| ANDUTA_7716 a întrebat:

In momentul de fata sunt in divort cu sotul meu. In urma casniciei a rezultat un copil in varsta de 10 ani acum.Am de pus actiunea de divort din culpa comuna pentru a termina cat mai repede desi motivul real este faptul ca sotul meu are o relatie extraconjugala.In actiunea de divort sotul a specificat ca este de acord ca baietelul de 10 ani sa ramana la mine.prima infatisare o avem pe 22 octombrie insa intre timp sotula intors toatl copilul impotriva mea facandui promisiuni desarte si cumparandul cu multe lucruri profitand de dragostea pe care cbaitul i-o poarta, iar acum cum nu ii convine ceva ma ameninta ca o sa faca in asa fel sa i-mi ia copilul deorece il va invata sa spuna la tribunal ce vrea ca el si nu cu mine.Va rog mult de tot sa-mi spuneti in aceste conditii ce sanse sunt sa obtina el tutela copilului.Si as mai avea o intrebare in baza la ce se stabileste pensia alimentara daca el acum este administratorul unei firme dar nu are cartea de munca bagata nicaieri deci nu poate demonstra ca are un venit stabil iar de stat sta cu respectiva cu care este acum intr-un apartament cu chirie.
multumesc frumos pentru timpul acordat sa-mi cititi randurile.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o situatie grea, deoarece, daca a implinit 10 ani, copilul va fi ascultat in privinta parintelui cu care vrea sa stea. Ai gresit cand ai acceptat culpa comuna, precum si ca nu ai scris invoiala in privinta copilului. Hotararea judecatorului nu depinde numai de ce va spune copilul, va mai depinde si de celelalte probe(in primul rand ancheta sociala de la domiciliile fiecaruia si apoi proba cu martori), trebuie sa rezulte ca tu ai conditii mai bune pentru cresterea copilului si te poti ocupa mai mult de el.
Indemnizatia de intretinere se stabileste in functie de venitul lunar al sotului ce va fi obligat la aceasta, daca sotul tau va fi obligat instanta va cere sa i se comunice castigul anual avut la firma si il va transforma in castig lunar si - daca nu mai are si alti copii in intretinere - suma la care il va obliga va fi de 1/4 din castigul sau din munca. Succes si numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Anonim1 are dreptate, discriminarea taţilor e la modă în România.
Sincer, îmi doresc să pierzi procesul pentru că din moment ce tu te gândeşti doar la bani şi pui toată vina doar în cârca lui, e clar că oricum nu meriţi să ţii copilul!
Strict în ceea ce priveşte întrebarea, minorul va fi audiat, mai ales dacă cere tatăl asta în instanţă (şi da! va cere - prost ar fi să n-o facă).
Şansele ca el să obţină tutela depind şi de condiţii. Dacă tu ai vilă a ta proprietate personală şi el stă într-un apartament cu chirie cu cea cu care are o relaţie extraconjugală, e evident că tu câştigi.
Însă, mai depinde şi de venituri căci el poate declara şi alte venituri şi dacă te depăşeşte în venituri, copilul zice că vrea la el şi condiţiile voastre locative sunt apropiate, atunci pierzi.
Oricum, ai minţit din prima căci n-ai intentat acţiunea de divorţ în temeiul adevărului ci în temeiul GRABEI.
Ia ghici?! Graba strică treaba!
Succes! (not!)

| EUSIATIT a răspuns:

Rasp ff bun [ioandelasal] si adevarat /dar cred ca un avocat bun teajuta. cit despre pensie cam greu. oricum fii tare ca ai mult de luptat bafta

| rockveion a răspuns:

