| doctoru_5476 a întrebat:

Dragi prietenii, ca sa stiti adevaru pentru ca vam bagat in ceata si nu stiti cine scrie, tatal, fata sau,. ie adevarat ca de la uni am avut de invatat de la alti nu, pe multi vam deranjat pe alti nu, dar vreau sa stiti ca pe toata perioada a fost un caz de diperare si la ora actuala la fel da sint tatal si tot ce am scris si am cerut sfaturii a fost sa vad unde am gresit finca ma simt vinovat si disperat. So iau cu inceputul pe scurt, fata cum am spus cuminte sirguincioasa a invatat bine mereu am incercat mereu sa ii creez tot felul de conditii dupa putere eu lucrind in constructii iar sotia casnica, in clasa a3-4a multi copii de la noi de la tara nici nu stiau cei ala calculator si fata mea avea si m-am bucurat mereu ca pot sa ii iau feti mele aproape tot ce avea nevoie. Iam tat toata increderea mea si am incercat sa fiu cel mai bum prieten al ei ma rog ca sa nu mai lungesc vorba in clasa a9 a plecind la orasi le scoala sa inprietenit cu un baiat de 20 anii dupa cum stiti cei care ati citit, am zis ca ie ceva normal sa aive un prieten dar tot odata am vorbit mereu cu ia cai bine sa aive un prieten si sa vie cu iel sal vedem si noi eu sa vb cu iel ca asa-i bine asa a facut a venit a venit am vb cu iei spunindule cas de acord cu relatia lor dar atit deocamdata si in viitor vom lua o decizie cu cei mai bine de facut, pina intr-o zi cind fata nu mai vrea sa vie acasa si imi spune ca s-a mutat la iel si nu mai vine acasa, Atunci a inceput calvaru, le-am dat tel am incercat din rasputeri sa ii explic ca nu ie bine ce face si sa vina acasa si relatia merge dar nu a vrut, ma facuse sa cred ca asta ie si isi va da seama mai tirziu si sa aceptam sitoatia pe baiat il aceptam ca copilul nostru si gata dar zicindui ca noi sintem parinti cere raspundem de ia, parinti lui nu au vrut odata sa vb ci noi necunoscindui niciodatasi trebui sa fim precauti sa spunem la politie ca fata noastra ie la domicilu lui si sintem de acord, mama lui si cu iel au inceput sa ne jigneasca cum ar fi ati crescuto pina acum acum o cresc eu si mai grav ca daca ma duc la politie ma reclama ca m-am dat la fata mea, atunci am inteles ca nu-i bine si m-am intilnit cu iei am vrut sa ii cer explicatie si am ajuns sa ne batem si am loat amindoi amenda de deranjarea linistei publice, am ajuns si la politie cu un asistent maternal de la primarie in care nea sfatuit ca daca lom fata fortat s-ar putea sa se omoare sau etc.si am ajuns la o intelegere ca sa tina relatia si acasa si la iel dind declaratie ca vine acasa, a trecut 3 zile cu rugamint sa vie si nu a vrut jignindune si spunindune fel si fel de vorbe ca fraiere si asa nu o mai vezi, m-am dus la politie din nou si am redeschis reclamatia, si la tribunal dindul pe iel si maicasa in judecata, ca atare iel ma ameninta ca nu am ce sa-i fac si ma are inregistrat ca am fost de acord. Acum astept sa vedem cum ne ajuta legea, fata nu vrea sa mai vb cu noi zicind ca sintem contra iei si nu vrem sa fie fericita. Sper ca nu vam sparat foarte rau si nu sint asa de scolit greseli facem toti dar disperarea ie grea. Dupa 16 ani sa pierzi copilu deodata vazind ca se distruge ie foarte greu am inbatrinit cu 10 anii in 15zile consider ca am trait degeaba si eu si sotia sintem disperati distrusi eu find mai mult ca am avut incredere totala... sper ca ma iertati de bataile de cap care vi lea adus si sfaturile voastre face foarte mult vazind greselile unui tata care plinge de durere,,, Multumesc si scuzatimi scrisu,,

Răspuns Câştigător
| Barajag a răspuns:

Aceasta poveste este dureroasa si trista intr-adevar, noi fiind, vom ajunge sa plangem dupa copii nostri si asta din cauza ca, tot ce se intampla in tara noastra a luat o intorsatura cumplita(prea multa libertate dauneaza celor tineri), copii nu mai stiu de respectul fata de parinti, sunt inocenti si independenti, chiar daca peste cativa ani isi vor da seama de greselile pe care le-au facut in trecut. Ce pot spune este sa ai rabdare, sa urmaresti evolutia relatiei fiicei tale cu prietenul ei, sunt sigura ca intr-o buna zi fata ta isi va da seama si poate va si regreta ca nu te-a ascultat, in rest, imi pare foarte rau pentru ca suferi si asta mai ales ca esti un parinte care ii vrea tot binele din lume.Bafta!

