| mossu a întrebat:

Droguri usoare si droguri tari. Este o bariera intre ele sau primele sunt doar startul intr-o lume ireala?
Cum poti sa convingi o persoana draga sa renunte la droguri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

La fel ca si pe un fumator. Degeaba ii spui ca poate sa faca cancer la plamani, daca nu merge pana la spitalul de oncologie, sa vada cum sufera unii, nu se prinde nimic de el. Du-l la spital, sa vada cum tremura si delireaza aceia care sunt in sevraj, sa vada unde duce un "vis frumos". Si dupa dezintoxicare, multi din acestia ajung sa mearga din nou pe acelasi drum, pentru ca anturajul lor este de asa natura.
Mai este o cale in afara de asta, si ar trebui sa fie mai usoara, dar nu avem credinta destula ca sa o urmam. Sau poate ca o avem?
Domnul fie cu voi.

| luna a răspuns:

E o problema foarte grava si nu numai pe teritoriul nostru ci international.Multi au incercat sa lupte impotriva drogurillor usoare sau droguri tari dar in zadar.Cine a prins acest viciu este foarte greu de lamurit ai ales daca este deja dependent, dar cu multa rabdare si curaj se poate ajunge la nivelul de incetare.Traind intr-o lume a viselor, sentimentele provocate de aceste substante pe moment sunt poate superbe dar reversul asteapta la colt din pacate.Documentarele despre anumite personaje cu sfarsit tragic poate ar pune pe ganduri persoana in cauza. Ce sa -ti spun. incearca sa ii deschizi ochii catre lumea reala, e mult mai frumoasa si sanatoasa. Mult noroc

| foxi a răspuns:

E aproape imposibil sa o convingi...trebuie dusa la detoxificare!

Răspuns utilizator avertizat
| loredana_3750 a răspuns:

Cu drogurile usoare se incepe, adica le probezi iti plac, continui si treci la cele tari pe care nu le poti lasa si vezi cum viata ti se naruie totul se prabuseste imprejurul tau... tu continui pentru ca nu mai poti spune nu si intr-un final realizezi ca nu mai am nimic din ce ai avut si ai vrea sa mai fii la momentul cu cele usoare sa le poti spune NU. drogurile ucid fratilor daca nu te poti autocontrola