| anonim_4396 a întrebat:

Se oficiaza casatoria religioasa intre doua persoane de religii diferite (ortodox+baptist)?

Răspuns Câştigător
| MiKuTzZzA a răspuns:

DA, este oficiala casatoria intre doua religii diferite.

IMPORTANT este:: ~Sa iti schimbi religia este unul dintre cele mai mari pacate. Pacat care se rasfrange odata si-odata...asupra ta sau a celor dragi.~

Sistemul congregaţionalist de guvernare bisericească înseamnă că bisericile baptiste individuale se bucură de autonomie, însă se pot şi asocia în organizaţii cum ar fi Uniunea Bisericilor Creştine Baptiste din România.

Bisericile Baptiste sunt parte a unei mişcări creştine considerată îndeobşte o confesiune protestantă evanghelică. Confesiunea baptistă pune accentul pe botezul adulţilor, ce trebuie să aibă loc prin scufundare completă după mărturisirea credinţei în Isus Cristos ca Mântuitor şi Domn.

23 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna, din cate stiu eu se poate oficializa, dar mai stiu ca de obicei religiile baptiste, penticostale sau alte religii de tipul asta nu accepta casatorii decat cu persoanele de aceeasi religie, ceea ce duce la schimbarea unuia dintre parteneri a religiei.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Sincer eu din cate stiu religia ortodoxa nu cununa doua persoane de religii diferite... acum nu stiu ce e la baptisti dar la noi de ex... eu am fost catolica si sotul meu otodox... preotul a zis ca nu ne cununa asa ca si eu trebuie sa fiu ortodoxa si atunci am trecut si eu la ortodox... dar am auzit ca se mai fac si exceptii...

| DenissaDeea a răspuns:

Eu stiu cazuri care sau casatorit in cazul asta /asa ca da se poate

| nicky a răspuns:

sunt sigura ca da deoarece si eu sunt ortodoxa iar sotul meu e reformat trebuie doar sa alegi unde vrei sa oficializezi casatoria

| yami a răspuns:

Am o prietena, baptista, si imi spunea ca ei nu accepta casatoria cu cineva de alta religie. iar preotul orodox spune de-asemenea ca nu se poate... ce-am ajuns, sa nu mai poti iubi, ca se bat bisericile intre ele, de parca nu ar exista doar un Dumnezeu, indiferent de"haina"care o porti!

cristian
| cristian a răspuns:

De comun acord una din parti renunta in favoarea celeilalte.In principiu este posibil.

| mihalitza a răspuns:

Da, insa trebuie hotarit intre "parti" la ce biserica.

| lost.in.rain a răspuns:

A-ti schimba religia este un asa mare pacat? Eu cred ca Dumnezeu este unul singur si fiecare isi manifesta credinta in felul sau, asa cum ii este religia. Din cate stiu, se poate oficia casatoria religioasa intre doua persoane de religii diferite...insa depinde si de religie. De exemplu, la crestinii romano-catolici casatoria religioasa intre doua persoane de religie diferita este permisa, si chiar o numesc "cununie mixta". Acum depinde unde se va oficia aceasta cununie de care mentionezi, la ortodocsi sau la baptisti?

| gabriellas a răspuns:

Cred ca trebuie sa ne pastram religia pe care o avem. Este o forma de respect fata de parinti si fata de taina botezului.

| scriitor a răspuns:

Da, nu mai trăim în ev mediu happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va spun eu ca nu, eu sunt exact in situatia asta, prietenul meu e baptist iar eu ortodoxa si nici unnu dintre cei doi preoti nu ne vor casatori numai daca trecem amandoi la aceeasi religie, asta este si nu cred ca Dumnezeu se inpotriveste iubirii ci tot oamenii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt intr-o situatie foarte deosebita. Iubesc un baiat baptist eu fiind la ortodoxi. Nici unul dintre noi nu ar vrea sa se mute deoarece am inteles ca e unul din cele mai mari pacate sa iti schimbi religia, eu nu as lasa-o pe a mea si nici el. Am inteles ca nu se poate oficializa o astfel de casatorie intre doua religii diferite si nici nu am sti in care biserik sa se savarseasca...sa renuntam la aceasta dragoste deoarece chiar este imposibila? Cine ma poate ajuta cu detalii va rog sa o faceti... e o situatie foarte complicata. multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si baptisti sunt crestini.alegerea locului va apartine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se oficiaza casatoria intre o ortodoxa si un martor al lui iehova

