| anonim_4396 a întrebat:

Hey..Nici nu ştiu cu ce să incep. Am o viață naşpa rău de tot. Din clasa 1, colegii isi bateau joc de mine ca sunt urata, si pana acum in a 11a nu le-a venit creierul la loc. Deci jur ca deja se aduna jignirile si cedez psihic, azi i-ar si-au batut joc, mi-a venit sa plang in clasa, dar m-am abținut, dar cand am ajuns acasa m-a bufnit plansul. Pur si simplu am crezut ca imi dau sufletu, si poate spuneți ca eu ma plang si nu se plang cei saraci fara mancare sau casa, si totusi chiar ei au mai multa demnitate si mai mult bun simt. La mine in clasa bogatii isi bat joc de cei mai fara posibilități financiare. Parintii mei, sunt si mai de tot. Am un frate mai mic pe care acum il apuca hormonii si injura si se poarta oribil, asa pitic cum e dă in mine si imi doreste moartea etc, si mami tot nu il vede in stare de asa ceva ca sigur are el un motiv. Deci cateodata jur ca imi doresc moartea sa scape toata lumea de mine, de o povara..sunt urata, si asta e, nu cred ca e problema altora cum arat, asa m-a facut mama asa am iesit. Deci nici nu stiu cum sa va spun, ce ma doare mai tare..incerc sa par tare dar cateodata cedez si imi arat slabiciunea..sunt foarte sensibila chiar daca nu arat. Vreau sa merg mai departe pe o anumita facultate/meserie, si ma lupt, si chiar de aceea am ramas azi la ora, cand toti ceilalti au plecat, iar sunt de vina, ca trebuia sa plec cu toti, ca is obligata nu stiu ce. Pentru colegi si meseria de medic e de batjocorit. Deci pur si simplu cedez, nu stiu ce sa mai fac. Incerc sa ii ignor dar nu merge, i-am spus si dirigintei care ma incurajeaza, dar degeaba copii, copii raman. Problema e la mine, am un defect si acela ca sunt prea sensibila. Si nu vreau sa credeti ca cer atentie, pur si simplu vreau un sfat si vreau ajtuor, cu orice...mersi de intelegere.

Răspuns Câştigător
| Srians a răspuns:

