am mai fost nicaeri, in ianuarie am mers la o ferma de pui si acolo tot zi m-au tinut o zi si m-au trimis acasa si mi-au dat tot 50 de lei parca, am tot cautat si in februarie am fost tot undeva in constructii dar acolo am mers la o curte si am lucrat acolo cu inca 2 persoane am mai mers si in deplasari, am ridicat niste saci de ciment, la mutat niste scanduri, am carat niste lemne cu roaba, am montat niste schele mai multe, acolo m-au tinut o saptamana si m-au trimis acasa si mi-au dat 500 de lei pentru ca am lucrat o saptamana in curte, astia m-au tinut o saptamana si din luna februarie tot caut loc de munca am facut atatea drumuri, am sunat, am mers pe la firme, am facut cereri, au zis ca ma suna nu m-a sunat nimeni, daca le dau mesaj se uita si nu raspund, daca ii sun si vorbesc cu ei imi spun ca ma suna si nu ma mai suna, o bataie de joc nu stiu ce sa mai fac, nici numai sunt anunturi cu locuri pe care le caut eu.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In agricultura sau la sere de legume si fructe ai cautat?
Ca este permanent nevoie de muncitori, agricultori, oameni la prasit, la cules, la sadit, la fertilizat, la plantat pomi fructiferi, sau strans legume, fructele samd.

| Adi1987 explică (pentru Violleta2022):

Caut doar la mine in oras, nu merg in Germania.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Adi1987):

De Romania vorbeam si eu, nu de tari straine, ca nu te-am trimis la cules de capsuni prin Spania, ci local, in orasul sau comuna ta.

In orice caz, sunt contrariata de ce nici o firma nu te tine mai mult de 1 singura zi la munca, apoi te plateste si te pune pe liber?
Care este cauza reala, de ce nu te vor?

| Adi1987 explică (pentru Violleta2022):

Multi au zis ca ma misc incet, altii nu au zis nimic doar au zis ca m-am descurcat pentru ce 'trebuie' si ca ma suna, sau doar mi-au luat interviu si ca ma suna, in alte locuri m-au intrebat daca am probleme de sanatate am zis ca nu, intr-o zi ma asteptat unul cu masina si era mai la deal de mine si m-a vazut cum merg, cum ma urc in masina si nu m-a luat si mi-a dat 50 de lei sa imi plateasca drumul dar nici nu a vrut sa ma duca la o proba sa vada ce pot pur si simplu nu a vrut sa ia ca cica din cauza la cum ma misc imi venea sa ii crap capul, in alta zi mi-a dat unu mesaj sa vin sa ma intalnesc cu el si mi-a zis ca ziua urmatoare o sa ma ia el cu masina sa ma duca undeva la un bloc in constructii sa ajut meseriasii si peste cateva ore imi da mesaj si imi spune ca nu e in oras ca ma suna el cand sa vin si nu ma mai sunat

| sierra1 a răspuns:

Văd că-n construcții nu-i de tine (m-au tinut o zi si m-au trimis acasa si mi-au dat tot 50 de lei) așa că ar trebui să cauți ALTCEVA la care te pricepi și iți place.

Care-o fi domeniul, spune-ne tu!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ma simt batut de soarta. Soarta care să te bată, nu există. Asta este scuza ta. o bataie de joc. Iar bătaie. Nu te bate nimeni. Ți-e foame? Nu. Dacă ți-ar fi foame ai găsi. Postește 48 de ore și mergi la căutat. Așa ai șanse să găsești.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când un anume angajator îți zice că te va căuta el, exista marea posibilitate sa nu o mai facă, deoarece daca avea nevoie de personal, te angaja pe loc.
Să știi că existe multe anunțuri cu locuri de munca în construcții, unele oferind chiar și cazare pentru cei din provincie sau zonele limitrofe.
Îți recomand să cauți pe anunțul.ro.

| Adi1987 explică (pentru anonim_4396):

Foarte multi mi-au zis ca ma suna si nici unul nu ma mai sunat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă ca pasnic!