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, deoarece biserica baptista in special, nu accepta acest lucru. iubitul meu este baptist, iar eu va trebui sa ma convertesc atunci cand ne vom casatori, desi ideea nu ma incanta.il iubesc si asta imi e de ajuns.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Musulman+credincios

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Baiat ortodox cu fata musulmana? ma poate ajuta cineva?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si pr meu e tot baptist desi nu vrea sa recunoassca si eu sunt ortodoxa are ceva impotriva?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iubita mea e crestina dupa evanghelie, eu fiind ortodox. Niciunul nu vrem sa renuntam la religie, si vroiam sa stiu daca se poate oficia casatoria religioasa pentru aceste doua religii!? happy

| annamusic a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai bine este sa te rogi la Dumnezeu si el iti va descoperi ce e mai bine sa faci. Parerea mea este sa-ti pastrezi religia. Si eu sunt crestina, si nu as accepta sa ma casatorsc cu altcineva de alta religie. Exista si dovezi ca religia crestina este adevarata religie: Prima religie a fost cea crestina, in 1054 biserica s-a rupt in 2, catolicii s-au rupt de noi nu noi de ei; ei aveau alte conceptii si s-au rupt de noi. De la catolici provin celelalte religii: protestantii, musulmanii, baptistii... etc. De ex: la crestinii dupa evanghelie( mai sunt numiti si pocaiti), nu exista Taina Sf Impartasaniei; la noi cretinii exista, este scris si in biblie : >>Chipul in care Hristos a asezat aceasta Sfanta Taina este descris in Sfanta Evanghelie: "Iar pe cand mancau ei, Iisus, luand paine si binecuvantand, a frant si, dand ucenicilor, a zis: Luati, mancati, acesta este Trupul Meu. Si luand paharul si multumind, le-a dat, zicand: Beti dintru acesta toti, ca acesta este Sangele Meu, al Legii celei noi, care pentru multi se varsa spre iertarea pacatelor" (Matei XXVI, 26-28).>> La fel este si la Taina Sf Spovedaniei: >>Ne sunt iertate toate pacatele pe care le-am savarsit dupa Botez, pe care le-am marturisit preotului si pentru care ne-am pocait. Totusi, pacatul stramosesc nu poate fi iertat numai prin pocainta, fara Botez. De asemenea, unele pacate de moarte nu pot fi iertate "nici in veacul acesta, nici in cel ce va sa fie" dupa cuvintele lui Hristos (Matei XII, 32); Insusi Domnul Iisus Hristos, le-a spus apostolilor: "Luati Duh Sfant! Carora veti ierta pacatele, le vor fi iertate si carora le veti tine, vor fi tinute" (Ioan XX, 22-23)>>, si de asta avem preot ca mijlocitor intre Dumnezeu si om. si sunt multe alte ex. citeste Sf Biblie si nu te lasa pacalit de asemenea situatii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce doresc sa va spun ce legatura are intunericul cu lumina. Un copil al lui Dumnezeu nu poate sa se injuge la un jug nepotrivit cu un om din lume

| buttercup a răspuns:

Este posibila oficierea unei astfel de casatorii, insa un crestin baptist nu va dori niciodata sa se casatoreasca intr o asemenea situatie sau va fi constrans de familie si biserica sa nu o faca.

| agi a răspuns:

Verisoara mea care este reformata s-a casatorit cu sotul ei de relogie ortodoxa fara sa isi schombe vrounul religia. Au facut ceremonia religioasa in ambele biserici. Deci se poate. Si eu sunt in aceeasi situatia: eu reformata, iubitul meu ortodox si vrem sa procedam la fel.