| eeedi a întrebat:

Salut.
Ieri si azi părinții mei s-au certat, iar eu m-am bagat încercând sa o calmez pe mama, ea îmi spunea ca nu ma suporta si ca nu ma va suporta vreodată si ca i-am distrus viața si ca vrea sa plec din viața ei.
Aceste cuvinte ma distrug pe interior, stiu ca orice familie mai are certuri, dar nici o mama nu face așa fiului ei…

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Biblia spune sugestiv in unul din proverbele ei ca "cine se baga in cearta dintre doi oameni e ca si cand ar incerca sa prinda un ciine de urechi" Bagindu-te, nu ai facut decat sa asmuti si mai mult "ciinele" certurilor. Nu te mai baga, si vei avea o viata mai usoara. La nervi, omul spune multe si nevrute, dar care pe tine te dor. Daca poti, retrage-te pe undeva, unde sa nu ai de-a face cu ei cit timp se cearta.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai pus cumva paie pe foc?
Adica ai spus minciuni, care au dus la certurile astea intre parintii tai?

| Nirvanaaa a răspuns:

Cearta, cearta, intre ei, dar ce are cu tine? Sincer cred ca ai picat la mijloc și și-a vărsat nervii pe tine. E recalcitranta cu tine în general sau o apuca doar la certuri? Stiu ca e dureros, dar încearcă sa nu pui la suflet. Nu e normal ce zice, dar nu isi da seama și tot pe tine te rănește treaba. O sa fie bine, tu sa fii tare și sa nu lași sa te afecteze treaba asta. Numai bine!

| eeedi explică (pentru Nirvanaaa):

Nu, nu e mereu asa cu mine, doar când se cearta cu tata. Eu o iubesc mai mult ca orice in lumea asta..si mereu când ei doi se cearta eu ma bag, iar atunci când rămânem singuri, eu cu mama, îmi "scoate ochii" cu ceea ce am zis mai sus, dar doar azi mi-a spus ca ma urăște si ca vrea sa plec din viața ei

| Nirvanaaa a răspuns (pentru eeedi):

Înseamnă ca și-a vărsat frustrarea, pe care a acumulat-o din cearta cu tatăl tău, pe tine. Ai picat la mijloc. sad

| 1997onur a răspuns:

Ce nu te omoară ce face mai puternic.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Emma24dsxd a răspuns:

Da,in orice familie exista certuri e normal, dar o mama nu poate sa ii zica copilului ei ca i-a distrus viata, ce mama sa fii sa spui asta :-( nu te mai consuma si nu mai da importanta, dupa tot ea o sa ii para rau ca a vorbit asa

| sabinaca a răspuns:

Fii puternic, termina liceul, du-te la facultate si fa tot ce e posibil sa devii independent. Nu ai cum sa schimbi oamenii astia, se hranesc din suferinta altora, voit sau nu, tu o sa suferi in continuare. Cuvintele dor, sunt perfect de acord, si la un moment o sa incepi sa-ti pui intrebari daca intr-adevar nu esti tu cauza problemelor, dar nu esti. Toti copiii merita parinti, dar nu toti parintii merita copii. Sa stii ca viata nu o sa fie mereu asa, investeste in educatia ta si o sa-ti culegi roadele muncii tale.

| d2ontknowdontcare a răspuns:

E adevarat ca nu e deloc normal ca mama ta sa iti vorbeasca asa, dar e posibil sa fi fost doar vorbe spuse la nervi. Mai ales daca ai spus ca ea nu e mereu asa. In general, oamenii spun multe tampenii la suparare. Adica, ajung sa spuna de multe ori chestii pe care nu le simt cu adevarat. Si nu prea sunt constienti de ce efecte au cuvintele lor. Eu cred ca cel mai bine ar fi sa discuti cu mama ta despre problema asta, atunci cand este calma. Discuta cu ea si vezi ce spune. Si spune-i si tu ce simti. Poate ca asta va schimba ceva. Poate chiar va schimba multe. Si poate ar fi mai bine sa ii lasi pe parintii tai sa isi rezolve de unii singuri problemele si sa nu prea mai intervii intre ei atunci cand se cearta. Mai ales daca nu prea iese nimic bun din asta si mama ta doar isi varsa frustrarea pe tine. Cred ca cel mai bine ar fi sa discuti cu ei, doar dupa ce se mai calmeaza. Oricum, asa cum a mai spus cineva, incearca sa nu pui la suflet happy Sigur nici ea nu stie ce zice si vorbeste doar gura fara ea. Si eu aveam deseori problema asta cu mama cand eram mai mica. De multe ori isi varsa nervii pe mine si ma jignea. Dar, cu timpul, mi-am dat seama ca erau doar vorbe aruncate in vant si ca asta era doar modul ei de a isi gestiona frustrarea provocata de anumite probleme.

| eeedi explică:

Va multumesc tuturor care v-ati luat din timp pentru a-mi răspunde