| Miruna0909 a întrebat:

Este normal ca o mama, sa alinte copilul altei femei, in fata copilului ei si in fata acelei femei? Mi-a povestit matusa mea ca are o cunostinta care îi alinta copilul de 5 ani (verisoara mea micuta), de fata cu copila acelei femei, iar acea fetita plangea si maica-sa se comporta urat cu ficasa, dar continua sa o alinte pe verioasa mea.
M-a facut curioasa situatia asta, dar vreau sa aud si parerile voastre. Matusa mea zice ca e anormal sa te comporti asa cu copilul tau si sa alinti alt copil.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu siguranta nu ai auzit tu corect, ca nu-i este vorba de alintat ci de LAUDAT copilul altei femei.
Da, este posibil acest lucru, daca femeia este nemultumita de hachitele si capriciile propriului copil si cand se intalneste cu o prietena care are un copil politicos si cu comportamnet exemplar, il lauda.
Este un gest normal si apreciativ pe care-l fac nu doar mamele ci si bunicii, rudele, vecinii, prietenii samd.

| dullcat a răspuns:

Daca asta il supara pe copilul tau pana in punctul in care devine gelos si plange, nu e deloc ok.Trebuie sa incetezi cu alintul altora, dupa care luat copilul tau deoparte si explicata situatia.Copiii pot deveni foarte posesivi si gelosi, de aceea trebuie ajutati in a-si intelege si controla emotiile.

| adryang78 a răspuns:

Nu e nimic anormal în asta. Adică, în a alinta un alt copil decât al tău.
În privința comportamentului "urât" al persoanei respective, depinde ce a vrut să înțeleagă mătușa ta prin asta. Fiindcă oamenii gândesc diferit. Dacă i-a atras atenția fiicei sale că nu e bine să fie geloasă pe alt copil, nu e un comportament urât. Dacă a repezit-o în timp ce alinta un alt copil, este un comportament de condamnat.

| andreeaeml1200 a răspuns:

Asta este realitate dragule. Unele se chinuie sa faca copii, iar alte îsi bat joc de ei

| petrisor23 a răspuns:

laughing Alintarea copilului e cel mai rau lucru pe care poti sa-l faci.
Acea mama a facut greseala sa-si alinte fata care fireste ca a devenit nesuferita (inclusiv pentru propria mama ) si atunci mama "sa-i dea o lectie" sa nu mai fie nesuferita a facut alta greseala incercand s-o faca geloasa.
Copilul nesuferit si alintat e vina parintelui dar se pare ca acea mama nu a realizat prima greseala si a facut-o si pe a doua fata de propriul copil.

| Ayaye1234 a răspuns:

Da este normal happy