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si eu sunt parinte, e adevarat am baiat si nu stiu exact cum as fi reactionat, daca as fi fost in locul tau.
Mentin tot ce-am spus in raspunsurile anterioare si va spun ca, in situatia prezenta, cel mai bine este sa asteptati hotararea instantei de judecata.
Pana la terminarea procesului cred ca ar fi bine sa nu mai puneti paie pe foc, dimpotriva incercati sa inabusiti cat mai mult focul, daca se poate chiar sa-l stingeti, impacandu-va cu toti.
Din experienta mea indelungata de jurist va pot spune ca, de multe ori, se adevereste zicala: "Mai bine o invoiala stramba, decat o judecata dreapta."
S-auzim numai de bine!

| Sin a răspuns:

Bag mana in foc ca nu esti tatal fetei. Poate nici trecut de 18 nu esti.
Dupa modul de exprimare si dupa ortografie.
"scuzatimi scrisul" de la sfasit te da de gol ca nu esti sigur(a) pe ortografie si pe ceea ce spui.

| Liviu a răspuns:

Miau dat lacrimile sa fiu sincer...
Du-te la politie frumos e minora
... nu stiu cum sa te sfatuiesc nu sunt in masura... sa te sfatuiesc doar sa imi dau cu parerea'
Cei care te pot ajuta sunt cei de varsta apropiata cu tine care au copii la randu lor...
Mie groaza de cea ce ti se intampla...

| hândel a răspuns:

Un copil trebuie să ştie ce-i respectul, responsabilitatea, şi voi n-aţi învăţat-o lăsându-vă pe falia sentimentalismelor. O iubiţi, dar uite unde va adus iubirea pentru. ea. A fi părinte, nu-i o treabă pentru. oricine, după cum se vede. Trebuie maturitate, că nu-i suficient să-i dai o farfurie de mâncare, o haină, şi prietenia ta, că nu sunteţi amici din generală, sau mai stiu eu ce. Un copil are nevoie de autoritate, să ştie că se poate baza pe cineva la greu, are nevoie de o educaţie primară din partea parinţilor, şi făcându-i toate poftele din iubire pentru. el, nu-i calea spre a-l face un om responsabil, un om cu maturitate şi respect pentru. ambient şi societate. Acum n-o mai poţi lua pe fată de acolo, doar de dragul egoului tău masculin. Trebuie doar să-i spuneţi, tu şi soţia, că veţi fi acolo pentru. ea, oricând va avea nevoie, că pentru. asta sunteţi parinţii ei. Acum nu aveţi de ales decât s-o lăsaţi să-şi trăiască alegerea, oricât de greu vă vine. Aţi greşit în educarea pe care i-aţi acordat-o, acum nu rămâne decât să faceţi ce aţi făcut până acum, să-i fiţi alături. Dacă o veţi presa în continuare, o veţi înlătura definitiv din vieţile voastre, va ajunge să vă urască, iar în ură, dragoste nu mai există. Nu spun să fiţi prieteni cu el, că el nu contează doar pentru. că fata voastră îl iubeste, el nu contează pentru. ca nu merită să conteze pentru. voi, şi i-o puteţi spune în faţă că sprijiniţi decizia fetei voastre, şi asta nu înseamnă că-l acceptaţi pe el. Păstraţi-vă mândria, căci indiferent de ceea ce se spune, un părinte chiar are mândrie, şi-n momentu-n care ţi-ai călcat peste mândrie, ai călcat în picioare definitiv orice respect pe care copilul tău l-a avut pentru. tine. Ţineţi-vă capetele sus în faţa lor, şi nu vă umiliţi, doar sunt nişte copii în ochii vostrii, şi trebuie să fiţi exemple. Vedeţi-vă de vieţile voastre, păstraţi legătura cu fata voastră, şi nu le mai daţi atâta atenţie. Uraţii fericire, alea-alea... şi-ntr-o zi, poate va realiza că n-a avut o copilărie precum ceilalţi copii, şi va regreta. Voi asiguraţi-vă că veţi fi acolo pentru. ea, s-o sprijiniţi moral, financiar, este responsabilitatea ei s-o facă.

| Mefisto23 a răspuns:

Cum adica nu aveti ce face? Pai fata are 16 ani, cum sa nu aveti ce? E minora deci nu poate proceda dupa capul ei. Daca Doamne Fereste i se intampla ceva, pe cine va trage legea la raspundere? Si pe el, dar si pe dvs. Daca as fi in locul dumneavoastra as vorbi cu baiatul, i-as explica situatia - ca e pana la urma o corupere de minori ce face el, chiar daca pare consimtit. Copila are 16 ani, cat poate sa gandeasca de limpede? L-as ameninta cu politia, cu judecatoria, cu mafia, cu orice - ca sa faca tot posibilul sa se desparta de ea. Nu e sanatos ce se intampla. O sa se sature de ea si o s-o lase si fata va ajunge tot in situatia de care v-a spus asistentul maternal. Dar o veti supraveghea, dvs, sotia, fratii, colegii la scoala, profesorii - ca d-aia institutia scolii e facuta pentru educatie. Eu sunt un tip mai temperamental si sincer va spus ca i-as trage o bataie sora cu moartea daca ar fi a mea. E o situatia complicata, dar nu e fara iesire. Eventual puteti sa il gasiti pe tatal baiatului, sa ii bage si lui mintile in cap. Nu putem fi absurzi sa nu lasam copii sa iubeasca, sa se simta fericiti, dar la 16 ani trebuie sa puna capul pe perna in casa dvs. Sper sa va rezolvati problemele. Numai bine!