Salut!
Iti recomand sa meditezi cateva minute/ore la vorba asta: "Oamenii vin si pleaca, tu ramai!''. Dupa asta vreau sa "vii" si sa-mi spui ce ai inteles.
Peste cativa ani tu nu iti vei mai intalni colegii decat foarte rar si va veti saluta pe strada si cam atat. Crezi ca vor mai putea sa se ia de tine ca esti "urata" sau ceva de genu? NU!
Pe de alta parte acum nu ai nimic de facut decat sa te dedici unui lucru si sa-l duci pana la capat, si nu ii lasa pe ceilalti sa te faca sa te abati de la acel lucru (eu merg cu un lucru impotriva tuturor indiferent daca am dreptate sau nu ( acum nu iti cer sa fii si tu la fel, dar cred ca ai inteles ce am vrut sa zic)). Daca nu te abati de la acel lucru nu ai de pierdut nimic, in schimb daca stai sa te iei dupa colegi nu vei face nimic. Vei fii prinsa intr-un loop in care iti va fi greu sa iesi.
In mare parte asa am fost si eu (probabil inca sunt in capul lor), dar eu sunt o fire destul de rece si nepasatoare, indiferenta, tacuta si m-a ajutat destul de mult sa trec peste astea. Inainte de liceu (poate in clasa a 8-a) am inceput sa devin asa pana atunci eram sensibil, plangeam din orice, timid si credeam ca lumea imi voia raul (destul de depresiv). Dar am inceput sa nu imi mai bat capul cu ce spun ceilalti si sa fac ce cred eu ca e bine. Acum chiar (sunt sigur) cred ca ceilalti imi vor raul (si eu ii enervez si vezi ce fete fac ) si imi place asta deoarece fac ceva bine si atata timp cat oamenii o sa continue sa ma urasca eu imi fac treaba bine.
Acum cum spui tu ca vrei sa medicina continua sa inveti si ia-le fata la final ca ai intrat si peste 10 ani o sa le arati ca nu ai stat degeaba ca ei si ca ai facut ceva.
Pana atunci nu mai ai decat sa induri (Daca induri inseamna ca nu te-ai predat lor si in final tu castigi, doar continua sa induri) si apoi iti poti vedea de treaba. Inca un an si 1 semestru pana la bac si apoi ai scapat de ei.
In legatura cu fratele tau el nici nu stie ce vrea nici macar nu stie cat de infricosatoare poate fi moartea. Asa ca nu il mai baga prea mult in seama.
Sper ca te-am ajutat intr-un fel sau altul.
Ps: Nu am raspuns la intrebare ca tocmai ce am facut contul si nu am optiunea sa pot raspunde la intrebari inca (cred ca nu o am). Am facut contul doar pentru a-ti raspunde la intrebare si de a te ajuta intr-un fel sau altul.
PPS: iti poti da seama dupa exprimari ca nu sunt o persoana prea sociabila sau indeajuns de pasatoare incat sa incerc sa fac ceva pentru altcineva in afara de mine. Am simtit empatie cu tine cand am citit ce ai scris pentru ca imi aduceai aminte de mine.
Scuze greselile de gramatica nu prea le am deloc cu limba romana stau in Romania dar in mare parte scriu si citesc in limba engleza.
Si ma descurc mai mult pe partea de real (matematica, fizica, reparat, construit sisteme, si pe partea de nutritie (bio-chime)).
PPPS: Scuze ca te-am facut sa te ingrozesti citind acest mesaj.
PPPPS:Sper ca te-am ajutat intr-un fel sau altul(cred ca am mai zic asta).
PPPPS:Nu esti urata deloc, ba chiar esti destul de frumoasa.
I'm looking forward to your reply.

| Srians a răspuns (pentru Srians):

Woah,cat am scris nu cred ca am scris atat nici macar la vreun test de cand am intrat la liceu. Plus cate greseli am, acum le-am vazut.

| Mihaelaaaa19 a răspuns (pentru Srians):

Am inteles tot si ideea si iti multumesc ca ti-ai facut timp, plus cont pentru a ma ajuta. A spus colega mea ceva de genul ca peste zece ani cand ne vom vedea eu voi fi inca in anul la medicina. Ma rog, iti multumesc inca o data. Din pacate statutul meu de junior nu ma lasa nici macar sa iti evaluez raspunsul, si statutul tau de junior nu ma lasa sa dau nici funda.

| Srians a răspuns (pentru Mihaelaaaa19):

Ma burcur ca te-am putut ajuta.Se pare ca pot empatiza cu cineva in ciuda celor spuse ce ceilalti colegi, rude, familie. Sper sa fii mai puternica in viitor. Poate vom mai vorbi candva si sa imi spui cum te-ai descurcat. I hope you'll start to have good days. happy

| Mihaelaaaa19 a răspuns (pentru Srians):

Pana la urma urmă am reusit sa iti dau funda, se pare ca telefonul meu avea virusi. Am rezolvat. Si mersi din nou pentru cuvintele de încurajare. Si se poate empatiza cu oricine daca chiar iti doresti si cealalta persoana vrea acelasi lucru, zic eu, la mine e problema ca doar eu incerc si îmi doresc să ma inteleg cu toti, chiar si cu cei care isi bat joc, dar gata ca ma plâng cam mult laughing Noapte buna happy (întrebarea am sters-o fiindcă nu stiam de ce nu îmi merge telefonul si decat sa trimit porcarii sau aceeasi chestie de 10 ori, mai bine asa).

