| anonim_4396 a întrebat:

Este bine sa te casatoresti si religios? Conteaza preotul care oficiaza casatoria religioasa?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Draga mea - pentru noi a contat preotul care ne-a cununat foarte mult. Sotul meu fiind intructor de zbor avea in grupa lui la pregatire un elev care s-a facut, ulterior, preot ortodox. Cand ne-am casatorit noi, pe vremea lui Ceausescu, nici sotul meu, nici parintii mei nu prea puteau fi vazuti in biserica, asa ca nu ne-am cununat si religios. Si noi eram de confesiuni diferite (el este catolic, eu ortodoxa) si asa ca nu ne-am grabit tare cu cununia. Cand s-a nascut fata noastra inca nu eram casatoriti religios si preotul ortodox care a botezat-o a insistat sa ne si cunune. Sotul meu mi-a spus ca pe el numai elevul lui o sa-l cunune... si am asteptat sa termine si sa se hirotoniseasca preot si noi am fost prima pereche cununata de el. Pentru mine a fost un moment deosebit. Ne-am cununat cam la 5 ani de la cununia civila. Si in legatura cu pastrarea religiei - nu a fost nevoie ca sotul meu sa-si schimbe religia cum am auzit ca se cere mai nou.

28 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru mine a fost foarte bine. Am iesit din biserica alti oameni, alt cuplu. A fost cea mai inaltatoare si emotionanta experienta a mea.

Anna
| Anna a răspuns:

Da, este important atat pentru voi, ca si cuplu, cat si inaintea Lui Dumnezeu.Importanta acestei casatorii este de netagaduit.Este un angajament inaintea Lui Dumnezeu, iar El promite ca va incuviinta si binecuvanta aceasta unire-pe viata.Ar fi multe de spus. Te sfatuiesc sa te casatoresti religios.Nu ai nimic de pierdut, doar de castigatwinking!

| psiholoaga a răspuns:

Daca esti religios, te ajuta. Daca nu, nu vad sensul. Preotul sa fie in religia/confesiunea voastra si, eventual, duhovnicul sau mentorul vreunuia dintre voi. In rest, nu prea stiu.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Este foarte bine sa te casatoresti religios si nu conteaza preotul care oficiaza casatoria.

assiris
| assiris a răspuns:

Lolita, de ce confesiuni sunteti?
Nu-ti face griji de cei cu stupidul. Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac!

assiris
| assiris a răspuns:

Ma intreb, daca nu faci cununia in fata Lui Dumnezeu, ce rost mai are sa te imbraci in mireasa? De ce nu stai ca la starea civila in costum si ceva ca de discoteca pe tine?

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Da este foarte bine sa te casatoresti religios.big grin

lolita
| lolita a răspuns:

Da, eu incerc sa ma casatoresc religios asta daca accepta preotul happy

lolita
| lolita a răspuns:

Pntru cei care mi-au pus stupid si nefolositor: eu si iubitul meu avem religii diferite si totul depinde de preot daca ne cununa faca ca unul dintre noi sa renunte la religia lui.

| bunica a răspuns:

Adevarata legatura intre doi tineti "fata si baiat"este ce-a spirituala. taina cununiei este binecuvantarea data de D-zeu prin preotul care va cununa.

| bunica a răspuns:

Sa stiti ca si dupa divort sotii nu sunt despartiti pentru ca au taina cununiei. unii se cununa de doua ori si nu este bine, prima cununie este valabila. acum cu bani preotii"unii" te cununa de cate ori vrei tu.

| Alexandrinaa a răspuns:

Depinde ce intelegi prin "bine". Este foarte bine, daca esti religios, sa te casatoresti in fata lui Dzeu, pentru ca-ti va da o stare placuta de fericire si multumire, fata de tine, fata de cel pe care-l iubesti si fata de familie si oameni. Daca nu esti religios, poti sa o faci totusi pentru familie, daca e religioasa, pentru ca este frumos totusi sa fii intr-o rochie de mireasa, sau intr-un costum de mire, sa simti puritatea si frumusetea unei casatorii complete, mai ales daca sunteti de aceeasi religie happy. E chiar un prilej de a te apropia de Dzeu...prin persoana iubita.

| joy a răspuns:

Da, nici nu concep altfel. Daca te respecti pe tine si pe Dumnezeu, o faci, de ce nu? Ce ai de pierdut?

