| Spinoasa a întrebat:

Eu am tata vitreg! E foarte dureroasa situatia, ma simt oribil.Aseara m-a certat pentru o chestie minora, si a inceput sa imi spuna sa imi fac bagajele sa plec din casa lui, cand il vad sa dispar din fata lui ca nu ma suporta, si multe altele.Si lucrul care ma doare enorm e faptul ca mama statea langa el si nu spunea nimc.De ce? Nu am cu cine sa vb, cum Doamne sa ma dea afara pentru ca nu am facut nu stiu ce chestie in casa, curatenie nu am spalat aragazul si sa ma izgoneasca de acasa? Ce ati face in locul meu.ma simt ingrozitor, iar mama nu ma lasa sa vb cu tatal meu natural, cica, daca vb cu el sa raman la el?! Multumesc...

Răspuns Câştigător
| Dragotta a răspuns:

Eu as vorbi cu mama discret despre ce se intamplat.dar trebuie sa vorbesti serios cu ea care este relatia intre tine si sotul ei.iti ziu eu aproape nimic mama nu iti lasa copilul batjocorit.Or ilva indrepta or il va da afara. Daca nu rezolvi incearca sa te duci in fata lui cand se uita la tv.Stingeil si cu o voce "de sef" spune-i :Taci si asculta! El fiind atacat psihologic va asculta spuneti ca nu mai suporti ce se intamplat intre voi.dar nu suparata si cu o voce autoritara.Sa nu te incurci sa stii exact ce vrei sa i zici ca daca te incurcio i dai sansa sa vorbeasca.de fiecare daca incearca sa vorbeasca spune-i taci si asculta! Incearca chiar daca tear da afara din casa nu te va tine mai mult de 10-20 minute.Cel putin va ramane cu ce i-ai zis pe suflet si se va indreptati

20 răspunsuri:
| nevastuica_7599 a răspuns:

Mas fii dus la tatal meu dacat sa sufar atata si nu crezi ca si lui ii este dor de tine? incearca doamne totusii ii tatal tau... sunteti o familie sad. nu stiu eu am spus ce aveam de spus acum nu stiu decide cum vrei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bagameashi pla in ala nenatural(vitreg)
ia zi mie unde sta ca de nul dau cu capu de aragaz iauzi al el pentru un aragaz nesapalat
f dumenzei m de mitocan
de unde esti?

| plasticsmile a răspuns:

happy...Cum sa iti interzica sa vorbesti cu el cand mama ta nici macar nu iti ia apararea si nici nu vorbeste cu tine. straight face eu te sfatuiesc sa vorbesti cu tatal tau natural si sa ii explici situatia si poate gasiti o solutie...dar toate astea fara sa stie mama ta

| Monica_7453 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta si spune-i ce crezi despre tatal vitreg, ca tu esti mai importanta decat el si daca nu te asculta si se comporta ca el atunci vorbeste cu o prietena sa stai la ea o zi si mama ta sigur se va ingrijora daca nu-i spui nimic, va face tot posibilul sa dea de tine si apoi se vor schimba lucrurile.in orice caz ai gri ce faci.

| andrei_9573 a răspuns:

I-ai spus cum te simti cu tatal tau vitreg? ( la mama) Daca da incearca sa nul mai bagi in seama pe tatal vitreg numai vorbi cu el
Si de ce sa nu te lase sa vorbesti cu tatal tau natural asta chiar nu inteleg? ( cred ca nu vrea sa vorbesti cu el dincauza ca crede ca vei pleca la tatal tau natural sau va veni el sa te ia ) in fine. sper sa rezolvi cumva asta.

| Dragotta a răspuns:

Si chestia cu daca vb cu tatal tau sa ramai la el o zice doar ca sa te sperie deoarece vrea sa ramai 100% a ei.INcearca sa vb cu tatal tau natural pe ascuns si sfatuieitete cu el.

| Elena_6387 a răspuns:

