| anonim_4396 a întrebat:

Nu mai stiu ce sa fac sa scap de stres si de nervi.
Ma enerveaza enorm ca stau in casa cu mama si tatal meu vitreg care imi vine sa il omor pe cuvantul meu ca ne-a distrus familia si in fiecare zi dau ochii cu el.
Ma enerveaza fetele care au aere de "pitzi" care se cred mai presus de noi, stit voi cele care miros a parfum de la 5 km si le poti desena pe fata, mereu parca au chef de cearta m-am saturat de ele am zis sa le las in treaba lor dar tot fac cumva sa inceapa o cearta sau sa-mi strice ziua.
Urasc liceul unde merg, acolo daca intorc spatele toti sunt gata sa sara pe mine, parca e ca la puscarie am noroc ca fac cursuri de lupte altfel eram demult terminat acolo.
Parca in ultima vreme totul se duce pe apa sambetei, imi merge din ce in ce mai rau, probleme nu inceteaza sa apara, dar nici nu dispar macar unele din ele, am incercat sa rezolv dar toate parca ma lovesc in cap, sunt tare si nu pun la suflet dar nu mai rezist nici eu prea mult.
Acasa mereu sunt in atmosfera aia gri unde ma simt singur, familia mea e distrusa, liceul e un calvar, multi dintre prietenii mei sunt falsi si multi m-au tradat, cum sa imi fac un viitor bun daca traiesc asa? Cum voi reusi?
Inca nu pot sa plec de acasa, as mai avea de asteptat un 1 an jumate pana sa ma pot angaja sa fac ceva.
Cum voi rezista atata timp fara sa imi pierd mintile?
In ultima vreme e prea de tot, niciodata nu am fost asa stresat, parca sunt atacat din toate partile.
Cum sa scap de stresul asta, sa pot ramane cu capul pe umeri, sa nu renunt?

Răspuns Câştigător
| Pissicuts a răspuns:

Cunosc acest sentiment, si eu am ubn tata vitreg, la fel cred si eu, este foarte enervant uneori! Da uneori si eu imi urasc scoala, prietenii absolut tot! Asa eram si eu, totul mi se parea negru in fata mea, prietenii total schimbati cu fite. Treci peste, du-te acasa, scrie in jurnalul tau tot ce simti, descarcate, acelasi lucru am facut si eu! Da muzica la maxim, citeste, ocupati singura timpul cu ceva! Vorbeste cu tot felul de baieti pe mess, facebook si alte retele de socializare. Fa-ti un prieten(in cazul in care nu ai), iesiti la un suc, vorbiti la tel! Eu cam chestiile astea le facem, si ma simteam mai bine!
Sper ca te-am ajutat!

| MarianWLF a răspuns (pentru Pissicuts):

Poate o prietena sunt baiat si da am avut, a venit sa se desparta de mine de mana cu noul prieten, daca nu ma abtineam si acum ma intreb ce se alegea de ''amantul ei''.
Cum am spus din ce in ce mai rausad

| Pissicuts a răspuns (pentru MarianWLF):

Asta este, daca ai trecut peste cautati o alta prietena, cu care sa iti ocupi timpul liber! Fa ceva chestii de baieti, ce faceti voi de obicei, iesi cu baietii! Iara cu tatal vitreg, vezi tu ce faci, nici eu nu ma inteleg cu el, abia daca schimba 2-3 vb cu mine intr-o zi!

6 răspunsuri:
| Brâncuşi a răspuns:

Bună, trebuie să te schimbi să fi altfel, aşa sunt unele fete iar cu liceul te vei împăca tu, nu ai de ce să te simţi singur sunt sute de metode să te facă vesel şi bine dispus, rar am perioade când sunt trist mereu am avut zâmbetul pe bune şi nu m-am consumat din toate aberaţiile. Eşti o persoană puternică poţi trece peste, eşti băiat!
Nu te mai gândi la toate prostiile şi fi optimist, nu renunţa eşti învingător fi ambiţios.
O seară minunată!

| Zenit313 a răspuns:

Altii chiar au probleme serioase si tu te plangi ca o femeie...
Fii barbat! Rezista! Unde iti este demnitatea si respectul fata de propria persoana?!
Aceste sunt probleme temporare!
Liceul o sa il termini,prietenii vin si pleaca,nu o sa mai stai mult cu familia si de muncit ai timp,fetele o sa se maturizeze si ele, totul o sa fie bine!
Fii mai optimist, incearca sa tratezi totul cu indiferenta si superficialitate!
Fii sincer, natural, deschis..si totul o sa se schimbe happy
Apucate de un sport, sau apucate de yoga ca sa elimini "stresul".

| ღHinataღ a răspuns (pentru Zenit313):

Yoga e interzis la crestini

| 13524 a răspuns:

Eu am fost adoptata si stiu exact cum te simti, mai ales ca si parintii mei ma calca pe nervi la culme si singura persoana cu care ma mai inteleg foarte bine este fratele meu mai mare si el este cam de aceeasi varsta cu tine si mi-a tot spus ca nu mai suporta liceul sau pe parinti. Eu avand 13 ani stiu multe despre tot ce ti se intampla si ti-e. Asa ca iti dau un sfat pe care mi-l da si fratele meu : incearca sa iti faci multi prieteni, dar totusi ai mare grija cum iti alegi pritenii deoarece multi te pot trada.