Întrebare recomandată | Loredana96 a întrebat:

Am 16 ani, anul trecut asteptam noul an 2014 sperind sa fie unul mai bun, si stiind ca o sa imi aduca noi schimbari.De exemplu am terminat 9 clase si voi incepe cu Colegiu de Medicina.Plus la asta tot anul 2013 am fost impreuna cu un baiat mai mic decit mine cu 3 luni, credeam ca il iubeam dar acum imi dau seama ca a fost doar o simpatie.Cit am fost cu el am rabdat multe, pentru ca el era un baiat foarte atragator si era adorat de foarte multe fete, iar el cind avea ocazia ma insela cu altele.La sfirsitul anului ne-am despartit. Dupa despartire nu am suferit deloc, din contra ma simteam fericita.

Spuneam ca speram ca anul 2014 sa fie unul mai bun, dar acum imi dau seama ca am calcat cu stingul din prima.Pe 13 ianuarie am inceput sa vorbesc pe mess cu un baiat cu 6 ani mai mare (22 ani).Il stiam de mica, doar ca niciodata nu am vorbit cu el, locuieste aproape de mine.Mereu mi-a parut un baiat dur si rau, si se zvonea ca se droga, adica fuma iarba.Nu inteleg nici in ziua de azi de ce i-am raspuns la mesaje si de ce l-am adaugat in prieteni. Apozimativ 2 saptamini am vorbit pe mess, mai apoi mi-a cerut numarul de telefon.Nu am vrut sa il dau, pentru ca intr-un fel imi era si frica de el.Dar ce folos ca nu i l-am dat ca oricum l-a gasit.Ma suna in fiecare zi, iar eu nu ii raspundeam.El isi lua numar nou si iarasi ma suna, si eu nestiind ca e el ii raspundeam.Vazind ca insista atit, am inceput sa-i raspund. Vorbeam in fiecare zi, toata ziua nu puteam sa vorbesc cu el pentru ca aveam teme de facut, asa ca ma suna seara si vorbeam foarte mult.Vinerea si simbata vorbeam pina dimineata.Totul era bine pina sa imi propuna sa ne vedem, vazind ca el vrea sa progresam incercam sa ma departez de el.Dar era prea tirziu pentru ca el deja era motivat sa ma cucereasca. Faptul ca nu am vrut sa ne vedem nu l-a impiedicat sa ma caute.A cerut ajutorul celui mai bun prieten al meu si m-au dus de nas amindoi laughing.Cel mai bun prieten al meu m-a sunat si mi-a spus sa iesim putin in oras ca vor iesi si prietenele mele.Ne-am inteles sa ne intalnim la pizza.Dar cind am ajuns acolo nu ma asteptau prietenii mei dar el.Am stat cu el in jur de o ora pentru ca doar atit mi-au permis parintii.M-a adus el acasa cu masina.A doua zi a vrut iarasi sa ne vedem, dar nu am vrut din nou.M-a lasat o luna in pace, adica vorbeam in fiecare zi dar nu imi spunea sa iesim.Credea ca poate mai am nevoie de timp sa ma decid, dar eu de fapt nici degind nu aveam sa ies cu el din cauza trecutului murdar.A vrut sa petrecem 14 februarie impreuna. Iarasi l-am refuzat.Pe 1 martie am iesit cu fetele, el m-a gasit si mi-a dat un buchet de flori fata de toti prietenii.In acea seara am stat cu el vreo 3 ore in masina si am vorbit.Si tin sa precizez ca doar am vorbit.Nici macar cu un deget nu m-a atins.Si s-a comportat frumos.A doua zi iarasi am iesit in oras,iarasi a venit sa ma ia fata de prieteni.M-am simtit cam prost si i-am zis sa ma lese in pace,dar el m-a apucat de mana si m-a dus in masina,iar prietenilor mei le-a spus: seara asta Loredana va sta cu mine, uitati de ea.
Nu mi-a placut gestul lui, si am strigat la el fiind inervata.Dar el a fost atit de calm, m-a apucat de mana.Am tras mana si i-am spus sa nu ma atinga.In felul acesta am stat cu el vreo 2 ore si apoi m-a dus acasa.A doua zi dimineata mi-a trimis un mesaj in care mi-a spus ca nu va mai insista atit si ca ma va lasa in pace.M-am simtit usurata...Dar nu trecu-se nici o saptamana ca iarasi a inceput sa ma sune.Pe 22 martie iarasi m-a gasit in oras,cind m-a dus acasa am iesit in masina si am vrut sa intru in bloc,dar el a venit din urma si mi-a spus ca nu plec nicaieri pina nu-l sarut,l-am sarutat pe obraz dar nu a fost de ajuns pentru el.O ora s-a rugat la mine sa-l sarut, si vazind ca nu are succese m-a lasat sa plec acasa. Apoi mereu imi scria ca in citeva luni am reusit sa il motivez sa insiste si sa lupte ca sa ma cucereasca, ca el vrea din ce in ce mai mult ca sa fiu cu el, si ca intr-adevar tine la mine si nu intelege de ce il resping mereu.I-am spus de faza cu drogurile iar el a recunoscut ca a fumat iarba dar de un an deja nu mai fumeaza. Oricum i-am spus ca nu pot fi cu el.Peste citeva zile am aflat ca el a plecat in Franta sa lucreze.Din acea clipa am inceput sa ma simt atit de prost.Din acea clipa am inceput sa-i simt lipsa.Trecuse o saptamana si el mi-a scris ca va sta acolo cel putin un an.A cazut cerul pe mine in acel moment.Am inceput sa ma urasc pentru faptul ca nu i-am acordat macar o mica sansa, cit de mica.Decind a plecat am si uitat cind ultima data am zimbit.Are acus 4 luni decind e plecat si tinem legatura.I-am spus ca il plac, mi-a spus ca ii este dor de mine.Sint perioade cind vorbim in fiecare zi si totul e bine.Iar apoi nu imi scrie cu saptaminile si le scrie prietenelor mele.In mai i-a spus prietenei mele cele mai bune ca vara aceasta va veni acasa.In iunie i-am spus ca tin la el dar nu-l iubesc.Si el i-a spus verisoarei mele ca poate va veni la iarna.Am impresia ca se joaca cu mine.A aflat ca un baiat ma place si i-a scris lui: Loredana e a mea, doar a mea, si nu am de gind sa o dau nimanui.
Sint saptamini cind vorbim in fiecare zi, apoi vreo 2 saptamini nu-mi scrie deloc.Eu nu i-am scris niciodata. Daca intr-adevar va veni la iarna, eu pina atunci nu rezist. Zilele fara el imi par o vesnicie.El nici nu ma lasa, dar nici impreuna nu sintem.Iar eu nici nu stiu daca voi putea fi cu el.A trecut jumatate de an decind el se tine de mine.Dar de mica il tin minte cum intr-o zi era cu o fata iar in alta zi cu o alta tipa.Si recunosc cu cei din jur e dur si indiferent, dar cu mine si-a aratat o alta parte a sufletului.
Se spune ca dragostea poate schimba omul...dar totusi diferenta de virsta isi lasa amprenta.Eu sint o copila in tot sensul cuvintului. Pina acum nu am fost prin baruri, discoteci si nici acum nu ma duc.Dar el le-a incercat pe toate.Ma gindesc ca si-a gasit o fata acolo, in Franta, dar faptul ca nu a uitat de mine tot spune ceva.
Un lucru il stiu sigur, cind va veni acasa nu voi suporta sa il vad cu o alta fata.Problema e ca in relatia pe care am avut-o cu acel baiat am aratat sentimentele mele, si mi-am luat-o.De atunci nu vreau sa arat nici un pic de sentiment pentru un baiat.Si intr-adevar el nu stie cit de important este el pentru mine.