Buna. Incearca sa vorbesti cu mama ta, explica-i care este situatia si vezi ce zice si ea, ea fii sigura ca o sa vobeasca cu tatal tau(daca l-as putea numi asa), spune-i ca nu mai suporti situatia, o sa pui intr-o situatie foarte dificila ii dai de ales intre tine si tatal tau. Vorbeste cu easi facid ce iti dicteaza inima ca sa-ti fie bine sa nu suferi din cauza unui nenorocit. Totusi incearca sa vorbesti si cu tatal tau natural si spune-i ce ai pe suflet, el o sa te asculte doar esti copilul lui, dar fa lucrul acesta fara sa afle mama ta pentru ca o sa se supere atata timp cat ea nu te lasa sa vorbesti cu el. Ai grija de tine :*

| kattya96 a răspuns:

Mama ta te iubeste. Insa ea nu isi da seama cum te simti tu in situatia asta. Ea incearca sa va ofere o casa, insa esti tratata pe nedrept din cauza asa zisului tata. Ala nu te va iubi si mama ta ii da mai multa atentie lui decat tie. Eu as vorbi cu tatal meu natural fara sa-si dea seama ea. Daca nu ii voi spune ca ma mut la el. Macar stiu ca el te iubeste, poate tu nu vrei sa o parasesti pe mama ta dar crede-ma ca vei duce o viata chinuita asa si ei dupa cum vad nu ii pasa. Si ar trebui sa te impui. Spune-i si ce. Da-ma afara ma doare undeva de tine care esti un animal si nu stiu cum mama suporta sa stea cu tine cand mie imi vine sa vomit. Nu cred ca mama ta l-ar lasa sa te dea afara. Dar daca e du-te la o prietena si suna-l pe tatal tau, e singura solutie. Imi pare foarte rau, crede-ma.
Succes si nu iti face griji o sa rasara si soarele happy

| CautNume a răspuns:

Mai bine, macar ai calculatorul sper, ia nr de tel de la protectia copiluluiwinking. asta daca vrei sa ajungi cu tatal tau adevarat la el sigur o sa-ti fie mult mai bine daca lui ii pasa...sau daca nu cand iti zice sa pleci fa-ti naibii un bagaj pleaca dimineata si intoarcete seara si vezi daca lor chiar le pasa intr-adevar de tine daca le pasa o se te caute daca nu...sau daca ei nici macar nu incearca sa te suna (vezi ia ceva bani la tine de prin casa) duta la tatal tau. sper ca iti foloseste la ceva asta.

| dianaandra1467 a răspuns:

Si unei prietene i s-a intamplat la fell.Pai...cred ca mama ta nu a spus nimic pentru ca i-a fost fricka.Ar trebuii sa te duci si sa vorbesti cu ea, si sa ii spui cum te simti...si daca ai curajull, spune-i tatalui tau ca vei repara tot ce ai stricatt, si de acum inainte vei respecta regulile.Si spune-i ca suferi mult. Sper ca te-am ajutat si sper ca te va intelege!sad

| emima a răspuns:

Eu cred ca ti-ar fi mult mai bine cu tatal tau natural pentru ca acel vitreg nu te-a crescut el si nu are cum sa-l doara de tine. vorbeste serios cu mama ta si zii ca vrei sa vorbesti cu tatal tau natural iar ea daca se opune o intrebi daca te iubeste si ea o sa zica ca te iubeste doar e mama ta atunci ai raspunzi pai astampara-ti sotul sau plec eu

bafta! si imi parew sincer rau

| martorul a răspuns:

Imi pare rau pentru ceea ce aud ca ti se intampla. Din pacate, raspunsurile la astfel de intrebari sunt foarte rare si grele. Ce pot sa spun doar este ca imi pare rau, simt cu tine si mi-ar placea sa-ti pot diminua durerea sufleteasca daca ar fi posibil.

| anonima17 a răspuns:

Du-te la tatal tau natural!

poate el e de partea ta nu ca si mama ta si tatal vitreg\!

u stai in casa lui sau el sta in casa voastra?

| Anonima22 a răspuns:

In primul rand imi pare sincer rau pentru situatia ta si eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu mama ta si sa ii zici cat de nefericita te face tatal tau vitreg si ca ti-ai dori enorm sa il intalnesti pe tatal tau natural la urma urmei e dreptul tau. sper ca te-am ajutat

| matchpoint a răspuns:

