| claudia_3616 a întrebat:

Eu am o fetita de 1 an si 20 zile si nu merge in picioare.Gandul ma ingrijoreaza prea tare. Prietena mea are un baietel de 1 an si merge aproape singur. ce sa fac ma ingrijorez prea tare

9 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Eu zic ca nu este cazul sa te ingrijorezi. Vezi mai jos alte mamici care stau de vorba despre acest subiect
http://www.copilul.ro/......-9662.html
In general copiii se ridica si merg cam in jurul varstei de un an. Fratele meu a inceput sa mearga chiar de ziua lui, iar fiica mea cu ceva inainte de aceasta data, dar asa cum vezi nu este o regula. Depinde cat de sanatos a fost fetita ta, copii mai bolnaviciosi dezvoltandu-se mai greu. Sau poate a incercat sa se ridice si a cazut si ii s-a facut frica. Eu zic ca nu trebuie inca sa te ingrijorezi dar poate ca in timp, mai mult pentru linistea ta, sa mergi intai la medicul de familie sa te sfatuiesti si cu el.

| mihaa a răspuns:

Fetita mea cea mare a mers in picioare la 9 lunii, era asa de micuta, ca totii se minunau de ea cand vedea ca o mana de om merege pe picioare si o luna mai tarziau alerga pe stradabig grin dar cea mica a mers mai greu pe la 1 an si o luna
nu trebuie sa te ingrijorezi,, pot sa ti dau 1 sfat
pune fertita in picioare sa stea dreapta si desparte-i putin picioarele sa se obisnuiasca sa stea drept, daca incerci asa cateva zile sa stea fetita drept
apoi cheam-o la tine ademeneste-o cu o jucarie
daca face primii pasii, e f bine deoarece in maxim o saptamana va merge singura
cea mica fetita mea era f rusinoasa, si acum este la fel, se intimida repede si nu mergea, la fel si cu vorbitul, f greu a vorbit
multa bafta

| tania77 a răspuns:

Buna, sa-ti traiasca fetita! faptul ca nu merge in picioare nu trebuie sa te ingrijoreze, baiatul meu de la un an mergea in maini si picioare, incerca saracutul sa mearga doar in picioare dar nu era sigur de el si repede renunta, a reusit sa mearga pe piciorusele lui la un an si 7 luni, fiecare copil este diferit, unii merg mai devreme altii mai tarziu.

| Dannyjj a răspuns:

Nepotica mea pe la 1 an umbla numa in maini si genunchi, pana pe la un an jumate incepea sa stea sa mearga in picioare, fetita ta umbla in maini si genunchi la varsta asta? incearca sa o susti si sa o pui sa umble, pentru inceput sa-i fie mai usor ajut-o sa mearga in maini si genunchi si mai apoi in picioare (ajutand-o desigur). Numai bine!winking

| Brotacelu a răspuns:

Mie mi-a zis mama ca am mers in picioare la un an si 2 luni... deci mai asteapta putin.
Sa-ti traiasca fetita happy

| ~ вα∂ вσу ~ a răspuns:

Asa sunt unii copii. uite: eu stiu multi copii care au invatat sa mearga abia la 2 ani. sau daca esti asa de ingrijorata mergi la un medic.
papa

Răspuns utilizator avertizat
| Butsilee a răspuns:

Nu te mai panica atatoh go on
Stai linistita toate la timpul lor happy
Daca vrei neaparat du-te cu ea la un doctor dar nu v-a avea ce sa-i faca.
Mai las'o un timp happy Studiaz`o si dupa aceea te iei dupa ceilalti ...si dupa parerile lor stupidewinking

| Stefania a răspuns:

Sa iti traiascahappy. Eu am o fetita e strada la care parinti sunt surdmutisad. Dar ea audehappy. Si la 1 ani si 7 luni a invatat sa mearga singurica este atat de dulcelove struck si cand strigi numele ei aude si mereu supne suvinte...nu te ingrijora unii copii invata sa umble la varsta de 2 ani. Nu a de ce sa te ingrijorezi! Multa sanatate la bebe si tiekiss