Răspuns Câştigător
| BlackBi a răspuns:

Hei!
Uite, in dragoste si in razboi totul e permis.
Tie ti.a fost frica de imaginea care o avea nu de el cel care ti s.a aratat.
In iubire nu conteaza varsta, ci persoanele care se iubesc.
Stii cum se zice "daca nu risti, nu castigi" El a riscat sa te supere, cu mesajele, cu sunatu, cu iesirile in oras.
Dar el a facut asta pentru tine, a riscat sa te supere cu acea credinta ca iti va castia inima.
Ce ti se intampla tie acuma, sentimentele astea. tu te simti vinovata ca nu i.ai acordat atentie, ca trebuia sa ii raspunzi la mesaje, l-a sunat.
Tie iti lipsesc clipele cand el te inebunea, te.ai obisnuit cu el. si acuma ii simti lipsa.
Iubirea nu are si nu va avea niciodata varsta. daca o fata de 13 ani poate fi cu unu de 20 atunci poti si eu sa fii cu el.
Tu ii esti lui draga, de asta a insistat, nu stiai ca o fata cuminte va fi mereu prietena unui baiat rau, stii de ce? Ca sa il cuminteasca.
Calca peste bariera si dai o sansa, macar pentru sentimentele tale.
Sii el este in franta, ai un pic de rabdare, mai rezista. In iubire nu exista distanta. Normal ca tu acuma crezi ca are pe cineva acolo, dar asta se intampa in mintea ta. El te vede doar pe tine.
Si daca nu va fi sa fie, nu uita viata merge inainte, cu bune cu rele ea continua. si daca nu ti.o petreci acuma, nu vei mai putea, pentru ca ai doar o viata si trebuie sa ti.o traiesti. :* Ai incredere in tine. Bafta!

