| Nobody777 a întrebat:

Eu parca traiesc in jungla, pe nimeni nu ma intelege, ma doare capul, mi-e greata si numai in stres ma aflu. Ei zic ca am viata de imparat dar ei nu stiu in cate am trecut in 16 ani.Cand eram mic si plangeam de exemplu cand vedeam o jucarie la altul, tatal meu ma batea peste fata, ma arunca in pat, am trait cu un bunic betiv, zicea ca unde da acolo creste si imi mai baga mama gen sunt copii necajiti, fara maini fara picioare, zice ca plang degeaba si ca ii fac viata un infern ca plang mereu, sunt nervos si ca nu adus o viata personala din cauza mea, plus ca mama mea a facut atatea operatii. Cand le spun ei spun "ce necazuri la varsta ta copile? cand eram de varsta ta munceam pe camp, tu duci un trai regeste, tu stai in pat si te uiti pe telefon, iti fac de mancare" vorbele astea ma innebunesc cand le aud. Ce pot sa fac? Voi va dati seama cum e sa va doara capul, sa va fie greata, sa fiti ametiti? Pentru ei este usor! Ca ei au dus o viata mai "nasoala". Zice ca tot raul se trage de la telefon si ca primesc mesaje! Am lesinat si de iesit afara nu prea ies si zice ca de asta. Va rog frumos ajutor!

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Daca esti minor si esti la mana lor, nu ai ce face, stai pana la majorat, apoi gaseste munca si fa-ti viata ta.

| Hammurabi a răspuns:

O să faci 18 ani și pleci rapid de la ei.
Și o să vezi ce viață liberă, ușoară și frumoasă o să ai.
N-o să te mai sâcâie nimeni, nici maică-ta să-ți facă de mâncare, nici taică-to să se ia de tine că stai pe telefon și alte rahaturi d-astea.
E super mișto când ești liber ca pasărea cerului și faci numai ce vrei și ce-ți place.
N-o să mai ai nici amețeli, nici grețuri, nici dureri de cap.
N-o să mai ai nimic.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

| Danny28 a răspuns:

Mentalitate de comuniști. N-ai ce să le faci. Faci 18 ani, te angajezi și pleci de la încuiații ăia. Va fi dificil, dar merită.

| 77antonia77 a răspuns:

Te inteleg in ce spui, dar ar trebui sa mergi la doctor sa vezi ce probleme ai. Nu sa stai cu greturi ca asa doamne fereste ajungi ca si mine de aproape ai ulcer.