| anonim_4396 a întrebat:

Face donatii pe live-uri la youtuberi, iar mie imi spune ca is banii lu maica-sa si nu comanda el la banii ei, motiv pentru care nu-mi ia mie nici macar o amarata de floare sau o ciocolata.

Bai, hai s-o clarificam.In viata mea n-am fost o persoana materialista pentru ca m-am nascut in puf si am avut de toate.Si el o duce ft bine (mai bine ca mine), ca-i usor cand parintele lucreaza in strainatate. Insa cand vine vorba de un gest din partea persoanei iubite, ma deranjeaza cand nu e facut cum si cand trebuie.

Suntem de 4 ani jumate impreuna. Anul asta nu mi-a luat cadou de ziua mea/cadou de ziua aniversarii noastre/valentine's day/8 martie etc.
L-am inteles ca a avut un incident la inceputul anului care i-a scos fortat banii din buzunar si n-a avut ce face.Dar dupa ce perioada aia s-a terminat, n-ai fost in stare sa-mi iei o amarata de ciocolata cu 3 lei si un trandafir, ca niciodata n-am vrut buchete.O floare, una singura! Atat! Sau un biletel de dragoste, ca ala nu costa bani.

Ma deranjeaza maxim, stie ca nu mi-a convenit faptul ca nu mi-a cumparat nimic (in schimb eu i-am facut un tort de ziua lui si i-am facut un jurnal personalizat cu "de-ale noastre").

Eu nu inteleg cum vine treaba asta...adica cat respect poti sa ai pentru o persoana? La pacanele online bagam bani (chiar si in perioada de la inceputul anului, acum vreo 2 luni baga bani), la youtuberi facem donatii (chiar daca 1-3 euro nu e mult), dar pe iubi o mintim ca nu comandam noi la banii lui mamica.

Aa da si mi-a promis acum vreo 1 luna jumate ca dupa ce trece carantina imi ia cadou de ziua mea si eram ceva gen." plm...nu mai conteaza.M-am consumat atunci - fapta e facuta"

Mie mi-ar fi rusine de eram in locul lui, sincer.Sunt super dezamagita si ma deranjeaza insa nu vreau sa-i arat... dar nici nu pot trai cu gandul asta.E aiurea happy

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Toata ziua te plangi de el si continui sa stai cu el, daca esti intreaga la cap il lasi dar daca esti proasta ramai cu el

| cuvant a răspuns:

Buna,
Nu trebuie sa ii mai zici sau sa ii arăți. Fa-l sa simta si asta va durea mai tare. Gândește-te ce ii place la tine si nu ii arata, nu oferi si fii putin egoista.

| Adry05 a răspuns:

Na păi atunci baftă la a sta în felu ăsta. omu a văzut că merge și așa o lasă. n-are pic de bun simț și a ajuns să-l cam doară undeva de tine, îmi pare rău să-ți zic.

| Adry05 a răspuns:

A iar la faza cu carantina nu este o scuză. a fost și ziua mea acum la început de mai, deci tot în stare de urgență, stau cu prietenul meu care mi-a comandat online cadoul neputând să meargă la magazin, iar mama mea mi-a comandat și ea ceva de pe un site și mi-a trimis prin curier ÎN ALT ORAȘ. Deci dacă voia, se putea, asta cu carantina nu-i scuză.

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

și aș mai face o adăugire ca să vezi că un om face eforturi dacă-i pasă: prietenu meu nu știu dacă a comandat vreodată ceva online laughing nu-i place, preferă să meargă în magazin mereu să cumpere indiferent ce e, deși de multe ori l-am bătut la cap că pe net sunt mai ieftine și nu mai pierzi timpul pe acolo și bla bla și totuși pentru ocazia asta, dacă avea o atitudine ca al tău putea să zică „mă duc și-ți iau când se ia starea de urgență", dar nu, s-a mobilizat și mi-a luat de pe net ca să nu mă lase fără cadou de ziua mea. și începuse să se uite pe site-uri și astea cu vreo 2 săptămâni înainte să se orienteze ce și cum.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai?

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! De ce nu ii spui asta? De ce sa stai sa iti pierzi timpul cu el daca face asemenea gesturi? E urat, sincer. Sunt multe lucruri pe care le poti face fara sa cheltui bani dar e clar ca nu vrea sa faca nimic pentru tine. Mai bine te desparti de el.

| NLS a răspuns:

As incerca in cazul in care locuiti impreuna cu apropo-uri "materiale".
Ce-ar fi sa-ti pui singura cu urmatoarea ocazie un cadou la usa, sau in cutia de posta (daca aveti) o felicitare cu funda rosie, de la tine pentru tine, etc?

Insa daca nu locuiti impreuna, e mai dificil, si poate e momentul sa aveti o discutie serioasa.
Sau cel mult sa te gandesti de 10 ori inainte sa spui DA.
Asta daca se va ajunge la DA.

| Digikey a răspuns:

Cand era vorba de cadou pentru iubita mea ma faceam in 4 sa-i cumpar un cadou de ziua ei care sa-i si placa.
Din punctul meu de vedere este cam nesimtit si nu te ia prea in serios. Tine la tine ca la cainele lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ăăăăăă, ok...
Tu ți l-ai ales, nu vă înțeleg de ce plângeți toți, băiețași și fetițe peste tot că vaai, nu-mi ia cadouri, se uită la alta, voi vi l-ați ales sau ați ales-o așa.

E clar că i se rupe de tine, gesturi de admirare și susținere la yt-eri da, dar un gest la iubită nu. happy Fă-ți două întrebări și dă-ți două răspunsuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te iubește

| morfeo a răspuns:

Ce porc. Trebuia incheiata de mult relatia asta, dar presupun ca esti mult prea intelegatoare. Daca nu stii cand sa pui piciorul in prag e rau

| lorix a răspuns:

Meriti. De cativa ani tot pui intrebari despre ratatul de iubita-tu, iar dupa ti le stergi ca ti-o fi probabil rusine si tie ca inca mai stai cu unul ca el.
Nici nu-mi bat capul sa iti explic de ce merita sa il lasi de mult.
La cati te-au tot sfatuit asta si ti-au spus ca nu-i bun, tu tot cu el ai ramas. Si macar de se schimba ceva intre voi in mai bine dar avand in vedere ca inca te plangi aici e clar.

| Anonim5647 a răspuns:

Si eu am relatie de 5 luni,sincer m-a tras la raspundere ca de ce nu i-am cumparat nici o floare sau un mărtisor,numai ca ea imi stia toti banii si vedea ca fiecare leu,il cheltui cand vin si dorm la ea cateva zile si ca nu ies eu in alte parti sa i cheltui si sa stau pe banii ei, unele gesturi au fost cand am fost sa i cumpar inghetata cand veneam la ea, poate si el face lfl cand va vedeti, sa si cheltuiasca banii in alte scopuri, dar in care te includ, masa in oras etc

| Anonim5647 a răspuns:

Bai,am vazut ca mi ai dat sms in privat si am scris un mesaj lung, dar nu m-a lasat sa ti l trimit pentru ca sunt membru junior, i-am facut copy, daca e totul ok da mi insta u tau in pv sa ti raspuns la intrebarile respective, gen nu ma dau la tine sau cv avem amandoi relatielaughing