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Daca esti o persoana religioasa da, este bine sa faci si casatoria religioasa cu toate ca in fata legilor statului doar cununia civila conteaza in caz de divort, donare organe, etc.
Daca nu esti o persoana religioasa nu ai neaparat nevoie si de casatorie religioasa. Este necasara totusi daca pui accent pe "ce zice lumea". De obicei oamenii, rudele, prietenii sau societatea in general nu te priveste chiar cu ochi buni daca nu ai facut asta.

| tukhey23 a răspuns:

Iti recomand sa te uiti si in curtea vecinului, la evrei.Aia fac mult mai multe... eu zic ca e bine ca si doamne doamne sa te ''binecuvanteze''. happy

| Danny _3256 a răspuns:

Este foarte important sa te casatoresti inaintea Lui Dumnezeu.

| rolly14 a răspuns:

Da este foarte bine sa te casatoresti religios.........pentru ca asa Dumnezeu va avea inca un cuplu fericit in cartea lui

| sorana_1576 a răspuns:

Da e bine sa te casatoresti si religios, deoarece se spune cind te cununi religios, ca te cununi in fata lui dumnezeu si nu pacatuiesti si nu conteaza nici ce preot oficiaza casatoria.

| miha_8485 a răspuns:

Este bine pentru suflet. Nu conteaza preotul. Eu am facut cununia religioasa la Sf. Visarion. A fost o slujba care a inlacrimat multe persoane (adica foarte frumuasa. A sensibilizat toata audienta). Poti merge la o slujba intr-o duminica sa vezi cum este. Este micuta, dar destul de elitista. In nici un caz nu iti recomandat o biserica mare gen Elefterie, Casin etc

| eumi a răspuns:

Ca este adevarat sau nu ce ne spune religia, nu se poate vorbi pe TPU. Cert este faptul, ca dupa educatia pe care am primit-o, este bine sa te casatoresti si religios.In mod sigur conteaza preotul care oficiaza casatoria.

Răspuns utilizator avertizat
| copilu a răspuns:

Da este foarte bine depinde acu ce religie ai sau daca crezi in Dumnezeu. Iar preotul nu are d c sa conteze el este doar un mesager al lui D-zeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te unesti la starea civila cu iubitul tau, in fata oamenilor si va faceti legaminte vesnice. dar pe oameni ai puteti minti.trebuie sa va uniti destinele in fata Domnului fiindca spiritual santeti un singur trup.si el consfinteste casatoria voastra in biserica din care faceti parte, prin taina cununiei.nasii vostri trebuie sa va fie parinti spirituali, si sa conduca tanara familie pe drumul vietii in lumea asta rea, si sa o scape de necazuri.nu preotul conteaza, ci harul care-l are.fiind hirotonitpreot i s-a fagaduit ca; ce veti lega pe pamant, legat va fi si in ceruri si ce veti dezlega pe pamant, dezlegat va fi si in ceruri.asa ca daca vrei ca legatura ta sa fie vesnica, trebuie sa mergi la stapanul vesniciei.nu mai spun ca sotul tau te-a ales cea mai frumoasa, cea mai virtuoasa, cea mai cea din toate cele, pentru a te incununa imparateasa in biserica alaturi de el.altele ti le va mai spune si preotul.fiti fericiti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Categoric da.
Ne căsătorim în casa Domnului. Casa Domnului este deschisă pentru toți credincioșii.
Dacă ai un preot preferat e ok, dacă nu slujba religioasă o poate ține preotul sau preoții de la biserica sau catedrala sau mănăstire unde are loc fericitul eveniment.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, este foarte bine pentru ca "ce D-zeu a impreunat, omul sa nu desparta". Trebuie sa primesti taina cununiei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lolita, tu nu esti stupida, ci cei care nu inteleg, dar sar ei cu sfaturi ca s smecheri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna tuturor,
Va multumesc pentru sfaturile voastre pline de intelegere si intelepciune sprirituala.
@assiris; ca o explicatie, suntem casatoriti legal, in fata starii civile, de cativa ani... acum ne-am gandit sa facem si pasul pentru cununia religioasa. Nu ai stiut de acest amanunt... nu conteaza...happy
Imi este destul de greu sa aleg un castigator la intrebarea mea... ma puteti ajuta cu sugestii? (bineinteles daca doriti).

| xyz a răspuns:

Nu conteaza nimic decat ceea ce conteaza pentru tine.si normal ca e bine sa te casatoresti religios