| Menta a întrebat:

Dragi colegi, eu si mama mea aveam o relatie mama-fica extraordinar de buna, pana acum o saptamana, cand la noi in casa au venit "ei" Adica viitorul sot al mamei mele :-W Bun, sa continuam, a venit la noi in casa ca toti copii lui (2 o fetisa micuta si dulce si un handralau) A venit in vizita Dar a fost mai mult o inspectie Sa plimbat in toata casa cautand parca ceva, un defect, sau nu stiu nici macar nu am putut sa il privesc in ochii, si eu biata de minelaughing plang de vreo 2 zile...si am uiat sa mentionez ceva : se a muta la noi Am nevoie de ajutor...nu stiu ce sa fac. Dau fundoi la cel mai bun raspuns Mutumesc :X, Cu Drag Lau

Răspuns Câştigător
| Youmakemewannadie a răspuns:

Lasa`ma sa incep prin a te compatimi, saracuta de tine, nu as vrea sa fiu in locul tau sad! Acum, sa fim seriosi, e clar ca tipul asta vrea sa se foloseasca de mama ta[si de casa ei], nu? Lui ii convine sa vina la voi in casa[cu tot cu plozi], sa isi ia si femeie care sa-i calce, sa-i spele, e. t. c. TREBUIE SA VORBESTI CAT MAI REPEDE CU MAMA TA.Pana nu e prea tarziu.Ai putea sa apelezi si la alte rude care sa o sfatuiasca si de altfel ai putea sa vorbesti cu viitorul tau... inlocuitor de tata... si sa-ti spui punctul de vedere.MULTA BAFTA, iti tin pumnii!

19 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dragă Menta (sau Mentă?), tu nu primeşti drept de vot în ceea ce priveşte viaţa mamei tale.
Faptul că menţine o relaţie mamă-fiică extraordinară cu tine şi că te întreţine denotă faptul că te iubeşte şi eşti importantă pentru ea.
Totuşi, având în vedere că-şi face datoria faţă de tine (spre deosebire de un număr foarte mare de mame singure care nu se ocupă de asta!) are la rândul ei dreptul de a-şi reface viaţa după ce, dintr-un motiv sau altul, tatăl tău a plecat din viaţa ei.
Este dreptul ei şi, după părerea mea, foarte bine face că uzează de acest drept şi, mai mult, este o fiinţă norocoasă pentru că, de cele mai multe ori, bărbaţii fug de femeile care au deja un copil minor dintr-o relaţie anterioară.
Faptul că viitorul soţ al mamei tale nu a făcut stânga-împrejur când a aflat de existenţa ta denotă faptul că-şi doreşte foarte mult să fie cu mama ta şi te va accepta şi pe tine.
Totuşi, faptul că îi insulţi fiul şi probabil viitorul tău frate vitreg numindu-l hăndrălău mă face să mă îndoiesc de maturitatea ta şi de capacitatea ta de a-i respecta mamei tale dorinţele.
Dacă fratele tău vitreg ar spune despre tine că eşti o piţipoancă ţi-ar conveni? Ceva-mi spune că nu!
La naiba! L-ai văzut o dată şi deja i-ai pus o etichetă superficială. De ce? La urma urmei nici el n-are de-ales că taică-su a decis să se însoare cu mama ta!
Eu mă îndoiesc că a fost în inspecţie căutând un defect ci mai degrabă aşa ai interpretat tu de fapt căutând tu un defect viitorului soţ al mamei tale.
Dacă mama ta şi bărbatul cu doi copii se înţeleg foarte bine iar tu vii cu o atitudine de genul ăsta, TU vei deveni principalul factor de conflict în casa aia, or nu cred că-ţi doreşti asta pentru mama ta.
Sfat? Vezi-ţi de treaba ta şi respectă-i decizia de dragul relaţiei minunate pe care spui că o aveţi.
Până la proba contrarie (când viitorul ei soţ sau viitorul tău frate vitreg îţi vor face în vreun fel rău) mi se pare aberant să le pui etichete şi să gândeşti atât de urât la adresa lor.
Te-ai gândit poate că şi din viaţa lui a plecat soţia într-un mod similar în care a plecat tatăl tău din viaţa mamei tale?
@Youmakemewannadie: Viaţa într-un cuplu e mult mai complicată de-atât iar viaţa unei persoane (indiferent de sex) divorţate e mult mai cruntă decât ai putea tu să-ţi închipui!
@mddx: Nu mai băga prostii în cap fetei. Omul vrea să se căsătorească cu maică-sa şi vine în inspecţie ca să fure?! Tu te-auzi ce spui?
@Japan: Ceea ce spui tu ar fi fost mai mult decât ok dacă situaţia ar fi avut ea însăşi probeleme, ceea ce nu e nici pe departe cazul acum.
@tyana: Ai folositor şi stupid în acelaşi timp de la mine. Folositor pentru prima parte a mesajului (prima treime) şi stupid pentru tot restul. Te-ai gândit poate că omul ăla a pierdut casa în urma divorţului? Nu de alta dar legea apără din toate încheieturile femeile chiar şi atunci când n-au dreptate!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

