| Ana1329 a întrebat:

In octombrie voi incepe cursurile la Facultatea de Nutritie si Dietetica, iar in paralel, m-am inscris la o Scoala Postliceala Sanitara. Doresc sa devin moasa, ceea ce voi putea face dupa absolvirea a 3 ani de postliceala si un curs de specialitate cu durata a 6 luni. Facultatea de Nutritie si Dietetica o fac pentu placerea si dezvoltarea mea personala.
Intrebarea e, daca mai stiti pe cineva sau dumneavoastra a-ti terminat sau sunteti studenti a doua facultati? Cum va organizati timpul?
Credeti ca e extrem de solicitant sau imposibil? ( eu m-am gandit ft bine in privinta asta si consider ca atata timp cat sunt amandoua cam pe aceeasi ramura si planul de invatamant se cam aseamana, o sa fiu in avantaj )
Doresc deasemenea sa mai stiu cum este la facultate? Cursurile o sa imi solicite o zi intreaga, spre ex 08:00 - 19:00? Si daca cursurile celor doua scoli se vor suprapune, voi putea lipsi la facultate in favoarea scolii postliceale?
La Scoala Postliceala Sanitara, stie cineva daca se vor desfasura sesiuni de examene? La ND, in luna ianuarie voi avea sesiunile, iar in acelasi timp, la postliceala, voi avea stagiu de practica pe parcursul a 6 saptamani.
Puteti sa imi spuneti mai multe detalii atat despre Scoala Postliceala Sanitara cat si despre Facultatea de Nutritie si Dietetica?
Va fi o experienta complet noua pentru mine, si faptul ca incep doua scoli simultan, e un "stres" dublu. Sunt foarte curioasa despre absolut tot ce e legat de acestea doua. Cu cat imi oferiti mai multe detalii, cu atat ma ajutati mai mult.
Raspunsul cel mai explicit si pertinent va primi o fundita.
Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Salut, cate intrebari pe aici... De unde sa incep?
Da, cunosc persoane care fac doua facultati simutan dar daca chiar vrei sa inveti o sa poti sa te axezi doar pe una singura. Si nu pentru ca nu ai putea invata pentru ambele ci pentru ca e imposibil sa poti participa la cursurile ambelor in acelasi timp. Facultatea de ND e in cadrul facultatii de medicina si de obicei astea iti cam umplu programul. Si chiar daca cursurile nu sunt de la 8 la 8, cel mai sigur o sa ai tot un curs si o pauza de 2 ore, alt curs, alta pauza. Si in timpul asta nu cred ca poti sa te plimbi intre facultati. Asta in cazul in care se sincronizeaza perfect pauzele de la una cu cursurile de la cealalta. De terminat o sa le termini pe amandoua fara probleme, dar o sa ai cunostinte doar la una dintre ele.
Intrebarea mea e de ce moase? Nu vreau sa te ingrijorez dar e un job pe cale de disparitie, tot mai multe moase sunt inlocuite de asistente medicale, la facultate nici nu mai este specializarea asta. Eu zic, daca poti si vrei, sa te transferi la asistenta medicala, ai mult mai multe sanse sa-ti gasesti un job si in mult mai multe sectii, nu doar sala de nasteri.
Daca mai vrei sa ma intrebi ceva astept intrebarea aici, stiu ca nu ti-am raspuns nici macar la jumatate din nelamuriri.