| mongol a întrebat:

E buna religia sau te indoctrineaza si ii face pe altii sa profite de pe tine?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mongol de pilda religia ortodoxa si nu numai este un mod de viata. un mod de viata care-ti impune sa asculti si sa urmezi cele 10 porunci.si daca poti temelia vietii tale de crestin ortodox va fi biblia care nu este o carte de povesti ci este cartea cartilor.citindo te vei apropia de creator, vei deveni intelept si vei castiga libertatea. nu vei mai fi rob al pacatului ci fiu al luminii si al dragostei. Dumnezeu nu ingradeste nimanui libertatea de constiinta. el doar te cheama. daca vei veni la el, va sta cu tine si va cina cu tine. dar nu te obliga.sa crezi sau sa-l urmezi.esti intotdeauna cat de liber vrei tu sa fii in actiunile tale.

10 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Va-ti intrebat vreodata daca nu ar exista religia ce se poate intampla? Cate crime, violuri, talharii ar avea loc? Religia prin caracterul ei previne astfel de evenimente nedorite, existand permanent frica de cel de sus, care se cheama Dumnezeu.

| oz a răspuns:

E bine sa ai tu o parere proprie...

| xibalba a răspuns:

Religia indoctrineaza clar... Se scot bani buni de pe seama religiei (ma refer la preoti care iau o groaza de bani de pe urma nuntilor, inmormantarilor, botezurilor, etc). Credinta e ceea ce se afla in sufletul fiecaruia. Religia nu trebuie confundata cu credinta...

| antonius74 a răspuns:

Lozinca evului mediu cu crede si nu cerceta este contrazisa chiar de Biblia, unde in 1 timotei se zice: credeti toate, dar pastrati doar ce e bun...

| AlinutzaRouz a răspuns:

Asta e o intrebare buna, clar, in zilele noastre preotii profita, cum a zis si Oliana, eu una nu mai stiu in ce pred, probabil in nimic, dar fac asta pentru ca asa simt nu pentru ca religia nu ar fi buna. Parerea mea e ca religia a fost creata ca oamenii sa aiba frica de ceva.

| 1968 a răspuns:

Crede si nu cerceta e mai bine asa.

| rudragos a răspuns:

Religia e buna daca te ajuta sa descoperi adevarul (Dumnezeu), sa te cunosti pe tine insuti (Spiritul), sa fii inocent, sa fii responsabil, sa fii respectuos, sa fii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profita "de pe " toti, preotii ca iti iau bani pentru servicii (botez, nunta, inmormantare etc.) pentru care au un salar. Religia... face altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia este buna pentru tine ca o conduita, mod de viata, sursa de speranta. "Speranta moare ultima" Asta nu inseamna ca trebuie sa mergem la biserica etc. Cum a scris si Oliana, bani la preoti pentru inmormantari, botezuri etc.profita totusi preotii atunci cand te duci la ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia este o institutie de stat care fara CREDINTA noastra nu ar exista.Credinta in Absolut(Dumnezeu) este vitala pentru mantuirea propriei noastre fiinte. e speranta care ne da linistea ca vom trai si dupa moarte.Conducatorii gresesc prin faptul ca sunt si ei firesti. pacatosi.ispititi,ca noi de altfel, si nu trebuie sa ne manipuleze ci sa ne indrume spre lumina.Conducatorul meu spre Insasi El e Dumnezeu.