@tyana: Da' de când şi până când stabileşti tu ce drepturi am eu şi ce nu? Nu am niciun drept să spun adevărul? Asta e realitatea!
Lui Menta nu i-a făcut niciunul dintre cei 3 noi oameni (viitorul tată vitreg şi cei doi fraţi vitregi) rău în vreun fel dar ea îi caută deja defecte unuia şi-l jigneşte în mod gratuit pe viitorul ei frate vitreg numindu-l hăndrălău. Şi, deşi nimeni n-a deranjat-o, doar ce vrea ea contează şi nu poate pricepe faptul că maică-sa mai are nevoie şi de altceva în afară de fiică.
"Nu sunt de acord cu fapul ca un copil dintr-o alta casnicie poate constitui un handicap in a-ti reface viata" - pe bune?
Te sfătuiesc să citeşti ce scrie aici: http://www.desprecopii.com/info.asp?id=825 în legătură cu ceea ce spuneai tu că ocupă copiii mereu locul I.
Când se întâmplă asta, mereu se destramă căsniciile iar bărbaţii ştiu asta în mod instinctiv şi de aceea fug de femeile care au deja un copil dintr-o relaţie anterioară!
@alexeanca: Nu ştiu câţi ani ai şi de câtă vreme umbli pe-aici dar dacă studiezi categoria asta ai să observi că în general în conflictele copil-părinte sunt tentat să ţin cu minorul pentru că, într-adevăr, de cele mai multe ori familiile din România se comportă ca dracu' cu copiii lor iar asta e o realitatea pe care nu ştiu până când o să ne mai chinuim s-o ascundem.
În altă ordine de idei, însă, când vine vorba de refacerea vieţii unuia dintre părinţi, pur şi simplu copilul nu primeşte drept de vot indiferent ce crede despre asta. Dacă părintele se recăsătoreşte nu înseamnă că acesta încetează a-i mai fi părinte.
Da, pot înţelege situaţiile în care tatăl vitreg/fratele vitreg sau cine-o mai fi s-apucă să bată copilul sau să-l abuzeze emoţional. Da dom'le... în cazul ăla e de porc. DAR, strict în cazul de faţă domnişoara Menta nu păţeşte nimic din toate acestea şi, prin urmare, ce spune @mikiavion este cât se poate de corect. Nu te deranjează, tu nu trebuie să-l îndrăgeşti (e şi firesc să nu se întâmple asta prea curând) dar trebuie să-l respecţi prin asta arătând respect pentru decizia mamei tale.
"Individul ala e musafir in casa lor si ar trebui sa mearga pe varfuri sa nu deranjeze pe nimeni" - Eu când spun că femeile sunt în 99% din cazuti egoiste şi egocentriste mi se sare cu stupizi. Păi bine măi alexeanca şi în cazul aplicării unor idei de tipul celor spuse de tine omul ăla cum se simte? Ah... sau pentru tine şi cele ca tine asta nu contează că doar plozii mucoşi, imaturi şi superficiali contează în ecuaţia asta, nu?
@Menta: Nu ai un temperament nesimţit. Poate doar puţin coleric. Totuşi, abordarea ta în această situaţie este foarte egoistă. Nu e o crimă să discuţi subiectul cu mama ta (mai ales că spui că ai cu cine) dar să nu care cumva să insişti în mod deosebit că nu-ţi place individul căci mai devreme sau mai târziu vei avea de suferit atât direct cât şi indirect pentru că te-ai opus ca mama ta să-şi refacă viaţa.
Salutări.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

