| anonim_4396 a întrebat:

Eu provin dintr-o familie înstărită de oameni gospodari credincioși cu frica de Dumnezeu. Am 17 ani. Acum 2 ani jumate am fugit de acasă cu un băiat de etnie roma el, se ocupa cu muzica e mai mult plecat sa cânte la nunti, botezuri, are colaborări cu artiști cu Dan bursuc, cu desanto.
Acum 2 ani ne-am hotărât sa fugim amândoi, el e din același oraș cu mine. Pe acea vreme aveam 15 ani. Părinții mei nu au fost de acord cu relația mea. Pana la urma i-am determinat sa accepte. Au trecut 9 luni de zile, am aflat ca sunt insarcinata. Pe tot parcursul relației părinții mei au încercat mereu sa ne despartă. După 9 luni de zile am născut, părinții mi-au fost alături m-au ajutat mult foarte mult cu creșterea copilului și îl iubesc ca pe propriul lor copil. Când am născut copilul l-am trecut pe numele meu de familie deoarece eram minora și nu eram căsătorită cu acte cu concubinul meu. După un an de zile de certuri și reproșuri din partea lui am trecut copilul pe numele lui. După ce am trecut copilul pe numele lui a început sa se răzbune pe părinții mei prin a nu ii lasă să mai vadă copilul. Mama plângea la telefon și îmi cerea sa vadă și ea copilul pentru ca ii era dor de el. Se comporta urat cu mine. Și într-o seara am decis sa iau copilul și sa plec din casa lui. Mama lui a încercat sa ma oprească și sa îmi spună ca am venit fata libera la ei în familie fără copii si sa plec fără copii. Mai erau niște rude de ale lor acolo și toți îmi spuneau ca cum sa fac asa ceva ca e ceva absurd sa las copilul fără tata. Ca mai bine ar fi sa plec fără el. Asa ca am luat copilul și am fugit. În spatele meu era concubinul, a fugit după mine ca să mi-l ia. Și i-am spus ca chem politia și el a spus ca nu are ce sa ii facă politia pentru ca copilul e pe numele lui. Asa ca am chemat politia și mi-a adus copilul acasă. Timp de 2 luni de zile am stat la părinții mei care între timp concubinul meu a tras de mine și îmi scria prin mesaje și ma suna ma implora sa ma întorc la el asa ca m-am întors. Acum într-o seara l-am auzit cum vorbea cu familia lui. Și el le spunea ca mai sta cu mine un an de zile ca să poată sa îmi ia copilul pentru ca acum suge sân și nu poate. Când i-am zis ca l-am auzit a negat tot si se comporta la fel cum o făcea înainte. El crede ca îmi arata iubirea prin visurile lui și prin faptul ca aduce bani în casa. Acum nu stiu ce sa fac. Ce sa cred nu stiu...

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pacat de familia instarita si cu frica lui Dumzneu, daca au esuat sa te educe si sa-ti insufle credinta in Dumnezeu, fiindca ai facut numai ce nu trebuia sa faci in viata si acum sufera toata lumea de pe urma greselilor tale: tu, parintii tai pana si copilasul ala nevinovat.

Da-l in Doamne iarta-ma pe golanul cu care ai facut copilasul.
Stai la parintii tai sa-ti creasca copilul si tu mergi la liceu (curs seral, ca la zi nu te poti intoarce) si termina-ti scoala, ca sa ai o sansa in viata asta, sa faci ceva si sa-ti poti lua servici fiindca concubinul iti poate lua copilasul, deoarece tu nu ai servici si nici venituri sa-l cresti.
Stai la parintii tai, fiindca ei au venituri si te pot intretine atat pe tine cat si pe copil, deci legal ai cum sa dovedesti ca copilasul nu duce lipsa de nimic atat vreme cat tu iti continui studiile.
Orice judecator ti-ar da o sansa tie, daca se ajunge la tribunal ca nemericul ala sa-si ia copilul.

Asculta-ti parintii, ca ei iti vor numai binele tie si copilasului si urmeaza-le sfatul ca ei te pot ajuta si va pot proteja atat pe tine cat si pe copil.
Intoarce-te la dumnezeu si roaga-te pentru tine, copilasul tau si parintii tai, ca greselile facute pot fi iertate si tu iti poti continua viata si ti-o poti reface in cativa ani, cu un om bun care te va iubi si pe tine si pe copilas.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Judecata si parintii tai obtin custodia legala avand un vedere ca esti inca minora.

| Freya1 a răspuns:

Uneori când facem lucurile după capul nostru ajungem sa ne băgăm în rahat pana în gat.
Ce imi pare rău e ca,deși știai ca familia ta e ok și cu o gândire sănătoasă tu tot ai ales sa nu ii asculți,atunci de alți copii ce sa mai zicem?

Ok,acum ca am lămurit ca ai făcut o prostie pentru care nici moral nici legal nu prea poate sa te acuze nimeni concret,fiind și minora,sa încercăm sa rezolvam problema.
Nu vreau sa fac discriminare,dar intr-o familie de romi trebuie sa ști ca nu exista ca femeia sa nu respecte cuvântul bărbatului (nu la toți, da la genul pe care îl descrii tu asa merge), iar din parte rudelor lui nu vei primi niciodată o vorba buna sau o incurajare atâta timp cât nu taci, înghiți și rabzi (ceia ce nu te sfatuiesc). Greșeală ta a fost ca i-ai spus lui ca l-ai auzit și ca, continui sa te cerți cu el în loc sa fi mai smechera. Abtine-te din al mai ataca și vorbește cu părinții tăi, spune-le ce ai auzit și în timp ce tu te pregătești pentru plecare ei sa tatoneze terenul pentru tine.Adica sa meargă sa rezolve legal treaba cu copilul încât sa ai tu custodia,iar când se întoarce după tine ca o va face, sa nu te mai duci înapoi.O data ce tu ai plecat din cauza traiului rău,ai casa unde sa stai, familie ce sa te susțină, ești ok ca și comportament, primești custodia copilului și poți ajunge pana în punctul în care îl decaz pe el din drepturi.Dar dacă tot te lași influențată de vaitele si vrăjelile lor de doi bani (ca mulți din ei nu iubesc, mulți doar se folosesc de femei, nu le respecta pentru ca nu sunt educați de asa maniera) o sa ajungi sa îți pierzi copilul și va fi tot din prostia ta.

| Lioana a răspuns:

Fugi inapoi la părinți pana mai poti! Omul nu se schimba si ceea ce ai auzit ca a vorbit la telefon e ceea ce vrea sa faca. Nu te astepta sa recunoasca in fata ta asta. Normal ca te minte ca sa obtina ce vrea.

| RosaliaOriginala a răspuns:

Ce rahat am citit…