| AlinaAlexandra567 a întrebat:

Mam împăcat cu soțul meu care era violent pentru ca avem un copil împreună i-am dat a 2 sansa pentru ca mi-a promis ca se schimba eu nu credeam în schimbarea lui eu am plecat de la el din cauza bătăilor la parinţii mei a venit după mine să îl iert pentru ca se schimba şi chiar s-a schimbat de cand mam reîntors la el se comportă frumos se joacă cu băiatul baiatul are 8 ani mie îmi aduce flori, mă ia în braţe, mă pupă ce parere aveţi credeţi că e o schimbare reală?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, oamenii nu se schimba niciodata, doar se prefac si promit tot ce vrei sa auzi pana trece primejdia, dar nu se pot schimba.

In orice caz, pentru ca l-ai parasit prima oara, acum este furios si cu prima ocazie cand va certati te va bate si mai rau, fiindca oamenii violenti nu uita niciodata ce le-ai facut si nici nu se pot schimba vreodata.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu.La un moment dat va reveni de unde a plecat.
Atâta timp cât nu a fost la un terapeut sa se vindece de chestia asta (și slabe șanse să se fi dus), nu trebuie sa pui botul.

| ioana748 a răspuns:

Din pacate, trebuie sa fii precauta.
Acum sa spunem ca incercati o reconciliere, ceea ce este normal Intr o familie cu un copil de 8 ani.
Tu ar trebui sa fii calma si chiar daca lucrurile vor mai escalada sa nu amplifici acea stare de conflict, caci s-ar putea criza urmatoare sa fie mult mai grava.
Este vorba de un copil de 8 ani care nu ar trebui sa asiste la asemenea scene.
Exista posibilitatea sa intrati Intr o noua etapa a familiei voastre in care sa deveniti mai intelepti si mai asezati.
Sa incepeti sa fiti mai toleranti unul cu celălalt si prioritatea sa fie linistea copilului si dezvoltarea lui Intr un mediu propice, unde respectul si starea de bine sunt la ele acasa.
Unde intr adevar tati aduce flori lui mami si aceasta il face pe sot sa se simta apreciat.
Daca nu reusiti sa ajungeți la un numitor comun si vei mai pleca...acest capitol din viata ta va trebui inchis.
Pana una alta, acum sunteti impacati, va respectati, copilul se simte in siguranta si asa va doresc pana la adânci batraneti.
Toate cele bune❤️

| KovacsB a răspuns:

Lupul isi schimba parul dar naravul ba.
Este bine ca aveti ceva antrenament la bataie, ca o sa va fie mai usor in viitor.
Este doar chestiune de timp.
Nimeni nu se schimba vreodata, este doar o amagire.
Schimbarea se face in pasi mici si necesita foarte mult timp.Vieti chiar.
Daca inainte se oprea dupa 18 pumni dupa schimbare poate o sa primiti doar 16.
Dar se pare ca va place.Inconstient,nu va dati seama dar parca simtiti nevoia.

| norisorulpufos a răspuns:

Dacă se comportă frumos e o schimbare reală.
Ar trebui să-l ierți din toată inima dacă il iubești.
Dar am văzut femei care nu pot ierta niciodată deși omul acela n-a mai greșit.
Asta e neputința unora, nu pot ierta și uita.