"Ce nu inteleg cum un tip poate sa creada ca un copil poate fi o piedica in calea fericirii unei femei?! [...]
Apropo am 15 ani si nu umblu de mult timp pe aici din simplu motiv ca n-am timp de pierdut."
E firesc la 15 ani şi mai ales atunci când ai trăit şi trăieşti în puf într-o familie perfectă să gândeşti aşa.
Când ai să mai dai piept cu realităţile, o să-ţi reconsideri poziţia.
Nu o să mai intru în contradicţii cu tine alexeanca din simplul motiv că prin ochii tăi de la 15 ani ai dreptate şi e firesc să vezi lucrurile aşa dată fiind situaţia.
Când mai creşti, mai discutăm.
Salut.

| tyana a răspuns:

Mama ta are dreptul sa isi refaca viata insa tu ar trebui sa fii mereu pe primul loc. Asa ca profita de faptul ca aveti o relatie buna mama-fiica si stai de vorba serios cu ea.
E posibil ca o femeie indragostita sa fie putin orbita de sentimente si sa nu vada adevarul.Comportamentul lui si mie mi se pare lipsit de bun simt:nu mergi in casa altcuiva sa o inspectezi, chiar daca o sa traiesti acolo. O sa ai timp pe parcurs sa te familiarizezi cu noua locuinta, nu? Iar el se presupune ca e indragostit de mama ta, asa ca mediul in care ar urma sa traiasca nu ar trebui sa conteze foarte mult. Oricum gestul lui nu e deloc de apreciat.
Dar el nu are casa? Un barbat adevarat isi puna el la dispozitie casa, nu femeia.

| tyana a răspuns:

@kongeriket laughingma amuza felul pueril prin care crezi ca ma taxezi din simplu motiv ca nu esti de acord cu mine, votandu-ma cu stupid.
Pai daca respectivul si-ar fi pierdut casa iar o doamna cu inima mare il ia la sanu-i, cu ce drept ii mai si inspecteaza locuinta? Te multumesti cu ce pica la o adica, nu mai faci si nazuri.
Fetita asta e normal sa isi simta mediul invadat si are tot dreptul sa isi exprime nemultumirea macar aici, daca in realitate nu va fi ascultata.
Nu sunt de acord cu fapul ca un copil dintr-o alta casnicie poate constitui un handicap in a-ti reface viata, citez din tine:" este o fiinţă norocoasă pentru că, de cele mai multe ori, bărbaţii fug de femeile care au deja un copil minor dintr-o relaţie anterioară."
Banuiesc ca esti foarte tanar si nu ai experimentat placerea de a fi parinte ca in niciun caz nu te-ai exprima atat de usor in legatura cu acest subiect.
"Faptul că viitorul soţ al mamei tale nu a făcut stânga-împrejur când a aflat de existenţa ta denotă faptul că-şi doreşte foarte mult să fie cu mama ta şi te va accepta şi pe tine." Nu ai niciun drept sa faci un copil sa se simta o piedica in viata mamei, mai ales acum la varsta la care are nevoie de toata dragostea si atentia ei.Iti garantez insa ca in inima unei mame copilul va fi mereu pe primul loc iar barbatii ce vin in viata unei femei, dupa copil, vor ocupa automat un loc secundar.

| alexeanca a răspuns:

Mama ta da dovada de egoism daca pe langa tipul ala dubios ce e clar ca e interesat doar de casa, iti mai aduce pe cap si copii individului. Vorbeste cu ea si trezeste-o la realitate. Tu esti cea mai importanta nu individul ala.
@kongeriket te stiam un tip inteligent ce e cu tine? Faci niste aprecieri de toata jena, ba te mai trezesti si comentand ceea ce au raspuns ceilalti! Un copil e un dar de la Dumnezeu, parintii mei se uita la mine ca la un miracol si tu imi spui mie ca la un moment dat eu as putea fi considerata o piedica in calea fericirii mamei mele? Ma lasi! Individul ala e musafir in casa lor si ar trebui sa mearga pe varfuri sa nu deranjeze pe nimeni nu sa faca pe inspectorul sef.Pfff ce idei aveti mai frate!

| alexeanca a răspuns:

@kongeriket femeile sunt "egoiste si egocentriste" iar barbatii putin mai mult misogini?
Cred ca intr-o familie copilul e cel mai important, cel putin in familia mea asta am simtit.Si orice parinte intreg la minte gandeste la fel.Nu dai viata unui copil ca apoi sa-l chinui.Adevarul e insa ca asta se intampla doar in familiile inteligente! Intr-o familie inteligenta un barbat nu se va simti pe locul doi daca o femeie isi iubeste si protejaza copilul.Va participa si el cu tot sufletul si va admira devotamentul si daruirea mamei.
Consider ca prin ce a spus @tyana ti-a acordat o mica palmuta orgoliului tau de mascul si de asta esti atat de ofuscat.
Ce nu inteleg la tine e faptul cum de un tip inteligent poate sa creada ca un copil poate fi o piedica in calea fericirii unei femei?! E cea mai mare prostie!
Apropo am 15 ani si nu umblu de mult timp pe aici din simplu motiv ca n-am timp de pierdut.

