| anonim_4396 a întrebat:

Este o situatie- O femeie care a mai avut 2 relatii care au sfarsit rau dar au rezultat 3 copii gaseste o cale de evadare din a 2-a relatie. Nici a 3-a relatie nu e spre bine dar din asta rezulta un copil, mama impreuna cu cei 2 copilasi si noul nascut raman in casa actualului tata. El se comporta badaran si o face pe mama sa se simta josnica, facand-o jegoasa si tot felul de lucruri, chiar daca ea e ingrijita si face toata treaba. In sfarsit scapa de el, isi gasesc o casa noua. Se muta singura cu cel mai mare copil si cel mai mic, recent din ultima relatie din care a scapat. In acel copil il tot vede pe tatal lui badaran si tot ramane in minte cu ce a trait acolo la el, si pur si simplu o tine in continuu, e irascibila iar copilul, nu o prea asculta. Mai deloc. Cu copilul se cearta mereu, in fiecare zi din motive penibile. Avand in vedere ca acea mama a fost in copilarie la camin si a trait pe strazi inainte de asta, si nu a primit iubire de la mama sa, a mancat din gunoaie, si a trait niste momente oribile, dar poate aceste lucruri au facut-o sa inteleaga dintr-o singura propozitie o jignire si o face sa iti sara la gat si sa tipe. Nu este un caz de schizofrenie sau nebunie. Mai mult trauma. Adaugand si relatiile gresite si esecurile, cum am putea sa o facem sa uite lucrurile din trecut?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
As sugera consiliere psihologica, dar avand in vedere ca nimic nu este gratuit, ai putea sa vorbesti cu ea si sa sa o faci sa inteleaga care este cu adevarat realitatea.
Faptul ca a crescut unde a crescut si ca nu a dus o viata pe roze, trebuie sa fie un stimulent pentru ea si sa o intareasca si sa ofere multa dragoste copilasilor ei.
Si eu ca mama caut sa ofer pe cat posibil cam tot ce nu am avut in copilarie + multa dragoste.
Pentru linistea/dragostea si binele copiilor, trebuie sa faci orice iti sta in putinta sa le fie cat de cat bine.
Nu cred ca rezolva ceva daca isi varsa nervii pe copilasi, trebuie sa vorbeasca foarte mult si sa le explice copiilor situatia, chiar daca situati materiala nu este roza, dragostea si protectia ei fata de copilasi ii va face sa reactioneze altfel si vor asculta de mama lor.
Sa vorbeasca cu un preot, nu costa nimic, cel putin se descatuseaza.
O zi bunahappy

4 răspunsuri:
| William a răspuns:

Nu mai poate fi ajutata.

| Teardrop a răspuns:

Nu ştiu despre cine vorbeşti, da eu n-aş victimiza-o atâta. "gaseste o cale de evadare din a 2-a relatie","In sfarsit scapa de el,", "ecent din ultima relatie din care a scapat". Dacă s-a întâmplat acelaş rahat de trei ori, sigur a fost vina ei în cea mai mare parte.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Salut, doar un psiholog o poate ajuta, din pacate sad Propune-i sa ceara ajutorul unui psiholog macar de dragul copilului,

| RebeleGirl a răspuns:

Un psiholog poate sa o ajute! Tu nu poti face nimic...viata ei nu a fost roz si traieste cu traumele din trecut. daca are vointa poate reusi, dar daca nu accepta sedintele cu psihologul, poate deveni mai rau de cum e...