Pai daca copilul are numai 10 ani nu prea conteaza parerea lui daca tu ai un venit stabil o casa stabila si mai ales ca tu ai intentat divortul si esti si mama lui ai 80 la suta sanse sa castigi doar daca el nu vine cu ceva de genu mi-a batut copilul am dovezi nu merita sa fie mama daca are dovezi se schimba treaba dar in acest moment tu deti copilul si daca te mai ameninta faci plangere si asta se pune la dovezi si sansela lui scad considerabil.In sfarsit daca ai un avocat cu capu pe umeri si tot ce ai spus tu este adevarat tu deti tutela copilului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anduta. a-ti transpus dragostea si sentimentele din care a rezultat un copil in bani.si faceti inca asta. a-ri plecat de la o prostie si a-ti starnit un razboi frumos si durabil.sufera copilul. 1-0 pentru tine si sotul tau.fostul sot.mare proasta trebuie sa fie aia, care-i apreciaza caracterul drept, si cinstit. dar fistecare pasare pe limba ei piere. sfaturi? nu trebuia sa ajungeti aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am vazut(posibil sa existe) jude care sa faca presiuni asupra copilului sau sa vina acolo si sa zica: Hai bai pustiule, zii la cine vrei, la mama sau la tata? Chiar daca minorul va sustine ca vrea la mama sa nu credeti ca judecatorul imediat va acorda tutela(conteaza si alte aspecte). Va fi prezent si un psiholog. Daca nu exista psiholog nu lasati copilul sa fie audiat, are o varsta frageda si e pacat sa-l intristati(mai ales ca e si la scoala unde are nevoie sa fie atent nu preocupat cu problemele parintilor). Minorul are nevoie sa simta protectie, intelegere, sa prinda incredere in oameni. Apoi, nimeni sa nu faca presiuni asupra minorului, iar daca acesta plange sau tremura de frica/teama e bine sa opriti(daca avocatul dvs. n-o face) acest circ ieftin. Aveti toate drepturile s-o faceti. Sunteti mama copilului si dvs. stiti ce e mai bine pentru el. E bine ca sa depuneti la dosar o inaintare(judecatorul o va citi) si sa mentionati toate aspectele despre viata intima a fostului sot, despre situatia lui financiara, comportamentul cu minorul. Eu ca parinte sub nicio forma n-as fi de acord ca propriul meu copil sa fie audiat(exista atatea solutii prin care puteti impiedica aceasta barbaritate). Puteti sa refuzati ca minorul sa fie ascultat! Sunt atatia copii care plang, tipa dupa mama sau dupa tata si momentul e dureros pentru parinti si pentru copil. E pacat sa-i marcati copilaria cu astfel de episoade. Faceti cum doriti... Tinand cont de varsta frageda a minorului, acesta n-are discernamant, el inca mai crede in povesti, basme, eroi si Mos Craciun(decizia lui nu va cantari foarte mult) Minorul trebuie ascultat doar atunci cand considerati ca a fost lovit de tata(dar in cazul asta trebuie sa dovediti cu martori si acte, certificat IML) sau abuzat ori torturat psihic(deja in situatiile astea se imput lucrurile si intram in la penal). Doar in cazurile penale minorul trebuie audiat; dar in situatia dvs. nu acceptati acest lucru.
In rest, ancheta va avea o mare importanta si e bine sa va pregatiti. Discriminarea tatilor exista si in Romania, aveti un avantaj.
Daca nu are carte munca, i se va calcula in functie de venitul minim pe economie. Nu scapa de pensia de intretinere catre minor.Sau invers, nu scapati; depinde ce hotaraste judecatorul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copilul NU este un premiu pentru unul dintre cei doi fosti-soti.
Copilul trebuie sa ramana cu parintele care-i ofera viata NORMALA.
Tu trebuie sa lupti pentru asta: fiul tau sa ramana cu cel care ii va oferi o viata cat mai apropiata de NORMALITATE.
Chiar daca este prevazuta prima infatisare poate ca mai ai inca timp sa contactezi un Birou de Mediere http://www.cmediere.ro/index.php?mid=3&smid=16 sunt mediatori pe care ii poti cauta dupa JUDET.
Multa sanatate.

| romeoflorin a răspuns:

Parca sunt la acasa tv.