| alexeanca a răspuns:

@kongeriket de acord!

| LeMotán a răspuns:

De cat timp se cunosc? Discuta deschis cu mama ta si zi-i sa mai astepte. Sa-ti dea putin timp sa te obisnuiesti. Am trecut si eu prin ceva similar si tipul nu era chiar asa cum credea mama. Doar ca i-a luat vreo 3 ani ca sa afle asta. Asa ca zi-i sa deschida bine ochii si sa cantareasca decizia. Macar bine ca se muta ei la voi si nu voi la ei, in caz de ceva ei pleaca. Si din cate stiu este o lege care spune ca bunurile dinaintea casatoriei, dupa 5 ani de casatorie devin bunuri comune. Chiar si locuinta. Asa ca mare atentie!

| xxdd a răspuns:

Cand o prinzi pe mama ta vorbeste deschis cu ea si spune-i ce ai obsevat. Poate acel barbat doreste sa fure ceva din casa si de aia e asa atent.

| Eva a răspuns:

Dupa cum te-ai exprimat, am inteles ca vizita asta a fost prima ocazie in care l-ai cunoscut pe viitorul sot al mamei tale, si ma intreb cat de apropiate sunteti totusi, tu cu mama ta, daca a ajuns atat de departe intr-o relatie fara sa te implice si pe tine. Poate am priceput eu gresit ceva.

| alonet a răspuns:

Tre sa fim serios si sa privim lucrurile si altfel... banuiesc ca mama ta e destul de tanara si gandeste-te ca si ea are nevoie de afectiune fizica (sa si-o puna din cand in cand) asa ca daca omu asta i-a picat bine la inima si la pat eu zic sa nu fi egoista si sa incerci sa o intelegi cat despre noul coleg de apartament te sfatuiesc sa ii prpui o iesire la sus si sa incerci sa il cunosti poate o sa iti placa de el si cine stie daca nu te combini cu el si atunci ditamai coparaiu, are si mama ta si si tu la pachet satisfacerea nevoilor afective si fizice

| ankutzik1475 a răspuns:

Pai daca ai o relatie buna cu mama ta ar trebui sa vorbesti cu ea si sai spui ce parere ai avut de viitorul tata sa-i spui toate nelamuririle si sa ajungeti amandoua la o intelegere. si in legatura cu viitorul tata eu cred ca s-a uitat asa prin toata casa pentru ca probabil ii place curatenia...

Nah asta e parerea mea sper ca te-am ajutat:* Bafta

| avoncosmeticecoordonator a răspuns:

Incearca sa nu il consideri vinovat pana la proba contrarie.
da-i o sansa. macar pentru fericirea mamei tale. nu tb sa il indragesti dar macar sa aveti o relatie civilizata si respectoasa de ambele parti. succes

| BoBoCeLL a răspuns:

Te sfatuiesc sa stai cu ochii pe mr.monkey si sa te consulti cu mama. Daca tipul iti pare dubios... poate are ganduri necurate happy. Si nu mai plange... o scoti la capat smug

| Menta explică:

... Dar, as vrea sa mentionez laughing ma gandesc la binele NOSTRU -eu si mama. Youmakemewannadie ai raspuns cel mai bine.Multumesc mult :X Cred ca o sa pun in parcatica sfaturile. Voastre MULTUMESC mult

| Menta explică:

. sunt o fire puternica am un temperament nesimtit [dupa mine]. si eu nu accept aproappe nimic, numai ce cred eu ca este bine, dar acum ...nu stiu ce sa fac

| madapisicuta22 a răspuns:

Pai incearca sa te gandesti si la mama ta nu numai la tine... daca se muta nu inseamna ca va lua hotarari cu privire la viata ta. incearca sa ai faci o surpriza si sa accepti decizia ei pup

| maya4you a răspuns:

Fa-o pe mama ta sa vada cat de naspa e tipu` si petrece mult timp cu ea ca sa vada ca nu are nevoie de companie...(eventual iti poti lua un catel)winking