| IEpurasPufoSS a întrebat:

Este normal ca partenerul tau sa aiba crize de isterie/nervi in urma unui incident/conflict intre voi in care a propus sa va despartiti, sa se faca nevazut si sa ignore pe absolut toata lumea o zi-doua in care pleaca din oras si dupa sa vina inapoi cu flori, ciocolata s-a.m.d si sa isi ceara iertare de parca ar fi fost vina lui ca i-ai distrus cateva masini ale firmei si ca a trebuit sa le dea angajatilor liber ptc nu aveau masina ceea ce inseamna ca pierde si bani, si clienti, si vanzari?
Mi se pare cam suspect si nu stiu cum sa reactionez. E normal sa se comporte asa? Nu prea cred.
Ar trebui sa il refuz si sa ne despartim oficial? Voi ce ati face?
Trebuie sa-i dau un raspuns pana diseara la 7, dar nu stiu daca merita sa continuam relatia.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Normal este in felul urmator:
1. Voi doi va puteti impaca, ca oameni /parteneri
2. Firma va actiona pentru recuperarea pagubelor si TU ii vei fi datoare (solitar! ) pana la stingerea totala a datoriilor (inclusiv penalizarile legale. Firma are obligatie legala de a recupera pagubele produse pentru ea, de orice persoana!

| Simpatic a răspuns:

Prima data este o greseala, a doua oara o intamplare dar cand distrugi mai multe masini de firma...
eu zic sa lasi soferia caci nu este de tine.
Ti-am raspuns cat se poate de clar data trecuta si a fost de bine la adresa ta, dar nu stiam ca tu il toci marunt pe prietenul tau.
Insa sa fim acum si logici, cine da iubitei nu una nu doua ci mai multe masini de firma pe mana, pe care aceasta le distruge precum cascadorii din filme!?

| MarianWLF a răspuns:

Imi aduc aminte de intrebarile tale, tie ti se pare normal cum te comporti? Ce vrei sa faca omul, nici nu stiu daca sa iau in serios ce scrii aici sau e pura fictiune, totul pare prea rupt de realitate.

| siriusblack98 a răspuns:

Eu sustin ceea ce a zis @adryang78, omul ala e mult prea rabdator cu tine. Fa-i un bine si lasa-l sa plece, iti faci pomana cu el. Adica daca tu ii faci numai si numai probleme si tot tu te gandesti daca sa-i mai acorzi o sansa, eu zic sa il lasi in pace.

| TheGentleman a răspuns:

Nu merită. Ambii trebuie să o luați de la capăt, iar tu să te maturizezi, să înveți să fii responsabilă și să înveți să-ți gestionezi conflictele, pentru a nu mai crea probleme pe viitor

| adryang78 a răspuns:

Păi, să vedem:
- pe 18 februarie ne spui că i-ai bușit omului mașina de cinci ori până acum
- pe 19 februarie ai bușit altă mașină
- pe 20 februarie ați intrat în conflict cu niște bruneți din cauza accidentului (cel de pe 19, presupun) iar "iubi" își bagă picioarele și vrea să încheie relația
- azi, 22 februarie, ne întrebi dacă e normal să facă crize de isterie, apoi ne spui că din cauza pocinoagelor pe care le faci continuu este afectată și afacerea pe care o conduce. Totuși, el e suficient de slab încât să se întoarcă.
Eu aș zice să-l refuzi. Nu de alta, dar are muuuult prea multă răbdare cu tine și măcar așa i-ai face un pustiu de bine omului.

| KovacsB a răspuns:

Este cam tantalau, eu renuntam de mult la o paguba permanenta ca tine.indiferent ce calitati ai in alte domenii.
Sau dracu stie ce as fi facut.

| Standt a răspuns:

"Am busit masina lu iubi de 5 ori de la inceputul anului."
"Am busit alta masina" Care e luata pe platforma desi tu spui ca nu arata rau. 6 sau 7 masini?
"Oricum am ramas fara permis si 30.000 euro"
"Am intrat intr-un conflict azi-noapte cu niste domni din cauza unui accident. Asa ca mi-am sunat iubitul. "
!
"Azi dimineata el m-a anuntat ca vrea sa ne despartim pentru ca i se pare ca sunt materialista, imatura si nu-l iau in serios cand spune ceva. A spus si ca daca nu eram eu nu avea atatea probleme si ca stau cu el doar pentru bani. "
!
Chiar ma intrebam cine a dat cei 30.000 de euro.
"Ar trebui sa il refuz si sa ne despartim oficial?"
Asta e cireasa de pe tort! Desi s-ar putea sa ne mai surprinzi su cu altele.
Tu faci atatea probleme, pagube, incidente cu romi si tot tu sa fii aia care sa-l "ierti" sau sa-l refuzi?
Spui ca nu mai are masini in firma. Presupun ca vrei sa-ti cauti alt iubi pe care sa-l storci de bani. Dar sa fie vinovat acest om care iti suporta atatea!
Ca da, ca nu, lasa omul in pace. I-ai facut destule probleme.

| Standt a răspuns (pentru Standt):

Si da, am uitat sa-ti raspund, este normal sa aiba crize de nervi, isterie, cand tu ii duci firma la faliment.

| Ancadorinapascale1993 a răspuns:

Dar tu ce zici? Pune-te in locul lui.
Nu ai cum sa vezi ce simte celalalt daca nu te pui in locul lui.