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E amuzant ca fix despre un subiect ca al tau am un proiect de prezentat maine la facultate.
Daca tu esti in poza, iti spun sincer ca esti chiar frumoasa. Daca te vezi altfel e din cauza idiotilor alora care ti-au indus ideea asta, dar tu urata chiar nu esti.
In cazul tau ar fi nevoie de ajutor specializat ca sa-ti dea sfaturi bune sa treci peste si totodata sa nu ramai cu traume.
Daca nu-ti permiti tu sau parintii tai un psiholog, si cel al scolii e o varianta.

| Mihaelaaaa19 a răspuns (pentru Adry05):

Amuzant e ste ca si mie la teză a cazut acelasi subiect la partea creativa, mai exact "clasa mea este colectiv" chiar m-am eliberat. Multumesc, da eu sunt in poza.da' frumoasa fizic nu ma vad, deloc, la suflet, toti sau macar majoritatea suntem frumosi, si ideea e ca fizicul ar trebui sa nu conteze dar in ziua de astazi, pentru unii conteaza 90% sau chiar mai mult nu stiu, imi dau cu parerea. Stiu ca trebuie sa ma concentrez momentan doar pe mine si pe ceea ce vreau sa urmez mai departe si sunt constienta, dar e usor de spus dar de practicat e mai greu. Dar fara putina durere nu stim cu adevarat ce este viata sau pur si simplu nu ne dam seama de fapt ce am castigat indurerand atata. Multumesc mult si bafta la facultate❤

| Adry05 a răspuns (pentru Mihaelaaaa19):

Imi dau seama prin ce treci si imi pare tare rau ca pari o persoana extraordinara si nu inteleg ce au idiotii aia cu tine. Sa speram ca urmatorul tau colectiv o sa stie mai bine sa te aprecieze la adevarata ta valoare. Si sincer ar trebui sa te vezi fiindca esti, ai o frumusete asa dulce si gingasa, ceea ce e destul de rar in lumea asta plina de acid laughing) Daca mai vrei sa discutam sau ai nevoie sa te descarci poti sa-mi scrii oricand in privat sau unde vrei. Stiu ca nu te ajuta cu mare lucru dar eu iti urez, daca nu mai vorbim, sa fii tare, sa nu te lasi calcata in picioare si sa folosesti asta pentru a-ti intari caracterul si nu pentru a te demoraliza. Ei sunt frustratii si aia slabi in ecuatia asta, in niciun caz tu. Tu ai suficienta putere sa stii ca nu trebuie sa ranesti o alta persoana, ei sunt suficient de ignoranti sa nu poata face distinctia asta si sa nu poata realiza cat rau fac prin `amuzamentul` asta tribal

| cristi202 a răspuns:

Eu personal cred ca ar trebui sa nu te mai gindesti atit la ce spun colegii despre tine, si sa te uiti mai mult in oglinda, ca sigur ai ce vedea acolo.
Dar, orice ar fi, hai sa iti spun un secret. Nu conteaza cum arati. Chiar nu conteaza. Si nici ce ai sau ce nu ai. Eu fac parte dintr-o familie saraca. Sora mea a fost intotdeauna mult mai iubita si de parinti, si de cunoscuti, decat mine. Si eu chiar am fost urit. Eram slab, cu fata trasa, si unii chiar si pe strada rideau de mine. Dar... si din fericire exista un mare dar aici, altceva conteaza. Cind am descoperit acel ceva, viata mea a luat o turnura surprinzatoare. Despre ce e vorba? Despre tine, numai despre tine, despre atitudinea ce o ai cu privire la tine. Despre cum te vezi, despre ce crezi despre tine. Si cred ca asta ar trebui tu sa schimbi. Sa intelegi ca esti om, ca esti unica, ca, oricum ai arata, ai o multitudine de alte lucruri bune in tine ca fiinta, ca ceea ce e cel mai bun, nu sta in ambalajul pe care ceilalti il vad fara sa se uite la interior, si asta nu poti face decat analizindu-ti intreaga viata si descoperind tot ceea ce este bun in ea, tot ceea ce te caracterizeaza in bine, toate talentele tale, tot ce sti sa faci, toate calitatile tale.
Eu cand am inteles cine sunt, de ce sunt in stare, cand mi-am schimbat atitudinea despre mine in una pozitiva si nu am mai tinut seama de ce zic ceilalti, de atunci am inceput sa imi fac prieteni, si relatiile cu cei din jur s-au schimbat mult in bine. Pentru ca mult mai mult conteaza cine esti decat cum arati. Si daca stii cine esti, oamenii vor aprecia intotdeauna ceea ce esti.
Poate ca ar trebui sa cauti o carte care pe mine si pe multi altii i-a ajutat enorm. E vorba de "Pregatirea pentru adolescenta" de James Dobson. James Dobson e un psiholog crestin renumit american, specializat pe problemele tinerilor, si cartile lui sunt recunoscute pe plan mondial. O poti gasi aici: https://www.okazii.ro/......190646810, sau noua la http://gramma.ro/produse/m1/1816/50/104/Pregatirea-pentru-adolescenta

