Întrebare recomandată | ComanAndreeaIulia a întrebat:

Deci,stiu ca e ciudat, dar cum imi conving parintii sa imi ia caine? Nu ar fi problema de spatiu, chiar daca stau la bloc si nici ca ar sta singur.Am mai avut animale si eu aveam grija de ele.In plus, mereu fac chestii prin casa.ai mei mi au promis mai demult ca imi iau si de astea, tata nu cred ca e chiar impotriva, dar mama da.

8 răspunsuri:
| RoBByi96 a răspuns:

Convinge-i ca daca iti ia un catel, te vei responsabiliza mai tare, si promite ca vei avea grija de el de parca ar fi sora/fratele/copilul tau.

| Kenya a răspuns:

Nu e ciudat. Totusi daca stai la bloc ia unul mai mic. Si trebuie sa stii ca un caine e responsabilitate mare.Nu e chiar asa usor.Gandeste-te bine inainte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa si tu cum am facut eu, il iei, il duci acasa, si cand il vede, surpriza, nu are ce sa mai comenteze.

| ComanAndreeaIulia explică (pentru Kenya):

Am mai avut un caini, dar de cand a murit walter, imediat dupa ce l am luat de la canisa, nu au mai vrut.

| Georgiii2000 a răspuns:

Sa ai un caine e o mare responsabilitate trebuie sa ii dai sa manance sa te joci cu el sa il scoti afara sa isi faca nevoiile. si cand vom incepe scoala esti sigura ca vei avea timp de el? daca esti sigura ca vrei roagati parintii si spune-le ca e singurul lucru pe care til doresti!
Succes! Toate cele bune! :*

| GheorghiuIoana a răspuns:

Buna! Si eu am intampinat exact aceeasi problema, numai ca la mine era invers. Tata nu vroia, iar mama era cam de partea mea. La inceput (inainte sa il iau) mi-a zis ca il da afara din casa daca il vede. Nu exagerez, fix asa mi-a spus. M-am intalniit cu respectivul vanzator si l-am cumparat(tin cont sa spun ca eram cu mama mea de fata). L-am adus acasa, si ce-i drept, tata nici nu a vrut sa se uite la el. Timp de o saptamana, catelul a stat numai in camera mea. (De obicei cand plecam la scoala, catelul incepea sa planga la usa camerei mele deoarece era foarte mic si nu suporta sa ramana singur). Pana cand, intr-o zi cand am venit de la scoala, l-am gasit pe tatal meu impreuna cu catelul pe care il cumparasem in sufragerie. Am fost foarte mirata de ce am vazut, iar replica tatalui meu a fost,, I-am dat drumul din cauza ca a inceput sa planga si imi era mila de el,,. Asa au trecut zilele si astazi, dupa 8 luni catelul inca exista in casa, iar tata se intelege atat de bine cu el, incat si dorm impreuna laughing.
Cam asta a fost povestea mea. A ta nu stiu cum va fi, dar, indiferent de ce iti spun parintii, tu da-le motive foarte multe sa nu ne indoiasca de responsabilitate de care esti capabila. De obicei, parintii nu vor catei sau animale la bloc din cauza ca ba fac mizerie, ba fac par, etc. Dar, daca te vad ca esti ambitioasa, nu iti vor spune nimic, sunt sigura de asta.
Usor nu va fi... E mult de munca atunci cand ai un catel, dar nu e imposibil

| IonuţR1995 a răspuns:

Roaga-te mai mult timp de ei. Cu un animal mereu o sa fie mai greu prin casa, mai ales daca-ti iei un pui. Dar mai bine, daca tatal tau e "veriga slaba", "ataca-l" pe el si convinge-l. Ce-o sa faca mama ta daca se trezeste cu tine si cu un catel in brate? O sa fie putin suparata, dar dupa o sa-i placa si ei. Pentru ca un caine, poate face multe pentru o familie.
Iar daca ai mai avut, inseamna ca n-au fost probleme.

Mult succes, si sa ai grija de viitorul animal de companie!

| Amegadaisuki a răspuns:

Pai le zici Mama tata sti atunci cand ai grija de un animal inseamna ca esti responsabil si tit ca eu sunt responsabila deci va rog luatim un catelusi pentru ca mi doresc foarte mult si sunt sigura ca il pot itretine big grin