| AlinaAlexandra567 a întrebat:

Eu am mai pus 2 sau 3 întrebari pe accest site si mi aţi raspuns si daca le ati citit stiti de acolo ca soțul meu e violent eu dupa ce am citit raspunsurile voastre m-am mutat la părinți mei din cate stiti am si un băiețel de 8 ani cu sotul meu copilul ini zice mereu "mami te iubesc nu vreau sa te pierd ma bucur ca nu mai suntem la tati ca să te bata pentru că eu ştiu că el făcea asta chiar dacă tu nu mi ai spus niciodată "soțul meu a venit la parintii mei să îsi ceara iertare ca m-a lovit si a promis că se va schimba eu cand am plecat de la el m-am gandit la divort si acum ma gandesc vreau un mediu sigur pentru băiețelul meu are 8 anisori stiti asta deja eu nu cred ca soțul meu se va schimba cand a venit sa imi zica ca se schimba s-a pus în genunchi să îl iert mi-a pupat mâinile şi mi-a adus un buchet de flori si baietelului un urs de pluş voi ce mă sfătuiţi să fac? Credeţi că ar trebui să îl iert şi să mă întorc la el? Credeţi că se va schimba? Si am uitat să mentionez lucrul asta în celelalte întrebări el la începutul relaţiei nu era violent a devenit asa cand a aparut copilul adica acum 8 ani dar niciodata nu mi-a promis ca se schimba cum a facut acum astept parerile voastre

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Nu, nu se va schimba. Un om violent asa va ramane. Vrei sa iti cresti copilul sau sa lasi copilul fara mama? Daca te intorci la un om violent, acesta te va omora la un moment dat, datorita batailor.
Este o vorba inteleapta din batrani: Lupul isi schimba parul dar naravul ba. Daca te intorci vei crea un cerc vicios si ii vei da lui mai multa putere asupra ta, pentru ca el stie ca parintii probabil nu te vor mai sustine.
Ramai neinduplecata in decizia ta de acum si creste-ti copilul sanatoasa, nu iti sapa singura groapa.

9 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Sa nu cazi in capcana lui, sunt lacrimi de crocodil, ai avut puterea sa faci pasul asta si tin sa te felicit, ai vazut ca iti poti lua viata in proprile maini, la fel si fericirea, acum pare totul schimbat dar in scurt timp vei incepe sa te simti mai libera si mai fericita decat ai fost in ultimii 8 ani, nu fa prostia sa crezi minciunile lui, s-a vazut singur acum si a facut un gest disperat dar va reveni in scurt timp la aceleasi obiceiuri.

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar barbatul asta nu se va schimba niciodata, indiferent cat regreta acum si promote, totul ca sa te convinga sa te intorci acasa si iti va arata el mai rau de atat, pedepsindu-te si pentru faptul ca l-ai parasit.

Daca pana si copilul tau a realizat ca-i mai bine fara taica-su si s-a bucurat ca ati scapat de teroare si bataie, traind cu frica in san, ce te face pe tine sa crezi ca ar trebui se te intorci acolo, in aceeasi teroare si suferintaa, traind si obligandu-ti copilul sa vada si sa sufere in certuri, baiati si teroarea unui om violent?
Daca-ti iubesti copilul, nu te intorce acolo unde copilul tau a suferit si are traume, pleaca in lume daca nu vrei sa stai la parintii tai, dar nu te intoarce niciodata la barbatul care te-a lovit, fiindca oamenii nu se schimba, indiferent cat promit si se prefac.

| anonimg a răspuns:

Un om violent nu se va schimba niciodată.
Este bine că ai plecat de lângă el; dar să nu divorțezi, ci să îl lași pe el să facă asta. Nici să nu îți dai acceptul la divorț. Mergi pe mâna lui Dumnezeu și toate lucrurile vor fi spre binele tău.
Dumnezeu este de acord cu divorțul doar în caz de adulter.

| Frank51 a răspuns:

Nu o să se schimbe niciodată.

Ori alegi să rămâi lângă el și îl accepți așa cum e, ori pleci.

| FreddieM a răspuns:

Poate faptul ca ai plecat a fost o lecție și pentru el. Accepta iertarea dar avertizează-l ca dacă vreodată ii mai trece prin cap sa te trateze rău, prima sa semneze hârtiile de divorț, si pierde și copilul ca e violent. Astfel va realiza ca ar fi ultima lui greșeală și sunt mari șanse ca pe viitor sa se corecteze, poate chiar cu ajutorul tău. Spune-i ca prima de orice problema, hai sa discutam calm sa găsim amândoi soluția. Un pic ma ajustez eu, un pic tu și toți mulțumiți și fericiți, dar mai alez copilul. Și fa-l sa înțeleagă cât poate fi de traumatic comportamentul sau asupra copilului.
Cheers

| Standt a răspuns:

Ma indoiesc ca se va schimba.
El stie cat de sensibile sunt femeile la flori si mangaieri. Poate l-a si sfatuit cineva. Ca, de ce nu ti-a adus flori pana acum? De ce nu si-a cerut iertare pana acum? O promisiune din varful buzelor nu e nimic in fata faptelor.
Daca si copilul a vazut bataile, e grav. Sfatul meu e sa nu te mai intorci la el ci sa divortezi. Dar tu decizi.
Nu te complica cum zice anonimg. El o vede prin prisma religiei sale. Dar asa te vei chinui mai mult, vei fi legata mereu de sotul tau care te va santaja.

| norisorulpufos a răspuns:

Eu zic sa-i mai dai o sansa.

| luxlux2488 a răspuns:

Parerea mea este sa il mai fierbi putin sa isi dea seama pentru ce a facut si sa il faci sa regrete ce a facut. Daca esti o femeie destepta si iti joci cartea cum trebuie eu zic ca daca va iubeste nu o sa mai faca. Nu ai nimic de pierdut daca ii oferi o sansa, daca mai este violent, iti iei copilul si pleci, atunci este finalul.
Daca cedezi prea repede nu e bine. Daca vrei ca in viata sa iti fie bine, trebuie sa mai fi si putin hoata. Daca vrei sa iti explic mai multe poti sa decblochezi chatul si iti explic mai detaliat ce ai avea de facut.

Multumesc!

| Issa_Isabel_1986 a răspuns:

Tu nu crezi în schimbarea lui, si de aceea întrebi aici. Acest răspuns trebuia să fie din interiorul tău, insa ești deconectata de tine și cauți răspunsuri în afară. Tu în sinea ta nu crezi, știi că nu se va schimba dar te gândești să cedezi pentru că doar vrei să crezi în schimbare. Cum ar fi dacă ți-ai îndrepta atenția către tine, către ce poți face să devii o variantă mai bună a ta!? Să stai tot mai conectată la emoțiile tale, să îți analizezi alegerile și să îți asculți intuiția!?