| anonimg a răspuns:

Este normal sa fim sensibili. Si niciodata nu trebuie sa ne innabusim aceasta calitate si sa facem loc defectelor de caracter rapunzand cu aceeasi moneda sau purtandu-ne la fel fata de cei ce ne fac raul. Si Dumnezeu este sensibil.
Dar ca sa devii imuna in fata acestor virusuri si bacterii pe doua picioare -care se numesc colegi sau familie-, trebuie sa te apropii de Dumnezeu. Daca pe genunchi in rugaciune, in intimitatea ta, in gand sau cu voce tare, si in cuvintele tale, vei cere ajutorul lui Dumnezeu, il vei primi. Doar in felul acesta, atunci cand vei ajunge in prezenta oamenilor, ei isi vor vedea defectele de caracter si vor rosi. Vor mai fi poate cate unii care vor mai incerca sa mormaie cate ceva; dar cuvantul lor nu va mai avea putere.
Nu cauta sa-ti scoti dreptatea, si nici nu te certa cu nimeni. Dumnezeu a spus: "Cine asupreste pe sarac, batjocoreste pe Ziditorul sau, dar cine are mila de cel lipsit, cinsteste pe Ziditorul sau." (Proverbe.14:31) Deci nu tie iti fac ei rau, ci lui Dumnezeu. Lasa aceasta chestiune pe seama lui Dumnezeu. Adu aceasta problema inaintea Lui si asteapta raspunsul Sau. Vei vedea cum vor trece si ei, rand pe rand prin depresie. Oricum, in sufletul lor ei sunt goi -fara nadejde si fara speranta; si isi umplu acest gol cu lucruri de nimic stricandu-si tot mai mult caracterul.
Tu dar, prinde-te de Dumnezeu si nadajduieste in El. Caci in aceasta gaseste placere El, si lucrul acesta ne este si noua de folos.
Nu mai privi la oameni, si nu mai baga in seama etichetarile lor. Daca Dumnezeu te iubeste, ce putere mai au manifestarile urate ale semenilor? Nu te certa cu ei, si nici sa nu-i urasti; mai degraba sa le plangi de mila, pentru ca in curand le vei vedea plansul si scrasnirea dintilor cand vor vedea ce au pierdut din pricina caracterului lor defectuos pe care au refuzat sa si-l schimbe, din pricina lipsei lor de sensibilitate.
Cat este de adevarat ca tu si cu mine existam, tot atat de adevarat este ca aceste lucruri li se vor intampla, si le vei vedea cu ochii tai! Si daca membrii familiei tale nu vor deveni si ei sensibili, mi-e teama ca si ei vor avea aceeasi soarta.

| NubleReapper a răspuns:

Hei,moartea nu este o solutie,incearca sa faci misto tu de ei,sa ai mai multa incredere in tine,(sa nu iti pese de opinia altora),incearca sa fii nepasatoare!
Apucate de sport, citeste, dezvolta-ti cultura generala si te asigur eu ca nimeni nu o se se mai ia de tine daca vede ca esti plina de incredere in tine si ca nu iti pasa de ce zic ei!
Crezi ca daca iti plangi de mila o sa schimbe ceva, NUU
Doar traieste-ti viata asa cum vrei tu, fa lucrurile care te fac fericita.
Bafta!