| mossu a întrebat:

Droguri usoare si droguri tari. Este o bariera intre ele sau primele sunt doar startul intr-o lume ireala?

Cum poti sa convingi o persoana draga sa renunte la droguri?

Răspuns Câştigător
| PhaseMorphXR a răspuns:

"...ca nu e cu nimic mai tare daca se droghiaza... mai bine ar fuma."

Doamne ce sfaturi stiti sa dati... chiar aveti impresia ca Nicotina nu e drog? si inca unul greu?

@mossu

Nu exista o clasificare concreta a drogurilor dupa slab/tare... drogurile se clasifica dupa alte criterii: natura lor, efectele pe care le produc, gradul de dependenta. Nu toate drogurile sunt daunatoare si nocive... unele din ele pot fi chiar benefice pentru trup si minte fara a crea dependenta, atata timp cat sunt folosite rational si in cunostinta de cauza (psihedelicele), in timp ce altele te pot distruge complet, instant sau in timp, prin dependenta severa (morfinice, amfetamine, cocaina, stimulenti puternici).

E foarte important sa specifici ce anume consuma persoana in cauza.

10 răspunsuri:
| rosto a răspuns:

Ce droguri foloseste aceasta persoana draga? conteaza mult. Daca este vorba de iarba/h, la astea nu cred ca ai cum sa il faci sa renunte. Daca este vorba de chestii gen... heroina, cocaina, ca, etc, etc, nu prea ai cum decat aratandu-i cu exemple concrete efectele drogurilor asupra lui. happy

| psihox a răspuns:

Daca ai amesteca drogul cu putin zahar sa nu se simta, zilnic, dupa un timp persoana nu s-ar simti bine, va trebui sa i se recolteze sange, ar creste glicemia, iar in final dr.-ii si parintii ar afla subit ca feciorul e nasol drogat si atunci le-ai vedea reactiile obraznice. Cu bine.

| doar.pt.voi. a răspuns:

Cel mai bine e sal/o inchizi intr-o clinica de dezintoxicarewinking va sta cateva luni si va fi ca nou.Asta chiar costa banihappy sper ca te-am ajutat. baftawinking

| mossu explică:

Clinica de dezintixicare? Nuuuu! Oare persoanele care folosesc droguri nu mai au sentimente?

| Minks a răspuns:

Nu o poti convinge nici cum, daca e pedendent o sa consume oricum.

| deutza a răspuns:

Eu l-am facut pe prietenul meu sa renunte.Bine nu era asa dependent, lua doar cand era trist dar am fost langa el si mereu voi fi acolo pentru el si daca am gresit. El stie ca-l iubesc si ii vreau doar binele asa ca s-a lasatbig grin Eu zic sa vorbesti cu el/ea si sa-i explici ca drogurile pot sa-l/s-o ucida, sa-i distruga infatisarea, sa-ls-o schimbe total si asa o sa alunge toate persoanele importante lui/ei de langa el/ea.Cauta imagini socante, informeaza-te si spune-i tot ce ai citit si ti s-a parut interesant.Nu va renunta asa usor, dar nici tu nu trebuie sa renunti.Trebuie sa fi langa el/ea dar in asa fel incat sa inteleaga ca daca nu se lasa te pierde, nu o sa mai fi acolo pentru ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu o poate convinge nimeni. Daca nu are vointa poti sa ii explici tu mult si bine ca nu sunt bune de nimic drogurile si ca iti distrugi viata cu ele. Spune-i (poate asta l-ar face sa se gandeasca de 2 ori inainte sa se mai droghieze) ca nu e cu nimic mai tare daca se droghiaza... mai bine ar fuma.Si nu este nici o bariera intre cele usoare si cele tari... cele usoare se gasesc peste tot. Dar se v-a plictisi de ele si v-a incerca din ce in ce mai tari si atunci nu cred ca se mai poate schimba nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, parerea mea e ca nu se mai poate lasa, pentru ca odata ce incepi sa iei droguri, devii dependent si daca nu iei droguri o anumita perioada vei muri pentru ca corpul cere tot mai mult.si in cele din urma, pers respectiva ori va muri pentru ca nu a mai luat droguri, ori va muri ca s-a drogat prea mult

| hhhdd a răspuns:

Depinde. Daca persoana aceea nu-si doreste sa renunte la droguri cu adevarat, atunci nu o poate convinge nimeni.

| kamyla13 a răspuns:

O persoana cu vicii, trebuie sa renunte din proprie initiativa, nu de dragul cuiva