| anonim_4396 a întrebat:

Dupa cat timp trece iubirea dintr-o familie de tineri proaspat casatoriti? Cate casnicii se bazeaza pe interes si nu atat pe iubire?

Răspuns Câştigător
| ancaval a răspuns:

După cât timp trece iubirea dintre tinerii căsătoriți? De unde să știm noi după cât timp? Nu există un termen fix. Și de unde să știm dacă acolo era iubire? Și dacă ar fi, să zicem, un pic de iubire, o să dispară la apariția copiilor, sau când deja vă cunoașteți bine și v-ați obișnuit unul cu altul, se răcesc lucrurile, pare că nimic nu mai este așa interesat + apar necazuri, dificultăți.

Câte căsnicii se bazează pe interes? Majoritatea sau 99%.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iubirea poate trece chiar si inaintea de noaptea nuntii, dar poate tine si pana la moartea amandurora.
Dupa parerea mea, TOATE casniciile sunt de interes (material, sentimental, hormonal sau combinatia acestora).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ciau ciau bambina, l-amore pasa.
Iubirea bazată doar pe sex trece repede. Interesul și iubirea sunt la fifta fifta.

| Mosotti a răspuns:

Depinde de chimia creierului, daca toleranta la feniletilamina (ca asta se ocupa de mentinerea indragostelii) se instaleaza mai repede, trece iubirea si intr-o luna, daca se instaleaza mai greu, s-ar zice ca poate dura si maxim 5 ani. Toleranta adica cand trebuie din ce in ce mai mult euforizant secretat de creier pentru acelasi efect. La unii dureaza 10 ani, la altii mereu dar mai rar. Dar nu avem de unde sa stim prima data exact in cat timp trece, caci nu cunoastem cat de repede se instaleaza toleranta, dupa ce indragosteala trece si se repeta treaba dupa un timp, a doua oara vom sti, ca va trece cam in acelasi timp! Ma refer la iubirea aia de indragosteala, nu la aia matura de respect si restul, ca aia ramane permanent daca a fost, si nu are treaba cu mecanismul spus de stiinta (ca eu spun ce spune stiinta).

Cate casatorii pe interes sunt, ne dam seama dupa fizicul celor doi, daca au fizic de nota relativ maricica ambii, sansa sa fie din iubire este foarte mare. Dar cand vezi femei de nota 8 adica medii cu barbati de 6 (foarte multe cazuri, ca, barbatii fumusei sunt mai putini), acolo nu prea e, interes este si ala doar de a avea o familie, un copil, nu doar la bani, deci un indiciu ar fi ce procent de baieti atractivi sunt, cam tot atatea relatii de iubire ar fi, pentru ca femeile oricum sunt okey in procent mai mare, deci numarul relatiilor pe iubire e limitat nr de barbati atractivi. Deci daca 30 % sunt atractivi, atunci cel putin 25-27 % din relatii sunt pe iubire, caci fara fizic iubirea nu exista, adica aia generata din atractie, atractie care nici ea fara fizic, nu apare, iar unde e atractie, mai putin intra interesul in joc.

Am zis 25-27 din 30, ca totusi exista si pe interes si cu note mari fizic, pentru ca si daca ai fizic misto, poate o fata prefera alta figura care e tot atractiva ca si a ta, ca ii place alt gen de figura, deci poate sta cu tine pentru un interes, ca pentru ea nu esti atractiv.

| acerr a răspuns:

Nu tine prea, mult... 2, 3 ani la unii

| Nonolita a răspuns:

Au!
Daca s-au casatorit din interes, "trece" dupa o saptamana. Daca s-au luat din dragoste si se respecta reciproc, nu trece niciodata.

| acerr a răspuns (pentru Nonolita):

Loll

| Nonolita a răspuns (pentru acerr):

Adica?

| Mosotti a răspuns (pentru Nonolita):

El se refera la iubirea aia din indragosteala cred, ca aia matura ramane toata viata daca exista de la inceput.

| acerr a răspuns (pentru Nonolita):

Cum sa iubesti o persoana o viata? cati ani ai?

| Nonolita a răspuns (pentru acerr):

Am multi. Dar am vazut in jurul meu oameni care s-au iubit (cu adevarat, sufleteste, nu vorbim de potenta sexuala) pana dupa 80 de ani, pana la deces si dupa.