19 răspunsuri:
| Djlsghtnquuw a răspuns:

Daca tine la tine,si tine,veti fi impreuna. Nu incercati sa aveti o relatie serioasa la distanta. Acorda-i libertate,libertate pe care deja o are,fiind la distanta. Nu ii fa panarama, fiti prieteni. Si cu drogurile, inca esti mica. Nu sunt asa rele daca le folosesti cu cap. A fost golan,"a fost"! Oamenii se mai schimba, mai ales daca au un motiv intemeiat. Spune-i ce simti si nu il mai minti ca nu il iubesti. Tot ce faci e sa il indepartezi, pentru ca tu esti singurul motiv pentru care se intoarce.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Djlsghtnquuw):

Ce face ma? Nu sunt asa rele? Pai hai sa ne drogam toti dar,, cu cap'' si dupa aia sa vedeti ce bine o sa ne fie! Bun sfat! Sa le spui asta si copiilor tai.

| Djlsghtnquuw a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Te-ai drogat vreodata mai?

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Djlsghtnquuw):

Hmm stai sa ma gandesc! Nu si nu am de gand sa incerc prea curand insa efectul se vede clar la destepti care fumeaza pe langa gardul cimitirelor si nu mi se pare ceva deloc admirabil! Adica sunt vai steaua lor si fizic si clar ca si psihic.

| Djlsghtnquuw a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Intr-adevar,la noi in tara este o categorie de consumatori de etnobotanice care sunt deplorabili. Dar sa nu generalizam. Subiectul drogurilor este mult mai complex decat pare

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Djlsghtnquuw):

Tu vrei sa o iei pe aia cu medicinalul si cu tratarea anumitor boli presupun.Acolo e alta mancare de peste si nu zice nimeni sa nu le consume aia. Spune tu sincer acuma ca vad ca esti femeie. Daca ai avea un copil si intr-o zi ar veni cu un joint ce reactie ai avea?

| Filip23 a răspuns:

Lori tata, daca o tii asa la anul ai sa vorbesti cu un baiat de 39 de ani.

Eu zic sa te apuci de un sport de echipa ca sa iesi din melancolie.
Si mai baga-i in pmasii pe baieti pana termini facultatea.
Daca vei proceda asa vei avea amintiri frumoase mai tarziu din liceu si facultate; daca te lasi purtata de dorul mainilor barboase, o sa iti fie scarba de perioadele astea, si e pacat.

Răspuns utilizator avertizat
| Diabolik94 a răspuns:

Buna! Uite cum vad eu lucrurile: trebuie sa analizezi obiectiv "mica voastra poveste de dragoste" si sa te intrebi daca merita sa fii cu individul respectiv.Mai mult, daca esti dispusa sa te implici emotional, atunci trebuie sa fii sincera cu cel pe care il iubesti si sa il intrebi daca e serios in ceea ce priveste relatia voastra sau pur si simplu vrea sa se distreze cu o fata inocenta. Discuta cu el si daca nu iti raspunde atunci sa stii ca nu tine la tine cu adevarat. Sper ca te-am ajutat! Bafta!

| LovelySmile98 a răspuns:

Nu toti baietii sunt la fel, unii inseala altii nu. Asteapta sa treaca un anumit timp 1 an in care sa va cunoasteti mai bine (in alte cazuri) si sa fii atenta la gesturile care le face ( se uita dupa alte fete cand esti cu el) si asa iti dai seama ce gen de persoana ii. Cum am spus si prima data nu toti baietii sunt la fel, doar trebuie sa astepti baiatul potrivit, fiecare a trait in viata mai multe dezamagiri, daca nu aceea nu e viata.

| Vartolomei_Marionela_Si_Ioana_1972 a răspuns:

Scuze nute pot ajuta deoarece am de organizat o nunta pentru vara mea.cauta pe nat asa ceva ceai scris tu aici.

| Inteligentulextra13 a răspuns:

Uau, foarte tare povestea, mai lasat cu gura cascata, chiar nu stiu ce sa zic!

| Loredana96 explică (pentru Inteligentulextra13):

Pai nustiu...am si eu nevoie de un sfat.

| AmNevoieDeTine a răspuns:

Eu zic sa astepti sa vina in tara. pana atunci sa tii legatura cu el. si cand vine sa vb cu el fata in fata. sa vezi daca el mai "tine" la tine... sau si-a gasit pe alta. apoi daca esti sigura pe tine sa-i spui faptul ca-l iubesti si dupa. totul o sa vina de la sine. nu am experienta. sper sa te ajute...

| Thefire a răspuns:

Trebuie sa fi sigura ca il cunosti si ca nu te va face sa suferi.Ar fi bine sa ii acorzi o sansa, pentru ca nu vei stii niciodata daca nu incerci, dar nu ar trebui sa pui suflet de la inceput.Mai asteapta putin, nu ii arata din prima! Eu cred ca de aceea te place.Pentru ca l-ai facut sa fie interesat mai mult de tine prin refuzatul tau. Ar trebui sa ii ceri si mamei tale sfatul.Ea va stii cu siguranta ce trebuie sa faci!