| dey11 a întrebat:

Hey TPU!
In sfarsit, peste cateva saptamani e posibil sa plec in Grecia >8-`.
E o mica problema insa. Nu sunt majora sad.
Desi plec insotita de un parinte, si calatoresc in uniunea europeana si am si buletin, cei de la agentie mi-au spus ca sub nicio forma nu pot parasi tara fara pasaport. Prietenii mi-au spus ca nu e adevarat, ce sa cred? Acord la notar de la celalalt parinte oricum imi voi face [ apropo, cam cat dureaza redactarea lui? in cat timp il pot primi?big grin ].
Si totusi, daca trebuie sa`mi fac pasaport, stiti ce acte imi trebuie? Si cat costa?
Multumesc >big grin

2 răspunsuri:
| narcisa a răspuns:

Am fost de craciun in Italia cu ambii parinti.am 13 si mi-a trebuit pasaport.eu stiam ca dupa ce faci buletin si calatoresti in UE nu iti trebuie pasaport. daca il faci in regim de urgenta (trebuie sa platesti) este gata in aceeasi zi. daca il faci normal este gata cam intr-o saptamana (eu l-am facut in urma cu 2 ani jumatate, acum nu stiu daca mai e asa)

| Veverita a răspuns:

Nu se mai face pasaport de multa vreme.si eu merg in grecia si imi trebuie doar foaia de la notar cum ca mama si tata sunt de acord sa parasesc tara cu o alta persoana imputernicita cum ar veni.si actul ala se face in cateva minute o jumate de oara daca nu e f ocupat notarul:p.vacanta placuta