Buna ziua, situatie este una intr-adevar delicata, dar eu am unele nelamuriri. 1. Tatal tau vitreg te cearta si se comporta mereu urat cu tine? sau doar acum cand ti-a cerut probabil s-o ajuti pe mama ta la curatenie si tu nu ai facut-o?
Parerea mea este ca nervos fiind ti-a spus aceste vorbe dar probabil acum regreta. Ca daca erai tu chiar nevinovata mama ta iti lua apararea indiferent ca e vorba de tatal tau natural sau in situatia de fata de tatal tau vitreg.
Tatal tau vitreg vrea, ca orice parinte de altfel, sa te faca sa devi mai responsabila. Nu cunosc varsta ta, dar domnisoara fiind trebuie sa te obisnuiesti cu treburile casnice.
Parerea mea este ca tatal tau vitreg a reactionat asa nu pentru ca nu el este tatal tau natural ci pentru ca nu ai facut ceea ce el si probabil mama ta ti-au cerut.
Al -2 lea lucru pe care nu-l inteleg este de ce mama ta nu te lasa sa vorbesti cu tatal tau natural. Cu asta eu nu sunt de acord. Asta daca prin acest gest mama ta nu incearca decat sa te protejeze. Cat de bine il cunosti tu pe tatal tau natural? Poate mama ta nu te lasa sa vorbesti cu el pentru a te proteja.
Faptul ca ai tata vitreg nu este un capatde lume. Uneori un tata vitreg este mai ``tata``decat cel natural, care isi abandoneaza copiii, sau ii maltrateaza doar pentru simplu fapt ``ca eu te-am facut, eu te omor``.
Iti doresc sa gasesti puterea sa comunici cu tatal tau vitreg in asa fel incat asemenea situatii sa nu se mai repete. Incearca sa faci si tu compromisuri. El a facut-o atunci cand a acceptat ca mama ta intra in acesta casnicie cu un copil. Asta nu inseamna ca trebuie sa fi tu ``cenusareasa``familiei si sa accepti rolul rau copilului vitreg. Incearca sa ai tu initiativade a aspira prin casa, sau de a sterge praful si alte lucruri marunte care ii vor usura munca mamei tale si care-l vor bucura pe tatal tau vitreg.
Pa

| express11 a răspuns:

A cui este casa? a lui?

| Vulvatron a răspuns:

Daca maicata ti-a zis ca daca vb cu tatal tau sa ramai cu el, te-a pus sa alegi, eu zic sa te duci la tatal tau. stii tu cel mai bine e sa il alegi pe ala care nu te pune sa alegi happy

| mFlorian a răspuns:

Uite. ce as face eu.Inghite-i mofturile, fa ce-ti spune dar cand te intreba ceva da/nu.Raspunsuri scurte.Nu-l baga in seama.Cat despre faptul ca mama sta langa el desi ti-a spus asta demonstreaza ca nu te iubeste.Eu ca baiat... daca doamne fereste mama vitrega a fiicei mele i-ar spune asa ceva ar zbura ea din casa.Astepta..timpul trece si o sa ai timp sa te razbuni.

| ramona_6130 a răspuns:

Buna.am si eu o problema de acest fel...si eu am un tata vitreg, si nu ma inteleg cu el.asa e si el mereu se baga in lucrurile mele ca de ce fac aia de cefac cealalata. mereu gaseste cate un motiv sa ma cert cu mama.am ajuns sal urasc.nu stiu ce sa mai faccryingcryingcrying

| Fufletu a răspuns:

Vai doamne am aceiasi situatie si stai sa vezi cand mai ai si o sora al meu e un porc nesimtit orice fac e gresit strang curat spal calc si nu are nici bunl simt so recunoasca si pe mine a vrut sa ma scota afara ca o aruncat o hartie si nu am vrut s-o iau iar mama daca i comentaza sau ma apara o bate striga odata cand era beat numa ca nu aruncat frigideru pe mine ca o vrut sa ma scoale sa-i fac oua fierte eu inteleg cum te simti crying