| Hombre a răspuns:

In ceata esti tu nu noi ca nu esti capabil sa-ti rezolvi problema ca un adevarat barbat, ai jucat dublu rol dar stilul tau de a scrie te-a dat de gol.Imi mentin puctul de vedere pe care l-am afirmat la o intrebare de a ta si noi stim numai partea povestita de tine nu si pe a copilului tau. Daca am asculta si punctul ei de vedere nu mare mi-ar fi surpriza sa descoper ca situatia pe care o spui tu nu este deloc asa, si ca aceasta fata a plecat de acasa sa scape de felul tau dur si insuportabil in comportament. Felul tau de a ne stresa si pe noi cu intrebarile tale si fiind si atentionat si de unii useri ca intreci masura demonstreaza ceea ce afirm. Nu se poate ca un copil de 16 ani sa plece de acasa din conditii bune si iubita de parinti stiind ca la varsta asta exista inca un atasament puternic fata de parinti si sa refuze cu incapatanare orice alternativa. Nu te mai plange atata ca o muiere proasta si priveste situatia cu realizm, vezi unde este greseala si relzolvati problemele.

identitate
| identitate a răspuns:

Ai fost de toate, e adevarat.Mai lipseste sa spui ca esti copilul nascut din relatia dintre fata de 16 ani si baiatul de 20 care, in ciuda tuturor asteptarilor, e mai inteligent decat Einstein si scrie pe tpu.Deloc corect, e adevarat... dar la varsta de 1 luna, nu poti sa ceri prea multe.
Tatal sigur nu esti. Un om care munceste in constructii nu are timp sa scrie pe TPU, mai ales la orele la care scrii tu.Nici nu a auzit de asa ceva si nu cred ca stie sa "navigheze".
Daca povestea e reala esti baiatul din poveste, cel mai probabil fata care vrea sa stie ce poate face fiecare tabara implicata. Daca esti fata si accepti ca prietenul tau sa-ti bata tatal, mai ales pentru ca lupta pentru tine, nu meriti nimic, nu numai ca nu meriti sfaturi.
Ia-ti de mana "iubitul" pe care il meriti si stai linistita.In locul parintilor tai semnam tot, chiar si acordul pentru casatorie si te lasam sa-ti rupi gatul...

| atianin a răspuns:

Da-o bataie sora cu moartea lui si fete-i tale.
Ai tinut-o prea in puf iar acum i-au crescut coarne.
Da-i o bataie cu rigla la palme si cu nuiau la fund o sa se invete minte daca de vorba buna nu asculta.

| Goofy77 a răspuns:

Doctore am mai raspun la o intrebare a ta si sti ce am zis asa ca timpu le rezolva pe toate nu mai lua viteza ca te imbolnavesti si tu si sotia.

| judgement a răspuns:

Dureros, cu adevarat... nu am experienta de parinte dar va pot sfatuii sa fiti mereu acolo sa o asteptati, pentru ca noi copii avem acea capacitate incredibila de "a da cu capul de tocul usii" atat de rau incat ne face sa ne dam seama ca am gresit. Ce ati putea face in momentul de fata este sa incercat sa va intalniti doar cu copii, (cu fata si cu baiatul) fara parintii lor, sa incerat sa faceti cumva sa ii apropiati de voi, daca asta este decizia lor este cel mai bine sa o acceptati, sa fiti acolo pentru ei, deoarece se poate chiar sa le mearga bine, si poate o sa regretati ca ati stat in calea fericirii lor, si atunci se poate sa fie si mai dureros decat faptul ca ati avut o cearta urat sau ca ati ajuns la tribunal...

Timpul le rezolva pe toate happy

| doctoru_5476 explică:

Multi nu intelege ce lupta duc de dorul copilului meu avind in vedere ca ie singuru si mi-am pus toate sperantele in ia-----(ioandelasal)multumesc mi-ai dat un sfat bun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt de la meresti o cunosc oe fata ei o cheama Izabela si stiu multe ce a facut cu baiatul ala pe nume Tibi si stiu ce faceau seara in porumb am aflat si eu de la prieteni care locuiesc acolo si stiu multe uni zic ca Izabela ii insarcinata iar uni spun ca este MAMA

| Bitzii~Bitzii a răspuns:

Triststraight face