| sym0nyck a întrebat:

Dreptul de a ierta sau... de a fi iertat intr-o relatie? thinking

Răspuns Câştigător
| stephie21 a răspuns:

Consider ca iertarea nu este un dar, ea trebuie castigata! Si totusi, daca iubim acea persoana, de ce ne este atat de greu s-o iertam? Nu se spune ca dragostea este cea care invinge orice? Putem sa iertam o tradare? Este foarte greu, mai ales in primele momente in care afli raul provocat de persoana iubita; nu prea poti sa gandesti limpede si sa analizezi situatia. Te-a inselat sau mintit, ceea ce este inacceptabil! Sufletul tau ranit nu se poate obisnui cu situatia, iar cea care poate salva relatia voastra este numai iubirea dintre voi. In concluzie, totul depinde de iubirea dintre cele 2 persoane, daca chiar se iubesc vor ajunge sa ierte spunand ca greseala este omeneasca!

13 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Daca ai inselat, nu pune problema de iertare. Parerea mea.

nony
| nony a răspuns:

Si una si alta, daca nu exista intelegere din partea celor doi, si nu lasa nici unul din orgolii relatia nu exista.
Trebuie lasat cate un pic de la fiecare.ca o prietenie sau relatie sa mearga frumos.
Fiecare merita a doua sansa, chiar daca a gresit.
Unele persoane nu stiu asta.

| EUSIATIT a răspuns:

Da buna intrebarea. DEpinde de ce s a intimplat in relatiea respectiva dar cred ca se poate ierta toti gresim si e omeneste. cunosc situatie in care nu a fost iertat desi nu a facut nimic rau adica pur si simplu a ridicat tonu intr o anumita situatie. asta poate fi un motiv? si totusi s aintimplat. el sufera f mult dar eu cred ca a fost un pretext pentru a se desparti din partea ei

daniela
| daniela a răspuns:

Oricine merita o a doua sansa

| pisoias a răspuns:

Sunt de aceeasi parere cu"doomnezeu"numai ca de iertat ierti usor.De uitat emai greu.

| SweetCandy a răspuns:

Si si...insa infidelitatea niciodata din punctul meu de vederestraight face

| danutza a răspuns:

Fiecare avem acest drept... dar depinde de circumstantehappy

| DoomNEzeu a răspuns:

Cu totii avem acest drept de a ierta si de a fi iertat. Dar depinde de frame-ul in care ne aflam happy

| marry a răspuns:

Ambele dar depinde cauzawinking

| Letytzy@ a răspuns:

Ambele

| Puiutz a răspuns:

Ambele sunt importante. Amandoi pot sa greseasca intr-o relatia. si fata si baiatul.
Bye`bye:*

| Luiza_4305 a răspuns:

Cu totii gresim, toti avem nevoie de o a doua sansawinking de ce tot timpul sa acuzam? merita sa si analizam ( parerea mea)
toate cele bune, tuturor!

| alexa_6551 a răspuns:

Cu toti gresim si meritam sa fim iertati, indiferent de ce am facut sau de ce a facut cel de langa noi. Important e (daca am fost inselati) sa ne gandim de doua ori, pentru ca daca am iertat inseamna ca "am uitat", in sensul ca dupa un timp nu reprosam ceea ce a facut respectivul in trecut, riscam sa distrugem relatia si sa ne distrugem pe noi. Eu personal poate ca as ierta, dar nu as putea sa uit niciodata deci stiu ca mereu as reprosa persoanei de langa mine mica escapada. Dar sunt persoane care pot trece peste asta si nu le condamn. Asa ca fiecare cu felul lui. Multa bafta!